درمان اعتیاد، اتکا به روش‌های معنوی یا اعتنا به نسخه ساقی‌های یقه سفید

تهران - ایرنا - یک روانشناس، درمان اعتیاد با دارو را حربه ساقی‌های یقه سفید برای پرکردن جیب خود عنوان کرد و گفت: اعتیاد، حاصل امواج رودخانه ناخوشی‌های زندگی است که بر پیکر ساحلی با زیربنای سست از معنویت و اخلاق وارد می‌شود، پس یگانه راه مقابله و مبارزه با این امواج و بی بازگشت کردن آن، درمان معنوی است.

اعتیاد به مواد مخدر از مهمترین معضل هایی است که در روند توسعه اجتماعی و اقتصادی جامعه اخلال ایجاد می کند و بنیان های آن را متزلزل می سازد.

به همین دلیل مبارزه فراگیر و پیوسته با این پدیده باید از اولویت های مسوولان مربوطه باشد تا با رویکردی کارشناسانه و علمی به رویارویی با آن بپردازند و از این رهگذر، سلامت فردی و اجتماعی جامعه را تضمین کنند.

در مسیر مبارزه با اعتیاد، عده ای با داروهای تجویزی از مراکز ترک اعتیاد سعی در مچ اندازی با این پدیده کرده اند که بر اساس آمارها، انگشت شمارانی از این میدان مبارزه پیروز بیرون می آیند، آماری که سردار اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر بر آن صحه می گذارد و عنوان می کند:۸۰ درصد معتادان بعد از سپری کردن دوره ترک، باز به دامن این ماده افیونی بازمی‌گردند.

استفاده از روش درمان معنوی دیگر روشی است که «حسام الدین معصومیان شرقی» بر آن تاکید و آن را جاده یکطرفه ای برای ترک اعتیاد می داند زیرا معتقد است درمان اعتیاد درمانی روحی، روانی و معنوی است و در بیشتر موارد از عهده دارودرمانی و تکنولوژی پزشکی بیرون است، بنابراین لازمه درمان این افراد این است که عشق را در وجود آنان بیدار کنیم.

اعتیاد یک بیماری روانی است
معصومیان شرقی در گفت وگو با خبرنگار حوزه مواد مخدر ایرنا افزود:‌ مصرف مواد مخدر در جوانان افزایش یافته و این مصرف به صورت آرام از مواد مخدر سنتی به موادی مانند «گل»، «حشیش» و ... تغییر پیدا کرده و برخی از افراد می پندارند موادی همچون الکل و ... خطرهای آنچنانی برای آنها ندارد که همین امر سبب افزایش آن در جامعه می شود.

وی تاکید کرد: اعتیاد یک بیماری روانی است و نباید به آن به عنوان یک جرم نگاه کرد به همین دلیل برای آسیب شناسی آن باید نگاه مجرمانه به این مساله را کنار بگذاریم زیرا این امر هیچ کمکی به حل مشکل اعتیاد نمی کند.

درمان معنوی، راه حلی مانا و ماندگار
این درمانگر اعتیاد با گلایه از اینکه استفاده از دارو برای درمان اعتیاد به دلیل تبلیغات بسیار و رنگارنگ، بسیار قوی تر از کتاب هایی است که درباره استفاده از ابزار معنوی در ترک اعتیاد نوشته شده، خاطرنشان کرد: مصرف مواد مخدر و هر نوع تغییر دهنده خلق، ناشی از یک خلاء معنوی در بشر است که پیشگیری و درمان آن هم باید با ابزارهای معنوی صورت گیرد؛ موضوعاتی که در کتاب «سازمان های معتاد من»، «اراده کافی نیست» و غیره به آن پرداخته شده است.

وی یادآور شد: خداوند هیچ موجودی را خلق نکرده که خوددرمانگر نباشد. در واقع ما وجودی داریم خوددرمان، خودجوشش و خودچرخش که فقط با تغییر شیوه زندگی، انتخاب های سالم و تغذیه مناسب می توان بیماری ها را درمان کرد. موضوعی که به مراجعان را هم توصیه می کنم که تا می توانید دارو درمانی کنید اما اگر دیدید خوش نیستید می توانید از طریق معنویات جبران کنید.

درمان معنوی اعتیاد در میان زنان کاراتر است

این روانشناس با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر به دور از نگاه جنسیتی در جامعه شیوع پیدا کرده، اظهار داشت: مراجعه کنندگان با شیوه درمان معنوی به ترک کامل می رسند. در این میان زنانی که در مسیر اعتیاد گرفتار و مصرف کننده انوع مواد مخدر از جمله شیشه بوده اند، به درمان معنوی خیلی خوب پاسخ داده و درمان آنان سریع تر و بهینه تر بوده است.

وی درباره شیوه عمل خود گفت: ناخوشی مانند رودخانه ای است که موج های آن اعتیاد است و ما از طریق آموزش معنویات با این موج ها مبارزه و مقابله می کنیم. چیزی که زیربنای اخلاقی دارد با دارو درمان نمی شود و تا آن زیربنا و بستر پیدایش را پیدا نکنیم نمی توانیم مبارزه کنیم و با دارو هم بازمی گردد.

این درمانگر اعتیاد تاکید کرد: درمان دارویی دکانی است که توسط ساقی های یقه سفید باز شده و با متادون درمانی و شربت تلاش می کنند اعتیاد را درمان کنند. دارو مانند عصای زیر بغل فردی است که پایش شکسته و بعد از مدتی باید آن را کنار بگذارد اما با این روش نمی شود، اما با شیوه درمان معنوی نه تنها اعتیاد بلکه سایر بیماری ها درمان می شود. باید نور و امید ایجاد و حقیقت را بیان کرد.

معصومیان شرقی یادآور شد: همگان باید به فکر درمان اعتیادهای رفتاری باشند زیرا پیشگیری از اعتیادهای رفتاری، زمینه ساز پیشگیری از اعتیاد به مواد مخدر است. در درمان این رفتارها علاوه بر نقش جامعه، خود افراد هم تاثیرگذار هستند؛ یعنی باید باورهای نادرست خود را نسبت به بسیاری از مسایل تغییر دهند. ضمن این که در این زمینه صدا وسیما می‌تواند نقش تأثیرگذاری را داشته باشد و با تولید برنامه‌های مفید، نقش خود را ایفا کند، اما متاسفانه تاکنون این نهاد مفید و تأثیرگذار نتوانسته به وظایف پیشگیرانه خود حداقل در زمینه اعتیاد عمل کند.

این درمانگر اعتیاد تصریح کرد: معتادانی که به فکر درمان خود هستند اول باید به سراغ کلینیک‌های مشاوره و گروه‌های خودیاری بروند تا با اقدامات روانپزشکی به‌دنبال درمان خود باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =