باورهای نادرست باعث افزایش تقاضای ماسک پزشکی شد

اصفهان - ایرنا - تقاضا برای خرید ماسک پزشکی در روزهای اخیر و پس از واهمه جهانی درباره شیوع ویروس کرونا افزایش یافته درحالیکه به گفته مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، این اتفاق ناشی از باورهای نادرست است.

شیوع ویروس کرونا اواخر دسامبر گذشته (آذر/دی) از کشور چین آغاز شد و تاکنون هزاران نفر در چین به این ویروس مبتلا شدند و صدها نفر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

تاکنون هیچ موردی از شیوع بیماری ناشی از ویروس کرونا در ایران گزارش نشده اما هراس از آن به میزانی رسیده است که تقاضا برای خرید ماسک پزشکی در روزهای گذشته در کشور افزایش یافت.

بر اساس برخی گزارش‌ها، قیمت انواع ماسک پزشکی در داروخانه‌ها مقداری افزایش یافت و حتی عده‌ای از کمبود آن در برخی شهرها خبر دادند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز دوشنبه به ایرنا گفت که باورهای نادرست درباره استفاده از ماسک در بین مردم، سبب افزایش بسیار زیاد تقاضا برای خرید ماسک شد.

آرش نجیمی با بیان اینکه این امر قیمت ماسک را در روزهای گذشته افزایش داد، افزود: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با نظارت مداوم بر مراکز تولید و توزیع ماسک در استان، از این مراکز خواست که قیمت ماسک را در شرایط کنونی افزایش ندهند.

وی با بیان اینکه یکی از مسائل متداول در بین مردم در هنگام شروع بیماری‌های ویروسی مانند آنفلوآنزا و در شرایط کنونی، کرونا، استفاده از ماسک است، تاکید کرد: ماسک، بیشتر برای بیماران و مراقبان از بیمار توصیه می‌شود و به بیمارانی که انتشار دهنده عامل بیماری‌زا هستند تاکید می‌شود که از ماسک جهت پیشگیری از ابتلای افراد سالم استفاده کنند.

وی تصریح کرد: در هیچکدام از منابع و راهنمای موجود درباره ویروس کرونا، استفاده افراد سالم جامعه از ماسک برای پیشگیری از ابتلا پیشنهاد نشده است.

به گفته وی، استفاده از ماسک می‌تواند در برخی مواقع سبب کم توجهی به روش‌های موثر پیشگیری مانند شستن دست‌ها شود علاوه بر اینکه ماسک با افزایش مدت زمان استفاده و مرطوب شدن می‌تواند منبعی برای جذب انواع میکروب ها نیز باشد.

نجیمی توضیح داد: در رفت و آمدها و فعالیت‌های معمول شهروندان نیاز به استفاده از ماسک وجود ندارد مگر در هنگام شیوع بیماری و ماندن فرد به مدت زمان طولانی در مکان‌های شلوغ.

وی از مردم خواست با رعایت صحیح روش‌های پیشگیری شامل شستن مداوم دست‌ها، رعایت بهداشت فردی در هنگام عطسه و سرفه، رعایت فاصله مناسب و همچنین استراحت و ماندن در منزل در هنگام سرماخوردگی و یا بروز علائم آن از استفاده غیر ضروری از ماسک خودداری کنند.

در عین حال، یک منبع آگاه به خبرنگار ایرنا گفت که در اصفهان کمبود خاصی درباره ماسک پزشکی وجود ندارد اما عده‌ای افراد سودجو به دنبال گران کردن آن هستند.

سرپرست اداره نظارت و بازرسی اداره کل تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و دارو از پایش و رصد کامل بازار فروش ماسک و ممنوعیت افزایش قیمت آن توسط این اداره کل خبر داد.

مودت همایی گفت: با عنایت به رصد سطح عرضه در توزیع و عرضه ماسک های پزشکی، با همه متخلفان در فروش ماسک های تقلبی و فاقد اصالت و هر گونه گران فروشی در این خصوص برخورد قاطع صورت می گیرد و متخلفان به مراجع قضایی معرفی می شوند.
وی با تاکید بر این که پیرو اطلاعیه های قبلی، افزایش قیمت هر گونه ماسک و کالای پزشکی ممنوع است، افزود: حسب اعلام مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی در سیاستگذاری وزارت بهداشت برای تامین نیاز داخلی، تا اطلاع ثانوی خروج و صادرات ماسک از کشور بدون محوز وزارت بهداشت ممنوع است.
به گفته همایی، مردم در صورت مشاهده تخلف میتوانند مراتب را به شماره تلفن ۱۹۰ وزارت بهداشت و یا ادارات تجهیزات پزشکی معاونت های غذا و دارو دانشگاههای علوم پزشکی کشور و سازمان تعزیرات حکومتی اعلام کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha