توسعه قزوین باید بر مبنای سازگاری با کم آبی دنبال شود

قزوین - ایرنا - رییس خانه صنعت، معدن و تجارت قزوین گفت: توسعه اقتصادی استان قزوین در حوزه‌های صنعت، کشاورزی و خدمات باید بر مبنای سازگاری با کم آبی دنبال و پیگیری شود.

علی محمد زمانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استان قزوین از نظر منابع آبی در وضعیت مناسبی قرار ندارد و مسئله آب باید محور تصمیمات توسعه در استان باشد.

وی اضافه کرد: برداشت و بهره‌برداری نادرست از منابع آبی استان باعث شده که در برخی از نقاط دشت این استان شاهد فرونشست باشیم و اگر این روند ادامه یابد، همانند برخی شهرها که اکنون سطح منابع آب زیرزمینی‌ آنها به عمق ۳۰۰ متری رسیده، با مشکلات عدیده‌ای مواجه خواهیم شد.

زمانی بر جلوگیری از شروع به کار هرگونه صنایع آب بر در استان تاکید کرد و گفت: هنگام سرمایه‌گذاری و حمایت از یک واحد تولیدی در حوزه صنعت و کشاورزی باید توجه داشت که فعالیت مورد نظر از کمترین میزان آب استفاده کند.

این فعال حوزه اقتصادی به تولید و صادرات آب مجازی از استان اشاره کرد و گفت: در شرایطی که برای تولید یک کیلو گوجه فرنگی باید ۱۱ لیتر آب مصرف کرد، یا برای یک کیلو مرغ چهار هزار لیتر و برای یک کیلو گوشت گاو ۱۵ هزار لیتر آب مصرف می‌شود، استان قزوین را در ردیف استان‌های صادرکننده آب مجازی قرار دارد که در این خصوص تدبیر خاصی اندیشیده شود.

76 درصد مصارف آبی استان قزوین از منابع زیرزمینی تامین می‌شود.

90 درصد آب مصرفی در استان قزوین در بخش کشاورزی و چهار درصد نیز در بخش صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها