رقابت ۷۰ نامزد برای ۴ کرسی مجلس یازدهم در خراسان جنوبی

بیرجند - ایرنا - رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی گفت: شمار نامزدهای نهایی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در این استان ۷۰ نفر است که از این تعداد پنج نفر زن و ۶۵ نفر مرد هستند.

ناصر خوش خبر روز چهارشنبه در نشست خبری با اشاره به تفکیک این آمار براساس چهار حوزه‌ انتخابیه استان اظهار داشت: در حوزه انتخابیه «بیرجند، درمیان و خوسف» ۲۳ نامزد داریم که از این تعداد ۲ نفر زن هستند.

وی با بیان اینکه در حوزه انتخابیه «فردوس، طبس، سرایان و بشرویه» ۲۰ نفر تایید صلاحیت شده‌اند که ۲ نفر آنان زن هستند گفت: در حوزه انتخابیه «نهبندان و سربیشه» نیز ۱۴ نفر تایید شدند که از این تعداد یک نفر زن هست.

رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین در حوزه انتخابیه «قاینات و زیرکوه» ۱۳ نفر تایید صلاحیت شده‌اند که همه آنان مرد هستند.

وی اظهار داشت: براساس برنامه زمان‌بندی تعیین شده، تبلیغات نامزدها از فردا (پنجشنبه) آغاز می‌شود و تا ساعت هشت صبح یکم اسفند ادامه دارد.

رعایت قانون انتخابات مورد توجه همگان باشد

خوش خبر افزود: آنچه مورد انتظار است و قانونگذار نیز بر آن تاکید زیاد دارد رعایت قانون انتخابات بوده به ویژه فصل ششم آن که مربوط به تبلیغات است.

وی با بیان اینکه قانون مذکور باید مورد عنایت همه نامزدها و طرفداران آنان باشد گفت: در این قانون مصادیق ممنوعیت‌های تبلیغاتی و مصادیق قانونی تبلیغات به خوبی ذکر شده که در برنامه‌های توجیهی تاکید و تشریح شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی عنوان کرد: امیدواریم قانون انتخابات و قانون شفافیت مالی نامزدها مورد عمل قرار گیرد و هر یک از نامزدها با تمکین از قانون، فضایی را فراهم کنند که مردم و طرفداران آنان با آرامش و به دور از هر گونه احساس و هیجان غیرمعقول در بسترسازی و جلب مشارکت‌های حداکثری برای انتخاب نامزد مورد نظرشان در زمان قانونی، فرصت داشته باشند.

مشارکت بالای مردم خراسان جنوبی در انتخابات گذشته

وی با تاکید بر اینکه هرچه از قانون تمکین کنیم به طور حتم بر شور و سلامت انتخابات افزوده خواهد شد گفت: مردم خراسان جنوبی در ۱۳ دوره انتخابات همیشه مشارکت بالایی نسبت به میانگین کشوری داشتند که در انتخابات قبلی مجلس مشارکت بالای ۷۲ درصد را شاهد بودیم.

خوش خبر یادآور شد: مردم شرکت در انتخابات و حضور در پای صندوق‌های رای را یک تعهد و وظیفه دینی و شرعی می‌دانند و خودشان را مقید به این حضور می‌کنند.

وی اظهار داشت: از طرفی هم شرایط کشور ایجاد می‌کند که به عنوان دوستداران نظام همه کمک کنیم شور انتخاباتی تا زمان اخذ رای بیشتر شود و شاهد صف‌های طولانی با مشارکت حداکثری توام امنیت و آسایش باشیم.

رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه میزان مشارکت در انتخابات گذشته چراغ راه آینده است گفت: خراسان جنوبی سابقه درخشانی پای صندوق‌های رای داشته و این یک افتخار برای استان است.

وی افزود: همواره مشخصه اصلی خراسان جنوبی نیز همین حضور پرشور در برنامه‌های نظام بوده که به استان برتری می‌بخشد.

خوش خبر از برگزاری ۱۳ انتخابات در مدت استان شدن خراسان جنوبی یاد کرد و گفت: از زمان شکل‌گیری استان هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی را در ۲۴ اسفند ۸۶ داشتیم که میزان مشارکت مردم ۸۵ درصد بوده است.

وی تصریح کرد: به طور کلی در همه انتخابات گذشته مشارکت مردم استان از میانگین کشوری بالاتر بوده است.

۵۶۴ هزار و ۹ نفر واجد شرایط رای دادن در خراسان جنوبی

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی درخصوص آمار واجدین شرایط در استان گفت: براساس آماری که وزارت کشور اعلام کرده ۵۶۴ هزار و ۹ نفر واجد شرایط رای داریم که از این تعداد ۲۸۳ هزار و ۷۴۱ نفر مرد و ۲۸۰ هزار و ۲۶۸ نفر زن هستند.

وی با بیان اینکه از این تعداد ۳۳ هزار و ۴۲۷ نفر رای اولی هستند افزود: از مجموع رای اولی‌ها نیز پسران ۱۷ هزار و ۱۱۳ نفر و دختران ۱۶ هزار ۳۱۴ نفر هستند.  

خوش خبر با اشاره به چند مرحله تایید صلاحیت داوطلبان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در مرحله آخر چهار نفر انتقالی از حوزه‌های خارج استان داشتیم که سه نفر از خراسان رضوی و یک نفر از خراسان شمالی بودند.

وی افزود: این افراد به مراکز حوزه انتخابیه قاینات و فردوس، طبس، بشرویه و سرایان منتقل شده‌اند.

رییس ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی با اشاره به روند تایید صلاحیت داوطلبان در چند مقطع زمانی گفت: ۷۰ نامزد تایید صلاحیت شده استان برای انتخابات مجلس یازدهم از مقاطع مختلف شامل هیات نظارت استان، شورای نگهبان و تجدید نظر عبور کرده‌اند.

وی از انصراف ۱۶ داوطلب از ابتدای روند ثبت‌نام تا آخرین مرحله تایید صلاحیت خبر داد و گفت: ۱۲ هزار عوامل اجرایی در این انتخابات برای خراسان جنوبی برآورد می‌شود که متشکل از اعضای شعب، هیات‌های بازرسی و نظارت و غیره هستند.

۶۷۷ شعبه اخذ رای در استان دایر می‌شود

خوش خبر اضافه کرد: در دوره قبل انتخابات مجلس شورای اسلامی ۶۰۶ شعبه اخذ رای در استان داشتیم که این تعداد در دوره یازدهم مجلس به ۶۷۷ شعبه رسیده است.

وی با بیان اینکه از مجموع شعب اخذ رای ۳۴۱ شعبه ثابت و ۳۳۶ شعبه سیار است گفت: در حوزه انتخابیه بیرجند، خوسف و درمیان ۲۳۸ شعبه، حوزه انتخابیه فردوس، سرایان، طبس و بشرویه ۱۷۰ شعبه، حوزه انتخابیه قاینات و زیرکوه ۱۵۰ شعبه و  حوزه انتخابیه نهبندان و سربیشه ۱۱۹ شعبه آرای مردم را جمع آوری می‌کند.

وی با اشاره به مطلب اعلام شده در برخی رسانه‌ها که آخرین مهلت قانون تبلیغات نامزدها در روزنامه‌ها را ۳۰ بهمن ماه اعلام کرد بود گفت: در این خصوص آنچه که قانون مشخص کرده نامزدها تا ساعت هشت صبح روز اول اسفند فرصت تبلیغات دارند و ان شاء الله منطبق بر قانون عمل خواهند کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: ۱۰ تا ۱۵ درصد بیشتر از واجدین شرایط رای دادن، تعرفه وارد استان شده و از این لحاظ مشکلی وجود ندارد و کمبودی به اسم تعرفه در استان نخواهیم داشت.

وی زمان اخذ رای را از ساعت هشت صبح روز دوم اسفند براساس قانون انتخابات ۱۰ ساعت عنوان کرد و گفت: تمدید این مدت بنا به درخواست هر استان و موافقت وزیر محترم کشور انجام خواهد شد.

استان مرزی خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان و چهار حوزه انتخابیه دارد که چهار نماینده با رای مردم از این استان به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه می‌یابند.

۱۲۷ داوطلب در چهار حوزه انتخابیه استان خراسان جنوبی برای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام کردند که ۷۰ نفر تایید صلاحیت شدند که از این تعداد پنج نفر زن هستند.

آغاز تبلیغات نامزدها از روز پنجشنبه ۲۴ بهمن

تبلیغات نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در سراسر کشور از ساعت صفر بامداد روز پنجشنبه ۲۴ بهمن آغاز می‌شود.

مهلت تبلیغات برابر قانون یک هفته است و ساعت ۲۴ چهارشنبه هفته آینده (۳۰ بهمن) به پایان می‌رسد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفند امسال برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط