پنج طرح آموزشی و کشاورزی در بانه به بهره‌برداری رسید

سنندج - ایرنا - بهره‌برداری از سه واحد آموزشی با ۲۱ کلاس درس شامل مدرسه شاه حسینی، مدرسه غیر دولتی رویش و مدرسه کوخ شیخ الاسلام، یک واحد گاوداری ۵۰۰ راسی و یک واحد گلخانه تولید خیار در آخرین روز دهه مبارک فجر با حضور معاون سیاسی استاندار کردستان و جمعی از مسوولان محلی در شهرستان بانه آغاز شد.

رییس آموزش و پرورش بانه عصر دوشنبه در آیین افتتاح طرح‌های آموزشی گفت: مدرسه ۹ کلاسه شاه حسینی به همت خیر مدرسه ساز در زمینی به مساحت چهار هزار و ۳۰۰ متر مربع و زیربنای یک هزار ۳۸۰ متر مربع با ظرفیت ۴۳۰ دانش آموز و هزینه کرد ۳۰ میلیارد ریال احداث شده است.

رضا خضری با بیان اینکه امسال در شهرستان بانه ۴۱ کلاس درس با همت خیرین احداث شده است، اظهار داشت: مدرسه سه کلاسه کوخ شیخ الاسلام نیز با اعتبار ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان توسط بانک ملی ایران به صورت خیر ساز ساخته شده و مدرسه غیر دولتی ۹ کلاسه رویش نیز در زمینی به مساحت ۳۰۰ متر مربع و اعیانی ۴۵۰ متر مربع با ۱۴ میلیارد ریال اعتبار توسط موسس ساخته شده و برای ۳۰ نفر نیز اشتغال ایجاد کرده است.

وی با اشاره به کمبود فضای آموزشی در شهرستان بانه افزود: جبران کمبود فضای آموزشی نیازمند مشارکت و همکاری مردم بویژه خیرین نیک اندیش است چون هر سال به جمعیت دانش آموزی این شهرستان اضافه می‌شود و اکنون ضریب بهره وری از کلاس‌ها یک و ۹ دهم درصد است.

بهره برداری از ۲ طرح کشاورزی

رییس جهاد کشاورزی بانه نیز در آیین افتتاح طرح‌های بخش کشاورزی گفت: یک واحد گاوداری گوشتی با ظرفیت ۵۰۰ راس با اعتبار ۲۷ میلیارد ریال در روستای میرآباد علیا احداث شده که سالانه ۱۲۵ تُن گوشت قرمز تولید می‌کند و برای ۱۵ نفر نیط به صورت مستقیم اشتغال ایجاد کرده است.

کریم شریفی به احداث یک واحد گلخانه در روستای هواره خول نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این واحد گلخانه تولید خیار ناگین در زمینی به مساحت سه هزار متر مربع و اعتبار ۱۵ میلیارد ریال از محل اختصاص تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و تبصره ۱۸ بانک کشاورزی و ۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات بانک سینا و ۱۰ میلیارد ریال آورده سرمایه گذار احداث شده است.

وی با بیان اینکه این گلخانه در هر دوره ظرفیت تولید ۱۲۰ تُن خیار ناگین را دارد و برای سه نفر اشتغال ایجاد کرده است، یادآور شد: در صورت فراهم بودن شرایط امکان صادرات بخشی از تولید این واحد گلخانه به منطقه اقلیم کردستان عراق وجود دارد.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =