بودجه ۲۰۲۱ آمریکا حرکت بر مدار نظامی‌گری

نیویورک- ایرنا- مقایسه بودجه وزارت خارجه و دفاع آمریکا برای سال ۲۰۲۱ میلادی، نشان می‌دهد تندروهای این کشور در مدار رفتارهای نظامی‌گرایانه بیشتر نسبت به دیپلماسی در جهان هستند.

شعار اصلی ترامپ که رونوشتی از شعار رونالد ریگان رئیس جمهوری پیشین آمریکا است، "رسیدن به صلح از طریق قدرت" اعلام شد. سایه این شعار در رویکرد و تعامل کاخ سفید با کنگره، نهادها و توافق‌های بین المللی و حتی قراردادهای دو جانبه که وجه مشترکی با فعالیت در بنگاه‌های معاملاتی هم دارد، مشهود بوده است.

البته تندروهای کاخ سفید که دستان آنها در عرصه سیاست خارجی کاملا تهی است، به جای دستیابی به صلح، تنها به افزایش خشونت و همچنین ناامنی در جهان دامن زده‌اند و سیاست‌های آنها باعث خطرناک‌تر شدن جهان شده است.

این مساله بارها از سوی آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد هشدار داده شد که جهان به سمت یکجانبه گرایی، رویارویی و بازگشت به دوران جنگ سرد حرکت می‌کند.

بودجه‌های در نظر گرفته شده برای وزارت خانه‌های خارجه و دفاع آمریکا در سال ۲۰۲۱ میلادی هم گویای آن است که سوداگران واشنگتن به فکر افزایش قدرت جنگ افزاری و حتی به کارگیری سلاح‌های جدید اتمی در درگیری‌های خودساخته هستند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای وزارت خارجه خود در سال ۲۰۲۱، رقمی معادل ۴۱ میلیارد دلار بودجه تعیین کرده است در حالی که این رقم برای وزارت دفاع آمریکا به ۷۰۵.۴ میلیارد دلار می‌رسد.

وزارت خارجه آمریکا البته، آن را برای پیشبرد مواضع و سیاست خارجی دولت ترامپ به نیابت از مردم آمریکا مناسب دانسته است.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است با این میزان سرمایه، بر مسایل دیپلماتیک و منابع مورد نیاز در مواجهه با چالش‌هایی که آن را مبارزه با تروریسم، بهداشت بین المللی، فجایع انسانی و رقابت کشورها در نادیده گرفتن ارزش‌ها و دموکراسی آمریکایی نامیده‌اند، متمرکز خواهند شد.

همچنین این میزان از بودجه را برای ظرفیت جدید در دفاع از منافع و ارزش‌های آمریکا در موضوعات امنیتی، تجارت، دامنه‌های اطلاعاتی، اولویت بخشیدن به منافع اقتصادی و امنیت ملی و توازن بخشی در جایی که نتایج آن به نفع مالیات دهندگان آمریکایی باشد، مناسب دانسته اند.

اما از آن سو شاهد هستیم که چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا برخلاف آنکه ادعای خروج از جنگ‌های بی پایان و خاتمه دادن به حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه دارد، بودجه وزارت دفاع خود را به رقمی معادل ۷۰۵.۴ میلیارد دلار رسانده است.

بر اساس اعلام پنتاگون، اولویت های اصلی دفاعی در بودجه پیشنهادی ۲۰۲۱، شامل نوسازی هسته‎‌ای، موشک‌های آفندی و پدافندی، فضا و فضای مجازی است. از این رو خواستار اختصاص  ۲۸.۹ میلیارد دلار برای برنامه نوسازی دفاع اتمی و پوشش سه ضلع مثلث اتمی در زمین، دریا و هوا شده است.

همچنین حدود ۷ میلیارد دلار برای فرماندهی، کنترل و تبادلات اتمی و ۲.۸ میلیارد دلار دیگر هم برای بمب افکن دوربرد ب-۲۱ در نظر گرفته شده است. انتظار می رود نیروی هوایی هم حدود ۱۰۰ هواپیمای که بمب‌های گرانشی اتمی ب۶۱-۱۲ و ب۸۳ را حمل می کند به همراه موشک های کروز در اختیار بگیرد.

پنتاگون افزوده است برای مدرنیزه کردن سلاح اتمی همچنین تامین اعتبار برای خرید و تهیه موشک بالستیک زیر دریایی کلمبیا-کلاس به مبلغ ۴.۴ میلیارد دلار و برای موشک‌های استراتژیک بازدارنده زمینی هم ۱.۵ میلیارد دلار درخواست شده است. علاوه بر آن قرار است ۴۰۰ موشک بالستیک قدیمی هم تعویض شوند.

در بودجه پیشنهادی پنتاگون، ۱۵.۴ میلیارد دلار برای نیروی فضایی تازه ایجاد شده در آمریکا، ۳۳۷ میلیون دلار برای آژانس توسعه فضایی و ۲۴۹ میلیون دلار برای فرماندهی فضایی آمریکا درنظر گرفته شده است.

پنتاگون همچنین ۱۰۶.۶ میلیارد دلار بودجه تحقیق، توسعه، آزمایش و ارزیابی را بزرگترین بودجه تاریخ این بخش توصیف کرده و افزوده است برای بخش مافوق صوت ۳.۲ میلیارد دلار، برای بخش میکروالکترونیک ۱.۵ میلیارد دلار و برای بخش هوش مصنوعی هم ۸۰۰ میلیون دلار درخواست شده است که بودجه بخش مافوق صوت ۲۳ درصد و بخش هوش مصنوعی هم ۷.۸ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

در اطلاعیه پنتاگون تصریح شده است بخش بیشتر بودجه دفاعی آمریکا برای مدرنیزه سازی هزینه خواهد شد که در بخش هوایی، ۳ میلیارد دلار به منظور جایگزین کردن هواپیماهای دوران آیزن هاور و حدود ۱۱.۴ میلیارد دلار هم برای ۷۹ فروند هواپیمای اف-۳۵ صرف خواهد شد.

در بخش دریایی هم بودجه درخواستی صرف تامین مالی زیردریایی جدید ویرجینیا-کلاس به مبلغ ۴.۷ میلیارد دلار و ۲ ناوشکن دی دی جی-۵۱ به مبلغ ۳.۵ میلیارد دلار، خواهد شد.

بودجه پیشنهادی ترامپ برای سال ۲۰۲۱ همچنین ۱.۴ میلیارد دلار را برای تامین چهار هزار و ۲۴۷ وسیله نقلیه سبک تاکتیکی، و ۱.۵ میلیارد دلار برای تعمیر و ارتقای ۸۹ تانک ام-۱ آبرامز درنظر گرفته شده است.

در بودجه پیشنهادی ترامپ به کنگره، همچنین مبلغ ۷۴۰.۵ میلیارد دلار برای امنیت داخلی آمریکا اختصاص داده شده است که اولویت آن بر جنگ افزارهای سایبری، فضایی و توانمندسازی برای عملیات‌های مشترک با پنتاگون در هوا، زمین، دریا، فضا، سایبر، هوش مصنوعی، فناوری نسل پنجم ارتباطات و مافوق صوت است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =