«جمعیت زنان مسلمان نواندیش»؛ کامیابی در مجلس دهم و ابهام برای انتخابات یازدهم

تهران- ایرنا- جمعیت زنان مسلمان نواندیش در سال ۸۶ به همت تعدادی از زنان اصلاح‌طلب تاسیس‌شد. هماهنگی با رویکردهای کلی اصلاحات و تلاش برای تبیین نگاه‌های نو و اصلاح‌طلبانه به مسائل زنان از رویکردهای اصلی این جمعیت است.

مقدمات تشکیل جمعیت زنان مسلمان نواندیش از سال ۸۴ با تلاش شماری از زنان اصلاح‌طلب آغاز و در سال ۸۶ پروانه فعالیت این تشکل سیاسی صادر شد. پس از نوشتن اساسنامه، مرامنامه و برگزاری نخستین مجمع عمومی، این تشکل اصلا طلب فعالیت‌های محدود خود را آغاز کرد.

همانند دیگر احزاب اصلاح‌طلب با توجه به اتفاقات سال ۸۸ این جمعیت عملا نتوانست فعالیت‌های عادی خود را انجام دهد تا این که با انتخاب «حسن روحانی» به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۲، بار دیگر مجمع عمومی برگزار و شورای مرکزی جدید انتخاب شد.

جمعیت زنان مسلمان نواندیش فعالیت‌های زیادی در جهت ترویج و گفتمان‌سازی مشارکت سیاسی زنان و پرداختن به مقوله زن و نواندیشی دینی انجام داده است. در واقع این جمعیت بیش از آن که دغدغه فعالیت صرف سیاسی و مشارکت زنان در این امر را داشته باشد، بیشتر دغدغه‌های فکری در زمینه زنان دارد و تلاش می‌کند با فعالیت‌های خود نگاه جامعه در زمینه زنان را اصلاح کند.

شورای مرکزی فعلی متشکل از ۱۵ عضو و ۶ عضو علی البدل است و این جمعیت در ۲۶ حوزه استانی فعالیت دارد. دبیرکل این جمعیت از بدو تاسیس تا به امروز «فاطمه راکعی» بوده است. 

در مهر ماه ۹۷، سومین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش برای انتخاب اعضای شورای مرکزی جدید برگزار شد. «فریده اولاد قباد» و فاطمه راکعی از اعضای مشهور این دور از شورای مرکزی بودند. در این کنگره به اتفاق آرا، راکعی مجددا به عنوان دبیرکل این جمعیت انتخاب شد. همچنین اعضای شاخصی چون «الهه کولایی»، «شهیندخت مولاوردی»، «زهرا شجاعی» و  «آذر منصوری» به دلیل حضور در شورای مرکزی دیگر احزاب از شورای مرکزی این جمعیت خارج شدند. جمعیت زنان مسلمان نواندیش در شهریور ۱۳۹۴  به اتفاق آرا به عضویت «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» درآمد تا از احزابی باشد که همگام با دیگر تشکل‌های اصلاح‌طلب به فعالیت سیاسی و حزبی بپردازد.

 برگزاری نشست‌های تخصصی حقوقی و جامعه‌شناسی از دیگر اقدامات شاخص این جمعیت است. تلاش برای حضور در کنوانسیون‌های بین‌المللی و حضور در مجامع جهانی برای تقویت صلح  از فعالیت های شاخص جمعیت زنان مسلمان نواندیش است. این جمعیت رویکرد کلی خود در حوزه زنان را پرهیز از هرگونه افراط و تفریط طراحی کرده‌است.

کنش‌های انتخابانی زنان اصلاح‌طلب نواندیش

عملکرد جمعیت زنان مسلمان نواندیش در انتخابات سال ۸۸ و انتخابات مجلس سال ۹۰ متفاوت از احزاب دیگر اصلاح‌طلب نبود. سال ۸۸ این جمعیت از «میرحسین موسوی» حمایت کرد و بعد از اتفاقات آن سال دچار مشکلاتی برای فعالیت شد. در سال ۹۰ هم حضور چندانی در انتخابات نداشت. راکعی در مورد فعالیت‌های این جمعیت بعد از سال۸۸ می‌گوید: با تغییر فضای سیاسی و مزاحمت هایی که فراهم شد و برای برنامه‌ها سختگیری می‌شد عملا نمی‌توانستیم برنامه‌های خود را انجام دهیم .

جمعیت زنان مسلمان نواندیش در سال ۹۲، همراه با تصمیمات رئیس دولت اصلاحات و حرکت جمعی این جریان از «حسن روحانی» حمایت کرد. با روی کارآمدن دولت تدبیر و امید، هم فعالیت‌های جمعیت گسترده‌تر شد و هم برخی از اعضای جمعیت همانند مولاوردی و ابتکار در دولت مشغول فعالیت شدند.

همراهی با لیست امید و تلاش برای افزایش سهم زنان از این لیست رویکرد جمعیت زنان مسلمان نواندیش همراه با دیگر زنان اصلاح‌طلب در سال ۹۴ بود. موفقیت لیست امید و حضور گسترده‌تر زنان نسبت به دوره‌های قبل نشان داد تلاش‌های این جمعیت و احزاب همسو بی‌نتیجه نمانده است.  در انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ هم این جمعیت از «حسن روحانی» حمایت کرد.

جمعیت زنان مسلمان نواندیش برای تقویت فعالیت‌های خود و ایجاد بسترهای مناسب برای رسیدن به اهداف مدنظر، با سه تشکل دیگر زنان اصلاح‌طلب هم ائتلاف انجام داده و «جبهه صدف» یا «شورای عالی سیاست گذاری زنان اصلاح‌طلب» را تشکیل داده است. راکعی در این زمینه می‌گوید: ما در انتخابات در چارچوب رویکرد کلی اصلاح طلبان عمل خواهیم کرد  اما در صدف استراتژی‌های مختلفی را برای حضور قدرتمندانه زنان در انتخابات بررسی می‌کنیم.

تلاش‌های بی‌سرانجام برای انتخابات مجلس یازدهم

جمعیت زنان نواندیش از سال گذشته تلاش‌های خود را برای حضور قدرتمند در انتخابات مجلس یازدهم شروع کرده بود. گرفتن مجوز مطابق قانون جدید احزاب از وزارت کشور قدم اول در این راه محسوب‌می‌شد. در قدم بعدی این جمعیت استراتژی انتخاباتی خود را هم مشخص کرده بود.  مهر ۱۳۹۸ راکعی اعلام کرد: جمعیت زنان مسلمان نواندیش در چارچوب رویکرد کلی اصلاحات وارد انتخابات می‌شود. ...در پی آن هستیم که حداقل ۳۰ درصد از لیست‌های اصلاح‌طلبان در انتخابات را به بانوان اختصاص دهیم. ...امیدواریم که زنان بتوانند در این انتخابات بهتر حضور پیدا کنند به خصوص که در انتخابات قبلی هم نتایج خوبی در این زمینه به دست آمد و حتی در برخی شوراهای شهر، کار اصلی به زنان سپرده شد.

با وجود آماده‌سازی بسترها برای حضور پررنگ در انتخابات، ردصلاحیت‌ها مانع به ثمر رسیدن این تلاش‌ها شد و «شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان» با اتفاق آرا تصمیم گرفت لیستی در تهران ارائه ندهد. البته احزاب اصلاح‌طلب مجازند خود لیست ارائه کرده و فعالیت انتخاباتی داشته باشند. اما با توجه به این مسئله که اکثر اصلاح‌طلبان رد صلاحیت شده‌اند و می‌گویند برای بستن لیست نفرات کافی ندارند به‌نظر می‌رسد احزاب اصلاح‌طلب هم حضور پررنگی در انتخابات نداشته باشند. جمعیت زنان مسلمان نواندیش هم از رد صلاحیت ها برکنار نبوده و هنوز برای حضور در انتخابات بعد از رد صلاحیت‌ها اعلام آمادگی نکرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =