معاون مجلس لبنان: دولت حسان دیاب دولت حزب الله نیست
اعضای هیات وزیران جدید لبنان در کنار رییس جمهوری و رییس مجلس این کشور

بیروت - ایرنا - معاون رییس مجلس لبنان گفت: به رغم این که برخی افراد، احزاب و گروه های سیاسی وانمود می کنند که دولت جدید به ریاست «حسان دیاب» دولت حزب الله است اما این طور نیست.

«ایلی فِرزلی» روز دوشنبه در گفت وگو با روزنامه الانباء افزود: دولت دیاب دولت حزب‌الله نیست به‌ دلیل این که نتوانست متحدان خودش مانند «طلال ارسلان» رییس حزب گردهمایی دموکراتیک و «جبران باسیل» رهبر جریان آزاد ملی را به حضور در جلسه بودجه وادار کند.

مجلس ۱۲۸ نفری لبنان هفتم دی ماه با ۷۰ نماینده به حد نصاب رسید و تشکیل شد و لایحه بودجه ۲۰۲۰ میلادی را با ۴۹ رای موافق، ۱۳ مخالف و ۸ ممتنع تصویب کرد.

معاون این مجلس تاکید کرد: بیانیه رسمی (نقشه راه) دولت جدید که هفته گذشته به تصویب هیات وزیران و تایید میشل عون رییس جمهوری این کشور رسیده بهترین بیانیه ممکن است.

فرزلی اضافه کرد: این بیانیه تلاش کرد زمان و مهلتی را برای اصلاح تعیین کند و این مسأله برای بازگرداندن اعتماد مردم لبنان و طرف‌های خارجی بسیار مهم است.

وی در مورد این که برخی جریان‌ها پیشاپیش علیه بیانیه دولت حکم صادر و از  آن‌ انتقاد کردند گفت: این حق آنها است و باید منتقد دولت در پارلمان و بیرون آن وجود داشته باشد و این مسأله موضوعی مثبت است.

معاون پارلمان لبنان افزود: به اعتقاد من این دولت از مجلس رأی اعتماد خواهد گرفت.

نمایندگان مجلس لبنان فردا (سه شنبه) پس از بررسی مفاد و محتوای بیانیه رسمی دولت (نقشه راه) به دولت رای می دهند و ملاک برای رسمیت یافتن دولت، نصف بعلاوه یک آرای مجلس است.

در این ارتباط «سامی الجمیل» رییس حزب «کتایب» لبنان از دولت حسان دیاب انتقاد و ادعا کرد: این دولت مانند دولت‌های پیشین می‌خواهد سیستم و نظام اقتصادی موجود در کشور را بدون تغییر اساسی و اصلاحات واقعی ادامه دهد.

پایگاه خبری النشره لبنان به نقل از الجمیل نوشت: حزب کتایب در جلسه رأی اعتماد حضور نخواهد داشت و ترجیح می‌دهد همراه تظاهرکنندگان در خیابان‌ها باشد.  

عده ای از معترضان دوشنبه شب در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اعلام کرده اند که فردا و پیش از جلسه علنی مجلس در مرکز بیروت تجمع می کنند و مانع ورود نمایندگان به ساختمان مجلس می شوند.

«ولید جنبلاط» رییس حزب سوسیالیست ترقی خواه در صفحه توییتر خود از دوستان و طرفدارانش خواست به مرحله بسیار حساس لبنان توجه و از وارد شدن به کشمکش‌ها به ‌هر دلیلی خودداری کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =