اعتبار عمرانی راه‌های گرمی مغان ۱۲ برابر افزایش یافته است

اردبیل- ایرنا- استاندار اردبیل گفت: اعتبار فصل عمرانی شهرستان گرمی در گذشته پنج میلیارد تومان بود که امسال با ۱۲برابر افزایش به ۶۰ میلیارد تومان رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری اردبیل، اکبر بهنامجو در جلسه اقتصاد مقاومتی شهرستان گرمی اظهار کرد: بودجه عمرانی شهرستان‌های بیله‌سوار و گرمی ۲۵۰ میلیارد تومان در ۲ سال اعلام شده در حالی که بودجه فصل عمرانی در کشور ثابت مانده است.

وی با بیان اینکه این افزایش اعتبار توجه دولت به منطقه را نشان می‌دهد، گفت: وعده‌هایی که در مصوبات گذشته داده شده بود، در شهرستان گرمی محقق شده است.

استاندار اردبیل اضافه‌کرد: آغاز عملیات اجرایی چهار بانده کردن جاده گرمی _ بیله‌سوار که محل ورود مسافران آذربایجان به ایران بوده در دهه فجر آغاز شد و روند انتخاب پیمانکار و تامین اعتبار این پروژه جزو مصوبات جلسه قبلی بوده که محقق شده است.

وی تشریح‌کرد: سال‌های متمادی مطالعه و طراحی گردشگری دریاچه گیلارلو آرزوی مردم بود که در سال گذشته طراحی و طرح جامع آن پایان یافت.

وی با بیان اینکه این مجموعه دارای مشکلات اعتباری بوده، گفت: مشکلات موجود مرتفع شده و فاز اول رینگ ماشین‌رو و روشنایی دور دریاچه آغاز شده و در سال آینده به اتمام می‌رسد و با بستری که ایجاد شده سایر سرمایه‌گذاران برای انجام سرمایه‌گذاری به این منطقه خواهند آمد.

رییس شورای اقتصاد مقاومتی استان اردبیل همچنین افزود: آب شرب مورد نیاز روستاهای شهرستان گرمی از سه منبع تازه‌کند ، شهید بالازاده و موران قابل تامین است که بخشی اجرا شده و بخش دیگر در حال اجراست.

وی توجه به آبرسانی روستاها را از دیگر مصوبات جلسه اقتصاد مقاومتی برشمرد و اظهارکرد: آبرسانی ۱۱۵روستا از سد تازه‌کند با اعتبار ۸۵میلیارد تومان در سال جاری اتمام و به بهره‌برداری رسید که هدف از احداث این سد آبرسانی به روستاها و بخشی از شهر گرمی بوده و در سفر رییس‌جمهوری ۱۰ میلیارد تومان برای احداث تصفیه‌خانه آب آن اعتبار گذاشته شد.

استاندار اردبیل ادامه‌داد: با تلاش و پیگیری‌هایی که انجام می‌شود این تصفیه‌خانه در ۲ سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد، ضمن اینکه برای آبرسانی بخش موران اعتبارات تکمیلی منظور شده و تا تابستان سال آینده فازهای در حال اجرا به اتمام می‌رسد. 

بهنامجو همچنین ایجاد گمرک در شهرستان گرمی بین ایران و آذربایجان را مورد اشاره قرار داد و  افزود: شهر گرمی از دیرباز معبر مرزی بین ایران و آذربایجان بوده و بعد از سال‌ها با بحث کارشناسی راه‌اندازی خواهد شد.

وی ادامه‌داد: همیشه درخواست‌ها برای ایجاد مراوده مرزی از سوی ایران بوده و طرف آذربایجانی نیز باید تایید می‌کرد و در این راستا بازدید اولیه صورت گرفته و باید مکان‌یابی دقیق شده و با تفاهم‌نامه بین ایران و آذربایجان این گمرک ایجاد شود.

وی در خصوص تکمیل و رسیدگی به شهرک صنعتی گرمی گفت: شهرک صنعتی گرمی با سرمایه‌گذاری بسیار خوب بخش خصوصی تکمیل شده ولی باید بحث زیرساختی و تصفیه‌خانه فاضلاب و کمبودهای آن از محل اعتبارات ملی و استانی تقویت شود.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه سد عمارت در سال آینده به اتمام می‌رسد،افزود: بعد از پایان عملیات اجرایی این سد علاوه بر حق‌آبه کشاورزان اولویت اول تامین آب منطقه آزاد تجاری، بخش صنعت و آب شرب شهرستان گرمی است.

نماینده عالی دولت در استان اردبیل گفت: بحث شهرستان شدن انگوت پیگیری شده و مرحله پایانی این مساله طی می‌شود.

بهنامجو  در زمینه احداث گلخانه انگوتلار اظهارداشت: این مجموعه در مرحله پایانی حقوقی خود قرار دارد و بانک کشاورزی برای جذب سرمایه‌گذار اقدامات اولیه را انجام داده تا با راه‌اندازی مجدد شاهد توسعه ، ایجاد اشتغال و تولید محصولات کشاورزی باشیم.

در جلسه اقتصاد مقاومتی مشکلات و موانع تعدادی از طرح‌ها بررسی و تعیین تکلیف شد، همچنین استاندار اردبیل بصورت چهره به چهره با تعدادی از مردم در دفتر فرماندار گرمی دیدار و مشکلات و مطالبات آنها را مورد توجه قرار داد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =