۲۲ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۰:۰۳
کد خبرنگار: 1195
کد خبر: 83670095
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سندرز خواستار بازشماری بخشی از آرای ایالت آیووا شد

تهران- ایرنا- سناتور برنی سندرز نامزد مطرح حزب دمکرات برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، خواستار بازشماری بخشی از آرای انتخابات درون‌حزبی جنجالی ایالت آیووا در هفته گذشته شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سندرز روز دوشنبه به صورت رسمی اعلام کرد که به دلیل اشتباه در خوانش آرای ۲۸ منطقه انتخاباتی در ایالت آیووا، خواستار بازشماری آرای این مناطق است.

ایالت آیووا در آمریکا هفته گذشته شاهد انتخابات جنجال‌برانگیز درون‌حزبی نمایندگان حزب دمکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده بود که نتایج آن با تاخیر چند روزه اعلام شد.

در این انتخابات که سندرز با فاصله کمی از «پیت بوتیجیج» دیگر نامزد حزب دمکرات که در ابتدا بخت چندانی برایش انتظار نمی‌رفت، عقب ماند و نفر دوم در رقابت‌های درون‌حزبی شد.

مشاور ستاد انتخاباتی سندرز گفت که بازشماری آرای این مناطق انتخاباتی تاثیر چندانی روی نتیجه نهایی نخواهد داشت، اما آن‌ها به دلیل اهمیت شفافیت در شمارش آرا چنین درخواستی دارند.

دمکرات‌ها برای اعلام نتایج انتخابات ایالت آیووا نرم‌افزاری موبایلی طراحی کرده بودند که ناگهان به مشکل برخورد و جنجالی رسانه‌ای برانگیخت که به تمسخر از سوی جمهوریخواهان به ویژه دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا منجر شد.

رای‌دهندگان و اعضای حزبی در آیووا دوشنبه هفته گذشته در حدود یکهزار و ۷۰۰ جلسه یا مجمع حزبی که در اماکنی همچون مدارس، کتابخانه‌ها و کلیساها برگزار شد، شرکت کرده و به طور شفاهی به نامزد مورد نظر خود رای دادند.
این ایالت در مجموع ۴۱ هیأت یا رأی دارد و نامزدها و هوادارانشان برای کسب بخشی از این هیأت‌ها تلاش کردند.
طبق قوانین آیووا، هر نامزدی که از حمایت حداقل ۱۵ درصد از طرفداران حزب برخورد شود به تناسب آرایی که حاصل کرده بخشی از آرای هیأت‌ها را کسب می‌کند. اما نامزدی که نتواند به این حد نصاب برسد از کسب آرای هیأت‌ها محروم می‌ماند و هواداران به داوطلب دیگری رأی شفاهی داده و آرایشان نصیب آن نامزد می‌شود.

بوتیجیج ۳۷ ساله که پیشتر شهردار «ساوث بند» در ایالت ایندیانا بوده، با کسب ۲۶.۲ درصد آرا برنده شد. این در حالی است که سندرز سناتور ایالت ورمونت با فاصله‌ای بسیار اندک و کسب ۲۶.۱ درصد آرا در جایگاه دوم قرار گرفت.
همچنین «الیزابت وارن» سناتور ایالت ماساچوست با ۱۸ درصد، «جو بایدن» معاون رییس جمهوری سابق آمریکا ۱۵.۸ درصد و «ایمی کلوبوشار» سناتور ایالت مینه‌سوتا با کسب ۱۲.۳ درصد آرا به ترتیب در جایگاهای سوم، چهارم و پنجم قرار گرفتند.
انتخابات درون حزبی در همه ۵۰ ایالت آمریکا برگزار می‌شود و ایستگاه بعدی این انتخابات، ایالت نیوهمپشایر است.
جمهوریخواهان در انتخابات درون حزبی آیووا فقط دو داوطلب داشتند: دونالد ترامپ و «بیل ولد» فرماندار پیشین ماساچوست. آسوشیتدپرس گزارش داد که پس از بررسی ۱۵ درصد آرا مشخص شد که ترامپ ۹۸ درصد آرای هیأت‌های جمهوریخواه را کسب کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =