روزنامه الوطن: تروریست ها به مقر نیروهای ترکیه پناه می برند

تهران - ایرنا - روزنامه "الوطن" چاپ سوریه نوشت: کشته و زخمی شدن سربازان ترک در پی حمله ارتش سوریه به مقر تروریست ها آشکار کرد که تروریست ها به نقاطی که ارتش این کشور در آن مستقر هستند، پناه می برند و این موضوع باعث شد تا کارت قرمز به ارتش ترکیه نشان داده شود که زمان خروج این نیروهای اشغالگر فرا رسیده است.

این روزنامه سوری امروز (چهارشنبه) در مطلبی اضافه کرد: اجرای توافقنامه "سوچی" با درگیری نظامی برای سوریه و روسیه دیگر هدف نیست، بلکه اخراج نیروهای اشغالگر ترکیه از استان "ادلب" در اولویت قرار دارد، بنابر این با توجه به حرکت‌های تهاجمی تری که ترکیه نسبت به سوریه انجام داده، احتمال اینکه تنش در این استان شدیدتر شود، وجود دارد.

الوطن اضافه کرد: پس از آنکه آنکارا از تعهدات خود طبق توافق سوچی در مورد استان ادلب در شمال سوریه چشم پوشی کرد و تروریست ها و شبه نظامیان مسلح به نقض آن (توافق سوچی ) ادامه دادند، صبر دمشق و مسکو از ترکیه سرآمد و آنها یک عملیات نظامی گسترده و فشرده را آغاز کردند که طی آن ارتش سوریه ده ها شهر، سرزمین، روستا و تپه از جمله " معراج النعمان " و " سراقب " را از اشغال تروریستها آزاد کردند و پس از آمادگی بر کنترل بخش هایی از حومه حلب و ادلب که در سیطره تروریست ها بودند، کنترل جاده بین المللی دمشق – حلب را بطور کامل از دست تروریست ها خارج کرد و بر آن مسلط شدند .

الوطن سوریه ادامه داد: حادثه کشته شدن هشت سرباز ترکیه در پنجم این ماه ( فوریه ) در پی هدف قراردادن مکان های تروریست ها از سوی ارتش سوریه موجب شد تا "رجب طیب اردوغان" با وارد کردن بسیاری از کاروان های نظامی به ادلب و تأسیس بسیاری از ستادهای جنگی به بهانه نظارت بر نقاط تحت کنترل، توافقنامه سوچی را نقض کند، زیرا این تحرکات نشان می داد که بر خلاف خواست دمشق و مسکو، اشغالگران ( نیروهای ترکیه ) برای تجاوز بیشتر بر خاک سوریه برنامه ریزی کرده اند.

این روزنامه نوشت: نشانه های دیگری از جمله عدم موفقیت اولین نشست روسی- ترکی که چند روز پیش در آنکارا در باره ادلب و کشته شدن پنج سرباز ترکیه و زخمی شدن تعدادی از آنها در دهم ماه جاری میلادی نشان می دهد که تنش ها در آینده افزایش یابد.

این روزنامه سوری با اشاره به اینکه ترکیه نتوانسته مانع تغییرات بزرگی که در نقشه میدانی در شمال سوریه رخ داده را متوقف کند، افزود:  بنابراین آنکارا به هرج و مرج از طریق سلسله سخنان پرمخاطره متوسل می شود که شاید برجسته ترین آنها پایان ماه جاری ( فوریه ) بود که مقامات ترک اعلام کردند که ارتش سوریه باید به خط های کنترل قبلی خود در پشت نقاط نظارت ترکیه بازگردد.

الوطن به موفقیت های ارتش سوریه به رغم محدودیت های زمانی اشاره کرد و نوشت: محدودیت زمانی قبلی و پیشرفت سریع ارتش، ناتوانی ترکیه در ایجاد تغییرات استراتژیک در مرحله فعلی را تایید می کند و به نظر می رسد که تشدید تهدیدات ترکیه با تنشی که در روابط آنکارا با سازمان های تروریستی و شبه نظامیان مسلح در منطقه حاکم پیدا شده، مرتبط است.

بنابراین، نظام ترکیه ممکن است به یک استراتژی جدید مبنی بر اصل حداکثر رساندن دستاوردهای ناچیز که می توان در هر گفت و گوی آینده با روس ها به دست آورد، متوسل شود و ضررهای بزرگی را که ناشی از تحولات میدانی فعلی است، به حداقل برساند.

بر این اساس، به نظر می رسد ترکیه برای تحمیل تغییر اساسی در سیر تحولات میدانی فعلی در شمال سوریه بسیار ضعیف است و شاید بیشترین چیزی که روس ها ممکن است به آن اعطا کنند قبول التماس آنها برای متوقف کردن عملیات نظامی در ادلب است و اطمینان دادن به آنها که خطری مناطق اشغال شده آنها و مزدورانشان را در شمال حلب را تهدید نمی کند، زیرا ترکیه امروز به مزدورانش در پرونده لیبی احتیاج دارد.

الوطن اضافه کرد: پیام های قتل سربازان ترکیه واضح و آشکار بود که حضور نیروهای این کشور در سوریه دیگر قابل قبول نیست و نقش سیاسی که آنکارا در خاتمه بحران سوریه به دنبال آن است، امکان پذیر نیست .

در بحبوحه این تنش های فزآینده، حرکت آمریکا در امتداد آنچه که در ادلب اتفاق می افتد و فشار ترکیه به رویارویی بیشتر با روسیه و سوریه، نگرانی اساسی به دلیل عواقب احتمالی است که می تواند به بی پروایی بیشتر اردوغان و افزایش تنش ها در روزهای آینده منجر شود .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha