تحلیلگر لبنانی: انقلاب اسلامی ایران قطب گرایی آمریکا و شوروی را شکست

بیروت - ایرنا - «میشل نوفل» کارشناس و تحلیلگر سیاسی لبنانی گفت: انقلاب اسلامی ایران، حرکت تازه ای در منطقه خاورمیانه بود و معادلات این منطقه را تغییر داد و قطب گرایی آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی را شکست.

وی امروز (دوشنبه) در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در بیروت افزود: انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ میلادی امید و انگیزه برای نبرد با اسراییل میان جوانان منطقه خاورمیانه ایجاد کرد و موازنه قدرت در این منطقه را تغییر داد.

نویسنده و تحلیلگر سیاسی لبنانی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی با تحرک جدید، نظام سیاسی آمریکا و هم پیمان اسراییل در خاورمیانه را بسیار ترساند و به همین دلیل این نظام تلاش کرد تا انقلاب را با روش های مختلف کنترل کند که یکی از آن ها فشار بر صدام حسین رییس جمهوری مخلوع عراق برای شروع جنگ علیه ایران بود.

نوفل اظهار کرد: نظام سیاسی آمریکا هم چنین تلاش کرد یک فتنه مذهبی ایجاد و  اختلاف میان شیعیان و اهل سنت را تشدید کند. این تلاش ها ظرف ۴۰ سال ادامه داشته و ما اکنون شاهد تلاش های دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای انعقاد یک پیمان میان عربستان سعودی، امارات عربی متحده و مصر برای رویارویی با محور مقاومت هستیم.

وی تاکید کرد: انقلاب اسلامی برغم تلاش های تخریبی آمریکا، حضور خود را در منطقه خاورمیانه تثبیت کرد و اکنون نمی توان بدون اشاره به نقش ایران، در باره سیاست در این منطقه سخن گفت.

خبرنگار پیشین روزنامه ی النهار چاپ بیروت گفت: اکنون محور سیاست در منطقه در باره ایران و رویارویی این کشور با آمریکا پس از ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده (شهید) نیروی قدس است و همه ی حرف و حدیث ها در ارتباط با سرانجام این رویارویی است.

میشل نوفل اضافه کرد: ما به عنوان ناظران سیاسی، ناراضی هستیم که نقش آفرینی کشورهای عربی در منطقه خاورمیانه  کمرنگ شده است، حال آن که سطح حضور و تاثیر گذاری ایران و ترکیه و حتی رژیم اسراییل در این منطقه بالا است.

وی تاکید کرد: رویارویی آشکار با آمریکایی ها به جنگ فرسایشی در عراق و سوریه خواهد انجامید و بعضی کشورهای عربی تلاش می کنند یک هم پیمانی با رژیم اسرائیل به وجود آورند و قرارداد عدم تعرض به این رژیم امضا کنند.

نویسنده و تحلیلگر سیاسی خاورمیانه که به عنوان خبرنگار روزنامه لبنانی «النهار» در سال ۱۹۷۹ در بازگشت امام خمینی از پاریس به تهران در هواپیما حضور داشته است، گفت: مجموعه ای از خبرنگاران که نماینده بزرگ ترین رسانه های جهان بودند، به خصوص خبرنگاران آمریکایی و اروپایی، چیزی در باره سرانجام این سفر و رویدادی که منتظر آن ها بود، نمی دانستند.

میشل نوفل افزود: هنگامی که خبرنگاران به چنین ماموریت هایی فرستاده می شوند آمادگی لازم را به دست می آورند و برای خود برنامه ریزی می کنند اما آن ها در سفر پاریس - تهران از هیچ چیز اطلاع نداشتند و نمی دانستند هواپیمای حامل رهبر انقلاب ایران فرود خواهد آمد یا خیر.

وی خاطرنشان کرد: درست است که ارتش شاه از هم گسیخته بود اما هنوز بخشی از قدرت آن به خصوص نیروی هوایی فعال بود. این ماموریت برای خبرنگاران خطرناک ، چالشی و غیر عادی بود.

این تحلیل گر لبنانی اضافه کرد: امام خمینی پس از بازگشت به ایران یک مرحله تاریخی را در این کشور آغاز کرد و در حالی که جنگ سرد میان اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا شروع شده بود رهبر ایران تاکید کرد که زمان دو قطبی بودن جهان پایان یافته و کشوری بزرگ و تاثیر گذار مانند ایران به طور مستقل و بدون تکیه به شرق و غرب می تواند انقلاب کند و موازنه قدرت در منطقه ی خاورمیانه و نفوذ و قدرت امنیتی اسراییل را در این منطقه تغییر دهد.

وی افزود: این انقلاب در همان ابتدا دشمنی خود با رژیم اسراییل را اعلام کرد و یکی از مهم ترین حوادث آن تسخیر سفارت این رژیم در تهران و فرار کارکنان آن بود. این یک چالش بزرگ برای ایران پس از بازگشت امام خمینی بود که مورد توجه جهان قرار گرفت زیرا این کشور را از یک مرحله به مرحله تاریخی دیگری منتقل کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =