۲۱ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۳۳
کد خبرنگار: 953
کد خبر: 83669160
۰ نفر

برچسب‌ها

مصادره فرهنگی رویداد هودکس دربندرعباس

بندرعباس - ایرنا - رییس انجمن طراحان مد و لباس هرمزگان گفت: مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری بندرعباس با رعایت نکردن حق مالکیت معنوی رویداد هودکس ۲۰۲۰ اقدام به مصادره هودکس کرده است.

آزاده آریانا روز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: شهرداری بندرعباس عکس‌های رویداد هودکس ۲۰۲۰ را در بخش مرکز خلاقیت و فناوری نوین خود به نام پنجمین جشنواره صنایع دستی بندرعباس معرفی کرده و حتی کارت شناسایی این رویداد را نیز محو کرده است.

وی ادامه داد: انجمن طراحان مد و لباس هرمزگان به عنوان برگزار کننده رویداد هودکس از شهرداری بندرعباس تقاضای حمایت کرد و این نهاد هم متعهد به حمایت شد ولی در عمل حمایت مورد انتظار و وعده داده شده رخ نداد.

وی اضافه کرد: همچنین با وجود دعوت از شهردار بندرعباس برای حضور در این رویداد فرهنگی هنری، مسوولان شهرداری حضور نیافتند.

رییس انجمن طراحان مد و لباس هرمزگان پرسید: آیا مشغله مسوولان شهرداری بندرعباس از استاندار بیشتر است که درآیین رویداد هوکس حاضر شد.

آریانا یادآور شد: رعایت نشدن مالکیت معنوی از سوی نهادی مانند شهرداری بندرعباس بسیار ناراحت کننده بود و این موضوع موجب ناراحتی اعضا انجمن طراحان مد و لباس هرمزگان شده است.

وی ادامه داد: سرقت فرهنگی شهرداری بندرعباس به اطلاع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان رسانده شده و قرار است نشستی پیرامون این موضوع در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان برگزار شود.

عضو هیات مدیره انجمن طراحان هرمزگان و ایده‌پرداز نام هودکس هم گفت: هودکس در زبان انگلیسی مخفف «نمایشگاه طراحان هرمزگانی» است که بر اساس استانداردترین روش‌های نامگذاری جهان طراحی شده است.

رامین چمنی ابراز داشت: تلاش داریم هودکس را از نمایشگاهی استانی تبدیل به نمایشگاهی سراسری کنیم که حتی برای ساکنان کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس هم جذابیت داشته باشد.

وی اشاره کرد: رعایت نشدن مالکیت معنوی رویداد هودکس توسط مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری بندرعباس ناراحت کننده بوده و شاهدیم اداره‌ای که از دستاوردهای طراحان مد و لباس هرمزگان وام می‌گیرد به جای حمایت موجب ناراحتی می‌شود.

وی ابراز داشت: این رفتارها علاوه بر نگرانی موجب کاهش یافتن انگیزه‌ها برای برگزاری رویدادهای بعدی می‌شود.

 توضیحات مرکز خلاقیت های نوین شهرداری بندرعباس 

مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری بندرعباس روز چهارشنبه در پاسخ به خبر «مصادره فرهنگی رویداد هودکس در بندرعباس» که ۲۱ بهمن در خبرگزاری جمهوری اسلامی منتشر شده اعلام کرد: ادعای رعایت نکردن حق مالکیت معنوی رویداد هودکس ۲۰۲۰ و مصادرهٔ آن از سوی این مرکز، نه تنها ادعایی نسنجیده و خلاف واقع است بلکه مرکز خلاقیت و فنآوری‌های نوین شهرداری بندرعباس در راستای رسالت ذاتی خود در حفظ، پاسداشت و گسترش صنایع دستی و آیین های سنتی موضوع پیوستن به شبکه شهرهای خلاق یونسکو، هر رویداد، فعالیت و برنامه فرهنگی مرتبط با این حوزه را پوشش می دهد.

در این اطلاعیه آمده است: در خصوص هودکس ۲۰۲۰ نیز، این مرکز، با افتخار، با نشر عکس‌هایی از رویداد باشکوه یاد شده در شبکه‌های اجتماعی و تارنمای خود بدون درج هیچگونه نشانی از شهرداری‌، سازمان‌ها و مراکز وابسته، نسبت به بازتاب این رویداد فرخنده، اقدام کرد.

مرکز خلاقیت و فناوری‌های نوین شهرداری بندرعباس اضافه کرده است: مضاف اینکه شماری از تابلوهای تبلیغاتی شهرداری نیز برای اطلاع رسانی، به این امر اختصاص یافت.

در این جوابیه خاطر نشان شده است: برگزاری همزمان ایونت هودکس ۲۰۲۰ وابسته به انجمن محترم و خلاق طراحان لباس هرمزگان و جشنوارهٔ خیریه غذا و صنایع دستی ساحل خلیج فارس در هتل هما و تجمیع ناخواسته و غیرعمد عکس‌های این ۲ رویداد مهم فرهنگی با یکدیگر در شبکه های اجتماعی، باعث بروز سوء تفاهم و رنجش خاطر اعضای محترم انجمن طراحان لباس هرمزگان شد که بابت این موضوع، از یکایک عزیزان این انجمن، پوزش می‌طلبیم.

در بخش پایانی این نامه ذکر شده است: این مرکز، با قدردانی از تلاش‌های دستگاه های اجرایی، کارآفرینان، هنرمندان، سازمان های مردم نهاد، دانشگاهیان و اصحاب حرف و مشاغل در معرفی هر چه بیشتر صنایع فاخر دستی و آیین‌های ماندگار سنتی بندرعباس، نه تنها از حق پیگیری حقوقی و قضایی در خصوص ادعاهای یاد شده، صرف نظر می‌کند که همانند گذشته، حمایت و پشتیبانی همه جانبه خود را از برگزاری جشنواره ها، نمایشگاه‌ها و رویدادهای فرهنگی و هنری با محور صنایع دستی و آیین های سنتی، وظیفه می داند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =