وزیر خارجه آمریکا برای اولین بار راهی آفریقا می شود

تهران - ایرنا - مایک پمپئو، وزیر خارجه امور آمریکا در اولین سفر آفریقایی خود به کشورهای ساحل صحرا در آفریقا می رود تا این بار کشورهای آفریقایی را در اولویت برنامه های رئیس جمهوری قرار دهد.

وزارت امور خارجه آمریکا امروز/دوشنبه اعلام کرد که پمپئو در این سفر ۵ روزه آفریقایی در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) ابتدا از کنفرانس سالانه امنیتی مونیخ عازم سنگال در شمال غرب این قاره می شود و بعد از آنکه به آنگولا در جنوب غرب این قاره خواهد رفت و در آخرین مرحله به اتیوپی در شمال شرق آفریقا سفر می کند و در ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) با سفر به عربستان سعودی به این سفر پایان خواهد داد.

براساس برنامه از پیش تعیین شده و اعلام شده از سوی مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، وی قرار است با رهبران و نیز مقامات ارشد این سه کشور در باره توسعه روابط رایزنی کند.

وزیر خارجه آمریکا در داکار پایتخت سنگال در دیدار با "مکی سال" رئیس جمهوری این کشور در باره چگونگی تعمیق روابط امنیتی و مشارکت اقتصادی دو کشور مذاکره خواهد کرد.

پمپئو در آنگولا در دیدار با مقامات این کشور از چگونگی حمایت آمریکا از روند دمکراسی در آن و نیز تلاش های ضد فساد دولت این کشور به ویژه بعد از  خاتمه یافتن حاکمیت "خوزه ادواردو دو سانتوس" در این کشور در سال ۲۰۱۷، سخن خواهد گفت.

وی در آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی نیز با "ابی احمد" نخست وزیر این کشور که به تازگی به سبب تلاش هایش برای رفع اختلاف با اریتره جایزه جهانی صلح نوبل را دریافت کرده ، در باره  حمایت آمریکا از برنامه اصلاحات سیاسی و اقتصادی این کشور به گفتگو خواهد پرداخت.

وزیر خارجه آمریکا همچنین قرار است با حضور در مقر اتحادیه آفریقا در این شهر، به ایراد سخنرانی بپردازد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در سطح آفریقا متهم به آن است که بر خلاف سلف خود "باراک اوباما" به این قاره بی توجه است و به ویژه هنگامی که از بحث مهاجرت آفریقایی ها به آمریکا سخن می گوید روی خوشی به آفریقایی ها نشان نمی دهد.

بنابراین گزارش اگرچه پمپئو نخستین سفر خود را به این قاره انجام می دهد اما سلف او "رکس تیلرسون" دو سال قبل یک سفر ۵ روزه به پنج کشور آفریقایی انجام داده بود.

بعد از این سفر بود که دونالد ترامپ او را از مقام خود برکنار کرد.

شبکه "فرانس ۲۴ " گزارش داد که پمپئو  بعد از این سفر عازم ریاض پایتخت عربستان سعودی است تا با مقامات این نزدیکترین هم پیمان آمریکا در خاورمیانه گفت وگو کند.

براساس این گزارش، وی همچنین به مسقط پایتخت عمان خواهد رفت تا  با "هیثم بن طارق" سلطان جدید این کشور دیدار کند.

سفر وزیرخارجه آمریکا در حالی به آفریقا انجام می گیرد که معاون او "دیوید هِیل" در یک سفر ۱۰ روزه به سنگال، مالی، بورکینا فاسو و موریتانی در غرب آفریقا به سر می برد تا بر نقش کشورش در سیاست کشورهای ساحل آفریقا صحه بگذارد.

سفارت آمریکا در نواکشوت، پایتخت موریتانی اعلام کرد که معاون وزیر امور خارجه آمریکا  ۴ فوریه (۱۵ بهمن) ابتدا راهی سنگال شد و قرار است تا ۱۳ فوریه (۲۴  بهمن) بعد از دو کشور مالی و بورکینافاسو به موریتانی برود تا ماموریت آفریقایی خود را با عنوان  توسعه صلح و امنیت با مشارکت کشورهای منطقه تکمیل کرده و در عین حال بر افزایش تعامل میان جامعه توسعه اقتصادی غرب آفریقا (اکوواس) و پنج کشور ساحل (جی ۵) تاکید ورزد.

براساس این گزارش، هیل در سنگال در دیدار با مقامات ارشد آن کشور در باره فرصت های توسعه تجارت و سرمایه گذاری رایزنی کرد و مراتب تقدیر واشنگتن از داکار را برای مشارکت سنگال در پاسخگویی به چالش های امنیتی کشورهای ساحل ابراز داشت.

وی در مالی بعد از پیوستن به "فیلیپ ارِرا" از مدیران سیاسی وزارت خارجه فرانسه با "ابراهیم ابوبکر کیتا" رئیس جمهوری این کشور دیدار و با او در باره تلاش ها برای تسریع در اجرای توافقنامه الجزیره برای صلح و آشتی، تهیه تمهیدات برای برگزاری انتخابات آتی مجلس ملی این کشور، و نیز تلاش ها برای رسیدگی به وضعیت امنیتی و توسعه حمایت های شهروندی در منطقه از جمله در شمال و مرکز مالی به رایزنی پرداخت.

معاون وزیر خارجه آمریکا که اکنون در بورکینا فاسو به سر می برد طبق برنامه با مقامات ارشد این کشور ملاقات کرده و با آنها درباره اهمیت هماهنگی های منطقه ای و نیز احترام به حقوق بشر برای مبارزه علیه ترورویسم و نیز حمایت های آمریکا از فرایند دمکراتیک و نیز نهادسازی های لازم در این کشور گفت وگو کرد تا این روند بتواند به برگزاری بهتر انتخابات ریاست جمهوری بورکینا فاسو بیانجامد.

هیل فردا در آخرین ایستگاه آفریقایی خود عازم نواکشوت پایتخت موریتانی است تا در دیدار با مقامات ارشد آن کشور در باره حمایت آمریکا از امنیت و حاکمیت توسعه یافته در این کشور عربی و اسلامی شمال غرب آفریقا و نیز تلاش های دولت آن برای  مبارزه با قاچاق انسان و رعایت موازین حقوق بشر مذاکره کند.

براساس این گزارش، این اولین سفر آفریقایی دیوید هیل نیست، چرا که او سال گذشته نیز سفر کوتاهی به کشور نیجر در غرب آفریقا داشت و با مقامات آن کشور در باره موضوعات مشابه رایزنی کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =