۲۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۲
کد خبرنگار: 2237
کد خبر: 83672313
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

گیلان برفی، لرزید

رشت- ایرنا - گیلان هنوز از بحران برف کمر راست نکرد که لحظاتی قبل در ساعت ۱۴:۲۳:۴۶روز چهارشنبه زمین لرزه ای به قدرت ۴.۵ ریشتری را تجربه کرد.

به گزارش مرکز لرزه نگاری دانشگاه تهران، این زلزله با مرکزیت احمد سر گوراب شهر شفت در عرض جغرافیایی ۳۷.۷ و طول ۴۹.۴ رخ داد و در شهر رشت هم به وضوح احساس شد.

شهر شفت در فاصله ۲۵ کیلومتری مرکز استان گیلان قرار دارد و به طور محسوس در این شهر احساس شد.

رضا اسلامی مدیر کل مدیریت بحران استانداری گیلان هم در تماس خبرنگار ایرنا در این رابطه تصریح کرد : بر اساس پیگیری های انجام شده این حادثه خسارتی بر نداشته اما بررسی های دقیق تر در حال انجام است.

پیشینه لرزه ای استان گیلان بیانگر ثبت زمین لرزه های تاریخی و دستگاهی فراوان و تاثیرگذاری در پهنه این استان است.

ثبت ۴۰۰ خردلرزه با بزرگای ۱-۳ (MN) و نزدیک به ۱۵۰ زمین لرزه با بزرگای متوسط ۳-۵ (MN) ، توسط دستگاههای لرزه نگاری از سال ۱۳۸۵ تا کنون در استان گیلان، نشان از زمین ساخت جنبا و لرزه خیزی بالای این استان دارد .

به گواه تاریخ زمین لرزه تاریخی۳ فوریه ۱۶۷۸ میلادی لاهیجان (۳۳۶ سال قبل) با بزرگای برآورد شده ۶.۵ در مقیاس امواج سطحی (MS)، در لاهیجان سبب ویرانی خانه ها ، عمارتها و پلهای بسیاری شده است.

همچنین از جمله زمین لرزه های دستگاهی مهم رویداده در این استان می توان به زمین لرزه مرگبار ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ رودبار– منجیل با بزرگای ۷.۴ اشاره کرد که متاسفانه بر اثر آن بیش از ۴۰ هزار نفر از هموطنانمان جانشان را از دست دادند.

استان گیلان بر روی گسلهای مهمی چون گسل خزر، تالش و لاهیجان واقع شده است .گسل البرز یا(گسل خزر) در دامنه شمالی البرز، از لاهیجان تا جنوب گنبد کاووس به طول ۵۵۰ کیلومتر به موازات دریای خزر کشیده شده است.

در زمان حاضر این گسل به شدت فعال است و بسیاری از زمین لرزه های گیلان و مازندران در نتیجه فعالیت این گسل اتفاق می افتد.

از جمله گسلهای دیگر این استان می توان به گسل های رودبار، بنان، سفیدرود و قزل اوزن اشاره کرد.


تحقیقات کارشناسان حاکی از آن است که با نگاهی به پراکندگی زمین لرزه های رخداده در استان از سال ۱۳۸۵ تا کنون و همچنین وجود گسلهای جنبایی چون گسل البرز (خزر)، آستارا، رودبار و لاهیجان در پهنه استان گیلان، رخداد زمین لرزه هایی چون زمین لرزه های تیرماه ۱۳۹۳ و حتی با بزرگای بیشتر از آنها دور از ذهن نیست.

با نگاهی به سابقه لرزه ای گیلان درمی یابیم که در گذشته نه چندان دور نیز زمین لرزه های بسیاری حتی با بزرگای بیش از زمین لرزه های رخداده اخیر( زمین لرزه رودبار- منجیل)، در این استان روی داده و سبب خسارتهای جانی و مالی بسیاری شده است.

رخداد زمین لرزه های تاریخی و همچنین وجود گسلهای جنبا در گستره استان گیلان، همه نشان از لرزه خیزی بالای این استان و قرارگیری آن در زمره مناطق پرخطر از نظر مخاطرات لرزه ای دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha