رئیس گروه جماعت الدعوه پاکستان محکوم به ۱۱ سال حبس شد

اسلام آباد - ایرنا - «حافظ سعید» رئیس گروه جماعت الدعوه در پاکستان که دهلی نو وی را به طراحی حملات در خاک هند متهم می کند، در ارتباط با پرونده تروریسم به ۱۱ سال حبس محکوم شد. اقدامی که برخی تحلیلگران آن را گام دیگر اسلام آباد برای خروج از فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی (FATF) ارزیابی کردند.

رسانه های پاکستانی روز چهارشنبه  گزارش دادند: دادگاه ضدتروریسم در شهر لاهور امروز رای نهایی درباره دو پرونده تروریسم علیه رئیس گروه ضدهندی جماعت الدعوه را صادر کرد که براساس آن حافظ سعید و یک دستیار وی به ۱۱ سال حبس و پرداخت جریمه محکوم شدند.

حافظ سعید رئیس گروه جماعت الدعوه پاکستان به دلیل ترویج تروریسم و تامین مالی برای عناصر تروریستی دراین دادگاه مجرم شناخته شد. وی که از سوی هند، متهم اصلی حمله تروریستی بمبئی در سال ۲۰۰۸ است، اواخر خردادماه امسال در شهر لاهور بازداشت شد.

آمریکا و هند، رئیس گروه جماعت الدعوه را به طراحی حملات مرگبار بمبئی در نوامبر ۲۰۰۸ متهم کرده‌اند.

در حملات روز ششم آذر ۱۳۸۷ در شهر بمبئی هند که سه روز به طول انجامید، افراد مسلح در چندین نقطه حساس شهر، از جمله مراکز تجاری، ایستگاه های خط آهن و هتل های بزرگ، اقدام به تیراندازی و بمب گذاری کردند.

حافظ سعید دخالت داشتن در این حملات را که به کشته شدن حداقل ۱۶۰ نفر منجر شد، رد کرده است.

برخی تحلیلگران پاکستانی، اعلام حکم حبس سرکرده گروه غیرقانونی جماعت الدعوه در راستای اجرای احکام گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را تلاش اسلام آباد برای خروج از فهرست خاکستری این نهاد مالی بین المللی ارزیابی کرده اند.

دولت پاکستان تیرماه امسال در ادامه رفع موانع خروج از فهرست خاکستری گروه ویژه اقدام مالی تلاش برای جلوگیری از فعالیت گروه های افراطی و ممنوعه را تشدید و در همین راستا ۱۲ نفر از جمله هشت نفر از اعضای گروه جیش محمد را به جرم تامین مالی تروریسم محکوم به مجازات کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha