ادامه کارشکنی های آمریکا در صدور روادید دیپلماتیک ،روسیه: این روند را متوقف کنید

نیویورک- ایرنا- نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد، آمریکا را به علت کارشکنی در صدور ویزا برای هیات‌های دیپلماتیک، به نقض توافق موسوم به "مقر سازمان ملل" متهم و تهدید کرد که اگر این روند متوقف نشود، مسکو موضوع را به داوری می‌کشاند.  

واسیلی نبنزیا شامگاه دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اظهار کرد: توافقنامه‌ای وجود دارد که ایالات متحده آمریکا به عنوان کشور میزبان باید از آن پیروی کند.

وی افزود: آمریکا آن را نقض می کند. عدم صدور ویزا به هیچ دلیل و حتی به دلایل امنیتی که ایالات متحده دوست دارد به آن ارجاع دهد، توضیح پذیر نیست. اگر اوضاع تغییر نکند، ما باید به داوری متوسل شویم.

با روی کار آمدن دونالد ترامپ و جمع شدن تندروها در کاخ سفید، آمریکا از صدور ویزای هیات‌های دیپلماتیک برخی کشورها همچون روسیه و ایران به منظور شرکت در نشست های سازمان ملل متحد، خودداری می کند.

دولت آمریکا در ماه گذشته نیز از صدور ویزا برای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که قصد شرکت در نشست عمومی شورای امنیت را داشت، خودداری کرد.

این مساله برای دیپلمات‌های دو کشور هم رخ داده است ضمن اینکه در داخل نیویورک همم محدودیت‌های شدیدی برای تردد این دیپلمات‌ها و خانواده‌های آنها اعمال کرده است.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هم بارها خواستار اجرای کامل توافقنامه مقر از سوی دولت میزبان یعنی ایالات متحده آمریکا شده است.

اختلافات بین سازمان ملل و ایالات متحده در مورد تفسیر یا اعمال توافقنامه باید به دادگاه داوری ارسال شود. هم دبیرکل و هم ایالات متحده می توانند از مجمع عمومی بخواهند از دیوان بین المللی دادگستری در مورد هرگونه سؤال حقوقی که از روند رسیدگی قبل از دادگاه داوری مطرح است، نظر مشورتی ارائه دهد و داوری هم تصمیم نهایی خود را "با توجه به نظر دیوان" صادر می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =