استخدام کارشناس اسبق ناسا برای اولین ماموریت تاریخی سرنشین‌دار اسپیس ایکس

تهران- ایرنا- شرکت فضایی اسپیس ایکس برای اولین ماموریت تاریخی سرنشین‌دار خود به فضا، معاون اسبق مدیر ناسا را در عملیات سرنشین دار فضایی استخدام کرده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی اسپیس، اسپیس ایکس در حین آماده شدن برای اولین پرواز فضایی تاریخی سرنشین‌دار خود، بطور محتاطانه تاریخ هفتم ماه مه (۱۸ اردیبهشت ۹۹) را برای ماموریت فضاپیمای سرنشین دار «کرو دراگون » اعلام کرده است؛ با این حال این شرکت خاطر نشان کرد که این تاریخ قطعی نیست و امکان تغییر آن وجود دارد.

اسپیس ایکس همچنین در یک کلیپ ویدیویی که فضاپیمای کامل شده کرو دارگون را به نمایش می‌گذاشت، نشان داد که این فضاپیما حامل فضانوردان آمریکایی چون «باب بهنکن» و «داگ هورلی» خواهد بود که اکنون تحت تمریناتی برای این پرواز فضایی قرار دارند.

همچنین شبکه سی.ان.بی.سی نشان داد که اسپیس ایکس «ویلیام گرستن مایر» معاون اسبق مدیر ناسا در امور عملیات و اکتشافات انسانی در فضا را برای این ماموریت خود استخدام کرده است.

گرستن مایر مدت ۱۴ سال در این سمت به ناسا خدمت کرد و ۴۰ سال با این سازمان در زمینه برنامه شاتل فضایی و نیز ایستگاه بین المللی فضایی همکاری داشت. بعید است که افرادی در جهان وجود داشته باشند که به اندازه مایر در زمینه پرواز فضایی تجربه داشته باشند. 

«باب بهنکن» و «داگ هورلی» نیز به منظور آماده شدن برای این پرتاب، مراحل ضروری بسیاری را گذرانده‌اند و آموزش‌های بسیاری را در مورد مکانیسم دراگون دیده‌اند. آن‌ها طی این مراحل آماده‌سازی، لباس‌های فضایی خود را امتحان کرده‌اند و با «ایلان ماسک»، مدیرعامل اسپیس‌ ایکس نیز ملاقات داشته‌اند.

بعد از انجام ماموریت «دمو -۲» که اولین ماموریتی خواهد بود که فضانوردان را به فضا خواهد برد، اسپیس ایکس در گام بعدی بطور منظم به ناسا در حمل و نقل فضا نوردان از زمین به ایستگاه بین‌المللی فضایی و برعکس خدمت خواهد کرد. ناسا پس از اتمام برنامه شاتل فضایی در سال ۲۰۱۱، برای حمل و نقل فضانوردان به ایستگاه بین المللی فضایی به راکت های روسی سایوز که تحت تصدی شرکت  Roscosmos هستند، وابسته است.

کپسول کرو دراگون در یک محفظه آزمایش تخصصی قرار دارد و تحت آزمایش تداخل الکترومغناطیسی است؛ این آزمایش بخش اصلی از فرآیندی است که بدون نقص بودن این فضاپیما را قبل از پرواز تایید می‌کند. 

وبگاه «ارز تکنیکا» اوایل هفته گذشته اعلام کرد که تقریبا همه چیز از لحاظ آماده سازی برای مامورت دمو-۲ آماده شده است و این ماموریت باید در فاصله زمانی میان ماه های آوریل و ژوئن انجام شود؛ همچنین در حال حاضر نیز تاریخ ۷ مه (۱۸ اردیبهشت) برای انجام این ماموریت اعلام شده است. 

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha