تفاهم‌نامه تبادل اطلاعات گمرکی میان ایران و پاکستان امضا شد

اسلام‌آباد - ایرنا - جمهوری اسلامی ایران و پاکستان روز دوشنبه تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی میان دو کشور را امضا کردند.

«هایده باقری پور» روز دوشنبه مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک که برای امضای این تفاهم نامه امروز وارد اسلام آباد شد، در سازمان ملی درآمدهای پاکستان با مسئولان ارشد این نهاد و مقامات گمرک پاکستان دیدار کرد.

تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی میان دو کشور توسط باقری پور از ایران و «فیاض رسول» رئیس گمرک بین الملل پاکستان به امضا رسید.

«سید محمد علی حسینی» سفیر ایران در پاکستان، «محسن فتح تبار» کارشناس اقتصادی سفارت ایران، خانم «نوشین جاوید امجد» سرپرست و «محمد جاوید غنی» عضو شورای مدیریت سازمان درآمدهای ملی پاکستان در این جلسه حضور داشتند.

به رغم قرارداد همکاری مشترک گمرکی میان ایران و پاکستان که در مارس ۲۰۰۴ امضا شده بود، این همکاری ها در سطح محدودی قرار داشت به همین دلیل یادداشت تفاهم نامه کنونی کمک موثری به تسریع همکاری ها میان گمرکات دو کشور از جمله دستیابی سریع به اطلاعات درخصوص کالاهای وارداتی، صادراتی و تردد اتباع در گذرگاه مشترک مرزی میرجاوه (تفتان) و سایر مرزهای مشترک میان ایران و پاکستان خواهد کرد.

سفیر ایران در پاکستان در سخنانی در این مراسم با حائز اهمیت دانستن تفاهم نامه تبادل الکترونیکی اطلاعات گمرکی میان دو کشور، گفت: همکاری های نزدیک میان نهادهای گمرکی ایران و پاکستان به تقویت تبادلات مرزی، فعال سازی بازارچه ها در نقطه صفر مرزی و جلوگیری از پدیده قاچاق منجر خواهد شد.

سید محمد علی حسینی قانونمند کردن فعالیت های تجاری و بازرگانی در گذرگاه های مرزی ایران و پاکستان را مهم برشمرد و افزود: تفاهم نامه گمرکی منافع مشترک دو کشور را تامین می کند.

اعضای هیات پاکستانی نیز با قدردانی از حضور مسئولان ایرانی در پاکستان تاکید کردند که نگاه رو به جلو به تعمیق همکاری های دوجانبه به ویژه مناسبات نزدیک با گمرک جمهوری اسلامی ایران دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =