۲۳ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۰
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 83671802
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

قزاقستان برای کاهش تولید نفت اعلام آمادگی کرد

تهران – ایرنا – اعلام آمادگی قزاقستان برای کاهش تولید نفت، همکاری بهداشتی ازبکستان با سازمان بهداشت جهانی و طراحی برای احداث دو نیروگاه برق‌آبی مشترک ازبکستان و تاجیکستان، عناوین چند خبر کوتاه از آسیای میانه را در روز چهارشنبه تشکیل می‌دهند.

اعلام آمادگی قزاقستان برای کاهش تولید نفت

نورسلطان نوگایف وزیر انرژی قزاقستان اعلام کرد این کشور در حال بررسی پیشنهاد کمیته فنی کشورهای تولیدکننده نفت برای کاهش بیشتر تولید به میزان ۲۰ تا ۳۰ هزار بشکه در روز است.

نوگایف گفت : کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت و روسیه در اواخر فوریه یا اوایل مارس (اوایل اسفند ماه) برای بررسی اقدامات بیشتر در زمینه کاهش تولید تشکیل جلسه خواهند داد.

در حالی که ویروس کرونا موجب کاهش تقاضای نفت در کشور چین شده است، ‌عربستان سعودی خواستار توافق تولیدکنندگان نفت برای کاهش سریع تولید نفت به منظور جلوگیری از کاهش شدید قیمت نفت است. کشورهای قزاقستان، ‌روسیه، ‌مکزیک، ‌بحرین و عمان از جمله تولیدکنندگان غیرعضو اوپک هستند که با این سازمان برای مدیریت بازار نفت همکاری می‌کنند.

تاجیکستان و ازبکستان دو نیروگاه برق‌آبی مشترک احداث می‌کنند

وزارت انرژی ازبکستان اعلام کرد : این کشور و تاجیکستان به توافقی برای احداث دو نیروگاه برق‌آبی مشترک بر روی رودخانه زرافشان در تاجیکستان دست یافته‌اند.

در مرحله اول این پروژه ایستگاه برق‌آبی ۱۴۰ مگاواتی "یاوان"  با هزینه تقریبی ۲۸۲ میلیون دلار احداث می‌شود که برای تولید ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون کیلووات ساعت برق طراحی خواهد شد. در مرحله دوم نیز دو طرف امکان احداث یک ایستگاه برق‌آبی ۱۳۵ مگاواتی با هزینه تقریبی ۲۷۰ میلیون دلار و ظرفیت تولید ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلووات ساعت برق را بررسی خواهند کرد.

در بیانیه وزارت انرژی ازبکستان خاطرنشان شده که این برق تولیدی منحصرا برای استفاده کشور ازبکستان خواهد بود. شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان از زمان به قدرت رسیدن در دسامبر ۲۰۱۶ اعلام کرده که قصد تحکیم بهبود و تقویت روابط با همسایگان را دارد. میرضیایف اوایل سال ۲۰۱۸ میلادی از دوشنبه تاجیکستان دیدار کرد و روسای جمهوری دو کشور در این سفر ۲۷ سند همکاری امضا کردند.

ازبکستان و سازمان بهداشت جهانی توافق همکاری امضا کردند

هانس کلوگه مدیر منطقه‌ اروپای سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه در سفر به ازبکستان، یک توافق دو ساله همکاری با وزارت بهداشت این کشور امضا کرد.

وزارت بهداشت ازبکستان اعلام کرد که این سند پایه‌ای عملی برای همکاری دو طرف است و این توافقنامه از طریق رایزنی‌های مداوم بین مقامات بهداشتی ازبکستان و دبیرخانه دفتر منطقه‌ای اروپایی سازمان بهداشت جهانی تهیه شده است.

هر چند جزئیاتی از توافق همکاری سازمان بهداشت جهانی با کشور ازبکستان منتشر نشده است اما همزمانی این اقدام با نگرانی‌ها از گسترش ویروس کرونا شایان توجه است.

 توقف ۱۸ ساعته دیپلمات‌های چینی در فرودگاه بین‌المللی تاجیکستان

برخی منابع خبری گزارش دادند: گروهی از دیپلمات‌های چینی هفته گذشته پس از آنکه حاضر به طی مراحل قرنطینه برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا نشدند،  به مدت حدود ۱۸ ساعت در فرودگاه بین‌المللی اصلی شهر دوشنبه معطل ماندند.

پایگاه خبری "اخبار" در شهر پراگ گزارش داد: این مساله زمانی فیصله یافت که وزارت امور خارجه و سفارت چین در شهر دوشنبه مداخله کردند.

مقامات بهداشتی تاجیکستان در هفته‌های اخیر تدابیر بهداشتی برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا را تشدید کرده‌اند. وزارت بهداشت تاجیکستان مقرر ساخته که هر کسی از چین وارد تاجیکستان شود باید ۱۴ روز در قرنطینه باشد. در سراسر این کشور مراکز قرنطینه وجود دارد و در حال حاضر حدود ۴۰۰ نفر در آنها نگهداری می‌شوند. مقامات تاجیکستان همچنین محل خاصی را در نزدیکی شهر دوشنبه برای قرنطینه دیپلمات‌های خارجی در نظر گرفته‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار جهان