سفیر ایران : موضع تهران درباره حاکمیت سوریه بر کل خاکش ثابت است

تهران - ایرنا - " جواد ترک آبادی " سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوریه تاکید کرد: موضع ایران در ارتباط با حاکمیت ملی سوریه بر کل خاک این کشور ثابت و غیرقابل تغییر است.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه الوطن سوریه، وی در کنفرانس خبری که به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سفارت ایران در دمشق برگزار شد، این مطلب را در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه مزبور درباره اعلام آمادگی تهران برای میانجیگری بین دمشق و آنکارا بیان کرد.

سفیر ایران پیروزی های بزرگ ارتش سوریه مقابل تروریست ها و تکفیری‌ها که منافع مردم منطقه را هدف قرار داده‌اند به مردم این کشور تبریک گفت و افزود: روابط ایران و سوریه قوی‌ ترین رابطه در منطقه است و این روابط به قوت خود خواهد ماند.

ترک آبادی افزود: ایران در جنگ علیه تروریست‌ها و در مرحله سازندگی سوریه که بدون سر و صدا آغاز شده است، خواهد ایستاد.

وی با اشاره به اینکه در همان روزهای ابتدایی انقلاب اسلامی ایران توسط  حافظ اسد رییس جمهوری فقید سوریه و امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران روابط قوی بین دو کشور پایه ریزی شد، افزود: این روبط، قوی ترین رابطه در منطقه است که در همه مراحل خود را نشان داده و دو کشور دست واحدی بوده اند  بنابر این، این روابط باقی مانده و ادامه خواهد داشت.

ترک آبادی با تاکید بر موضع ثابت ایران در حمایت از دولت سوریه به ریاست " بشار اسد"  اظهار داشت: تهران با موضع ثابت خود، به راه حل‌ها، فضاهای موجود و نزدیک کردن این فضاها به شرایط مطلوب و مناسب می اندیشد.

سفیر ایران با اشاره به اینکه سرزمین های سوریه با تلاش و فداکاری های ارتش این کشور به سوریه باز خواهد گشت، خاطر نشان کرد: توافق های " آستانه" و " سوچی " چارچوب های بین المللی و دیپلماتیکی هستند که برای پایان دادن به هر وضعیت موقتی کار می کنند و امور را تسهیل می کنند تا با سوق دادن آنها به سمت راه حل بتوان از بحران خارج شد.

وی با تاکید بر اینکه اوضاع سوریه فقط با از بین بردن تروریسم تثبیت می شود، تصریح کرد: اما لازم است تا فعالیت ها در مسیرها و چارچوب های سیاسی ادامه یابد و امور تسهیل شود.

سفیر ایران با اشاره به اینکه همکاری اقتصادی ایران و سوریه  مبتنی بر اتحاد دو کشور است، خاطر نشان کرد:  گرفتاری سوریه و ایران یکسان است و آنها با روش ها و ابزارهای مشابهی که توسط دشمن مشترک انجام می شود روبرو هستند زیرا دشمنان تلاش می کنند با آسیب رساندن به مردم و گرسنگی آنها، قدرت مردم را کاهش دهند.

وی تاکید کرد: فرزندان سوریه قادرند این مرحله را پشت سر بگذارند و ایران در کنار آنها خواهد بود.

ترک آبادی با اشاره به اینکه مردم فلسطین امروز به پول نیاز ندارند بلکه به حمایت و پشتیبانی مردم منطقه نیاز دارند، به این نکته اشاره کرد که سیاست جمهوری اسلامی دفاع از همه مظلومان است.

وی افزود: به همین دلیل امام خمینی (ره) تصمیم به حمایت از مردم فلسطین گرفت و اعلام کرد که رژیم صهیونیستی غده سرطانی است و این همواره شعار جمهوری اسلامی ایران بوده است که امروز در ایران، فردا در فلسطین.

سفیر ایران در سوریه درباره شهادت سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم گفت: این جنایتی است که آمریکا مرتکب شده و آمریکا به آن اعتراف کرده است و نشاندهنده شکست پروژه آمریکا در منطقه و ادامه وحشی گری های آن است.

ترک آبادی اظهار داشت: شهادت سلیمانی پیام محور مقاومت را به همه فرزندان منطقه منتقل کرد و آنان این جنایت را محکوم کردند و تصمیم گرفتند که با رویکرد شهید سلیمانی در مقابل طرح آمریکا مقاومت کنند.

وی با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی ایران از ابتدا با جنگ و محاصره روبرو شد و آمریکایی ها برای تحت فشار قرار دادن مردم ایران جهت تسلیم شدن از هیچ کوششی فروگذار نشدند، افزود: اما این، تنها پایداری و قدرت آنها را افزایش داد و ایران توانست در طول ۴۱ سال گذشته تمدنی بسازد که به آن افتخار کند و امروز نیز با شکل گیری نیرویی که بتواند ایرانی ها را به پیروزی برساند به این روند ادامه می دهند تا بتواند با همه همسایگان یک تمدن واحد را تشکیل دهد و ایران دست خود را به سوی هر کس که خیر منطقه را بخواهد، دراز می کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =