خراسان جنوبی استانی برخوردار اما محروم است

بیرجند - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند گفت: خراسان جنوبی استانی برخوردار اما توسعه نیافته و محروم است که در حوزه زیرساخت‌ها محرومیت‌های زیادی دارد.

محسن احتشام روز دوشنبه در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان‌ جنوبی افزود: این استان با وجود منابع عظیم خدادادی در بخش‌های مختلف اما استانی محروم و کمتر توسعه یافته است لذا نیازمند قوانینی به اقتضای توسعه نیافتگی است تا به توسعه متوازن برسد. 

وی اظهار داشت: سرمایه‌گذارانی که پا به عرصه کار و تلاش در شهرک‌های صنعتی گذاشته‌اند به نوعی گوش به فرمان رهبری بوده و هستند.

وی گفت: بخش خصوصی دارای نظرات، ایده، طرح و برنامه‌های متعددی هستند که انتظار است که در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی از این نظرات استفاده شود.

احتشام افزود: کمیسیون‌های اختصاصی در بخش‌های مختلف اتاق بازرگانی بیرجند فعال هستند که طرح، ایده، پیشنهاد و نظرات زیادی دارند که اگر در تصمیم‌گیری‌ها به آن توجه شود بخشی از مشکلات بخش اقتصادی حل خواهد شد.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری مرتب در فرمایشات خود از جنگ اقتصادی نام می‌برند که بدون شک فعالان اقتصادی، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و کارآفرینان همه بسیجیان جبهه اقتصادی هستند و در شرایط بسیار سختی با استکبار جهانی که اقتصاد را نشانه گرفته است، مقابله می‌کنند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند با بیان اینکه فعالان اقتصادی هر کدام یک بسیجی اقتصادی هستند که در راه توسعه، پیشرفت و آبادانی کشور تلاش می‌کنند گفت: سپاه و بسیج نیز همیشه مدافع فعالان اقتصادی سالم هستند و درخصوص توسعه کارآفرینی، اقتصاد و اشتغال حامی کارآفرینان و سرمایه‌گذاران بوده و خواهند بود و کمک خواهند کرد مشکلات سرمایه‌گذاران استان رفع شود.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی نیاز به حمایت و توجه همه متولیان دارند افزود: در این صورت سربازان جبهه اقتصادی و کسانی که پا به عرصه کار، تلاش و تولید گذاشته‌اند خواهند توانست فرمایشات معظم‌له را عینا عملیاتی و اجرایی کنند.

وی تاکید کرد: امروز نیاز به کار، تلاش، برنامه و کار عملیاتی و جهادی داریم و هر تولیدکننده و کارآفرین اکنون یک جهادگر است و از هیچ کوششی در این زمینه دریغ نمی‌کنند.

احتشام بیان کرد: در سال اخیر آسیب‌های زیادی به تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی استان به ویژه افرادی که واردات و صادرات دارند وارد شده است لذا در شرایط کنونی نیاز به مساعدت داریم در غیراینصورت در شرایط عادی روی پای خود ایستاده‌ایم.

وی با بیان اینکه می‌خواهیم سره از ناسره جدا شود گفت: سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی هستی و نیستی خود را در شهرک‌ها و نواحی صنعتی هزینه‌ کرده‌ و آمده‌اند مولفه‌های اقتصاد مقاومتی را اجرا کنند لذا با کسانی که پول خود را در بانک‌ها گذاشته و سود می‌گیرند، فرق دارند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند افزود: خراسان جنوبی از نظر توسعه نیافتگی در رتبه‌های آخر قرار دارد این در حالیست که در سختگیری و اجرای قوانین و مقررات رتبه یک را دارد.

وی گفت: این استان مردم ولایتمدار دارد که در این زمینه جزو استان‌های بنام محسوب می‌شود لذا این حق ما نیست که مرتب از قوانین و مقررات داخلی بنالیم.

وی تاکید کرد: بروکراسی اداری باید حل شود در این صورت فعالان اقتصادی نیز صادقانه تلاش خواهند کرد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند افزود: فعالان اقتصادی فعلی که گوش به فرمان رهبری هستند نیاز به حمایت دارند تا برای دیگران هم انگیزه شوند و پول‌های سرگردان را صرف توسعه و پیشرفت استان کنند.

وی گفت: آنقدر ظرفیت و پتانسیل‌های استان در حوزه‌های متعدد از جمله معادن، کشاورزی، علم، فرهنگ و نیروی انسانی زیاد است که خجالت می‌کشیم بگوییم استان محروم هستیم.

همچنین در این نشست سید محمدرضا علیزاده به عنوان دبیر هیات شورای تخصصی بسیج تجار و فعالان اقتصادی ذیل شورای عالی بسیج تجار و فعالان اقتصادی کشور و سازمان بسیج اصناف، بازاریان و فعالان اقتصادی استان معرفی شد.

دفتر شورای تخصصی بسیج تجار و فعالان اقتصادی اتاق بازرگانی بیرجند نیز در دهمین روز دهه فجر با حضور فرمانده سپاه انصارالرضا (ع) خراسان جنوبی و رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بیرجند افتتاح شد.

اخبار مرتبط