دولت جدید لبنان و نخستین درخواست خارجی برای اصلاحات
هیات دولت لبنان

بیروت – ایرنا - «گروه بین المللی حامی لبنان» از «حسان دیاب» نخست وزیر این کشور خواست تدابیر و اصلاحات ملموس و فوری در بخش های مختلف اجتماعی برای جلوگیری از تشدید بحران اقتصادی اتخاذ کند.

این گروه در بیانیه ای که امروز (چهارشنبه) در بیروت منتشر شد، تاکید کرد: تسریع در اصلاح بخش های مالی، بانکی، برق و سوخت، موسسه های اداری و عمومی و اجرای طرح های زیربنایی خواست و نیاز مردم لبنان است.

گروه یاد شده شامل نمایندگان سازمان ملل، چین، فرانسه، آلمان، ایتالیا، روسیه، انگلیس، آمریکا، اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب است که در سال ۲۰۱۳ میلادی تشکیل شده و محل برگزاری نشست های آن در پاریس است.

در این بیانیه آمده است: اصلاح ساختار و قوانین قضایی،  دادگستری و مبارزه با فساد و هدررفت اموال، شفافیت مالی و پاسخگویی مسوولان از دیگر اولویت های دولت جدید باشد.

در بیانیه اضافه شده است: تامین حقوق و آزادی های معترضان و تظاهرکنندگان و انجام اصلاحات فراگیر و جدی موجب بازگشت اعتماد ملت لبنان و جامعه جهانی و نیز کمک این گروه و نهادهای مالی و اقتصادی بین المللی به دولت می شود.

گروه بین المللی حامی لبنان با اعلام آمادگی کمک به این کشور از همه ی مقام ها، احزاب و گروه های سیاسی خواسته است اولویت را به اصلاحات بدهند که تامین کننده ی وحدت و منافع ملی است.

این گروه در نشست موسوم به «سیدر» در پاریس در ۱۷ آذر ماه گذشته تصویب کرد در صورت انجام اصلاحات اقتصادی و اجتماعی در لبنان ۱۱ میلیارد دلار به این کشور کمک می کند.

برخی رسانه های لبنان امروز گزارش کردند که مقام های این کشور به تازگی از صندوق بین المللی پول درخواست کمک مالی و فنی کرده اند. قرار است روزهای آینده یک هیات از این صندوق به بیروت سفر کند.

درخواست های گروه بین المللی حامی لبنان به شکل کامل در بندهای بیانیه رسمی یا برنامه و نقشه راه دولت جدید این کشور آمده است.

نخست وزیر لبنان دیروز در جلسه علنی مجلس متن نهایی این بیانیه و برنامه را قرائت کرد و اکثریت نمایندگان حاضر، بر اساس مفاد آن به دولت رای اعتماد دادند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =