شرایط کرسی‌های آزاد اندیشی در دولت تدبیر و امید بهینه شد

سمنان- ایرنا- مشاور معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: شرایط کرسی‌های آزاد اندیشی در دولت تدبیر و امید بهینه شده و تلاش‌ها در راستای فراهم‌آوری امکانات بیشتر برای تحقق این مقوله است.

فریدون رحیم‌زاده عصر دوشنبه در پایان سفر یک روزه به منظور حضور در اختتامیه جشنواره دستاوردهای دانشجویان پیام نور در تالار امیرکبیر دانشگاه سمنان در گفت و گو با ایرنا افزود: آیین‌نامه کرسی‌های آزاداندیشی‌ به نفع افزایش آزادی و برطرف‌سازی برخی محدودیت‌ها که ممکن بود برای اساتید و دانشجویان بوجود آید بازبینی شد.

وی با اشاره به برگزاری دومین جشنواره ملی کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه فردوسی مشهد، تصریح کرد: اهتمام وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزاری هر چه بیشتر این کرسی‌ها به منظور جدی گرفتن آزاداندیشی به معنای واقعی کلمه و کاستن محدودیت‌های موجود است.

مشاور معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: کرسی‌های آزاداندیشی برگزار شده طی یکسال گذشته نسبت به مدت مشابه قبل در دانشگاه‌های کشور حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش داشت.

وی تصریح کرد: افزایش برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها نشان از استقبال دانشجویان و اساتید برای شرکت در مباحث مختلف جامعه دارد.

رحیم‌زاده خاطرنشان کرد: مباحث سیاسی و آزادی‌های اجتماعی با فاصله زیاد از دیگر مسائل در ردیف اول اولویت‌های دانشجویان در کرسی‌های آزاداندیشی است.

وی ابرازداشت: با توجه به مبحث مهم انتخابات در جامعه و نیز دانشگاه‌ها، وزارت‌ علوم بدون گرایش سیاسی، سعی در تسهیل فضا با هدف گفت و گو در خصوص این رویداد مهم دارد.

مشاور معاون فرهنگی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: دانشگاه‌ها زمینه افزایش مشارکت سیاسی مردمی را بدون گرایش سیاسی خاص فراهم می‌کنند.

ایده ایجاد "کرسی آزاداندیشی در مراکز علمی دانشگاهی و حوزوی" نخستین بار از سوی رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در نامه دی ماه ۱۳۸۱ ایشان به جمعی از دانش‌آموختگان حوزه علمیه و سپس به صورت موکد در بیانات معظم‌له در دیدار با نخبگان علمی کشور با مضمون ضرورت راه‌اندازی کرسیهای مناظره، نقد، نظریه‌پردازی و آزاداندیشی در دانشگاهها و مووسسات آموزش عالی مطرح شد.

به منظور اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه و نیز مستند به ماده ۲ نظامنامه هیات حمایت از کرسیهای نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی "آیین نامه کرسیهای آزاداندیشی در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی" تدوین و ابلاغ شد.

بر این اساس "کرسی آزاداندیشی" نشستی در محیطهای دانشگاهی است که در آن به صورت آزاد نظام‌مند، محترمانه، عقلانی، منطقی و شجاعانه در باب موضوعی معین و از پیش اعلام شده، به اظهار نظر ، پرسش و پاسخ عمیق، گفت و گو ، تبادل و تضارب آراء، همراه با استدلال و ارائه مستندات در قالب "کرسی مناظره، کرسی نقد و نظر و همچنین کرسی پرسش و پاسخ پرداخته می‌شود.

همچنین سیاستگذاری و نظارت کلان بر حسن انجام کرسیهای آزاداندیشی بر عهده "شورای اسلامی شدن دانشگاهها و مراکز آموزشی" گذاشته شده و وظیفه پیگیری امور اجرایی آن بر عهده "هیات نظارت، هیات نظارت بر فعالیتهای تشکلهای اسلامی و نیز دبیرخانه هیات نظارت بر تشکلهای اسلامی در هریک از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی کشور است.

 بر این اساس مجموعه‌ها و اشخاصی شامل تشکلهای اسلامی دانشگاهیان(دانشجویی و استادی)، گروههای علمی و آموزشی، انجمنهای علمی، کانونهای فرهنگی و شوراهای صنفی، حداقل سه نفر از دانشجویان و نیز هر یک از اعضای هیات علمی دانشگاههای کشور می‌توانند کرسی آزاداندیشی را با موضوع مشخص در محیط دانشگاهی برگزار کنند.