کیفیت هوای تهران قابل قبول است

تهران - ایرنا - کیفیت هوای تهران امروز /پنجشنبه/ از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون روی شاخص لحظه‌ای ۷۰ قرار گرفته و همچنان در شرایط قابل قبول است.

«شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

به گزارش روز پنجشنبه شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز از ۴۶ به ۶۳ افزایش پیدا کرده است و شاخص هم‌اکنون کیفیت هوای پایتخت ۷۰ است.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از ۲۷ به ۴۴ و منواکسیدکربن نیز از ۲۱ به ۲۵ افزایش پیدا کرده است.

بر این اساس، ایستگاه‌های دانشگاه علم وصنعت(منطقه۴) و سوهانک(منطقه یک) با شاخص ۸۵، پارک شکوفه(منطقه۱۴) با شاخص ۷۸ و پیروزی(منطقه۱۳) با شاخص ۷۵ بالاترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری منطقه۱۹با شاخص ۶، پارک قائم(منطقه۱۸) با شاخص ۳۱ و شهرداری منطقه۱۶با شاخص ۳۹ پاک‌ترین مناطق طی این مدت بودند.

امسال ۲۷ روز هوای پاک، ۲۲۳ روز هوای قابل قبول، ۷۴ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (بیماران قلبی و ریوی، کودکان، سالمندان و زنان باردار) و پنج روز هوای ناسالم برای همه افراد به ثبت رسیده است.

بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره ۳ ماده ۲ قانون هوای پاک، از ۲۳ دی امسال واژه «قابل قبول» جایگزین عبارت «سالم» در سایت شرکت کنترل کیفیت هوای شهرداری تهران شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =