در گذر فرهنگی؛ هفته‌ای که گذشت

تهران - ایرنا - فضای فرهنگی و هنری کشور طی هفته و روزهای گذشته تحت تاثیر جشنواره‌های بین‌المللی فیلم و تئاتر فجر گذشت، جشنواره‌هایی که همچون دوره‌های گذشته با حضور هنرمندان داخلی و خارجی رقم خورد.

برگزاری و اختتامیه جشنواره‌های بین‌المللی تئاتر و فیلم فجر و اهدای جوایز به برترین‌ها از نگاه داوران و آغاز جشنواره موسیقی فجر از مهمترین رویدادهای ۱۰ روز گذشته عرصه فرهنگ و هنر کشور بود.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه فعالیت خود را آغاز کرد و شامگاه ۲۱ بهمن‌ماه به کار خود پایان داد که برترین‌های هر بخش به شرح زیر اعلام شد:برگزیدگان بخش مسابقه نمایشنامه نویسی

اول: محمد صادق گلچین عارفی برای نگارش نمایشنامه سی زیف
دوم: مرضیه شاه دادی برای نگارش نمایشنامه ابراهیم
سوم: مهدی افشار قهرمانی برای نگارش نمایشنامه راهبان مجسمه گچی

برگزیدگان مسابقه آثار بخش به علاوه فجر
مهدی کیهان نژاد و فردین افشار فر به نمایندگی از گروه نمایش مانداب
فرانک فروتن به نمایندگی از  نمایش مثل خاراندن زخم بعد از خوب شدن
متین اوجانی به نمایندگی از گروه نمایش رهایی از شائولین

همچنین هیات داوران این بخش، عمارت نوفل لوشاتو و خانه نمایش دا را شایسته تقدیر دانستند.
برگزیدگان بخش مسابقه نمایش های خیابانی
بازیگری مرد: سامان شکیبا برای بازی در نمایش های سیرک و میمون کشی
بازیگری زن: مرجان آقانوری برای بازی در نمایش میمون کشی
کارگردانی: سمیه مهری برای کارگردانی نمایش سیرک

جایزه ویژه هیات داوران به نمایش قهرمان کیست؟ تعلق گرفت و همچنین جایزه بزرگ داوری این بخش به نمایش سیرک به کارگردانی سمیه مهری اهدا شد.
ستاد برگزاری جشنواره هم از نمایش تنها یک زمین داریم یکی از آثار مهمان بخش نمایش های خیابانی تقدیر به عمل اورد.

بازیگری زن:
لوح تقدیر به آرزو عبدالهی برای نمایش باق وحش از شهر کرد و یلدا عباسی برای نمایش های مارلون براندو و کمیته نان از تهران و تندیس جشنواره به رومینا مومنی برای نمایش بیگانه در خانه از تهران رسید.

بازیگری مرد: لوح تقدیر به علی شادمان برای نمایش شاه ماهی از تهران و مجید رحمتی برای نمایش کریم لوژی از تهران تعلق گرفت.
تندیس جشنواره بهترین بازیگر مرد نیز به امیر جدیدی برای نمایش شاه ماهی از تهران رسید.

تقدیری های جشنواره:
لوح تقدیر به آرزو عبدالهی برای نمایش باق وحش از شهرکرد و یلدا عباسی برای نمایش های مارلون براندو و کمیته نان از تهران و تندیس جشنواره به رومینا مومنی برای نمایش بیگانه در خانه از تهران رسید.

بازیگری مرد: لوح تقدیر به علی شادمان برای نمایش شاه ماهی از تهران و مجید رحمتی برای نمایش کریم لوژی از تهران تعلق گرفت.

تندیس جشنواره بهترین بازیگر مرد نیز به امیر جدیدی برای نمایش شاه ماهی از تهران رسید.

همچنین جایزه ویژه هیات داوران در بخش بازیگری مرد به نوید محمدزاده برای بازی در نمایش بیگانه در خانه از تهران رسید.

جشنواره فیلم فجر

سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر نیز ۱۲ تا ۲۲ بهمن سال جاری همزمان با گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دبیری ابراهیم داروغه‌زاده برگزار شد. 

در اختتامیه این جشنواره سه شنبه شب ۲۲ بهمن در برج میلاد تهران، مرتضی نجفی برای فیلم تومان سیمرغ بلورین بهترین فیلمبرداری را دریافت کرد.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل زن به طناز طباطبایی برای شنای پروانه رسید.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در شنای پروانه به امیر آقایی تعلق گرفت.
سیمرغ بهترین فیلم به امیر بنان و مجید مجیدی برای فیلم خورشید و سیمرغ هنر و تجربه توسط تورج اصلانی به بهرام و بهمن ارک برای کارگردانی و ساخت فیلم پوست رسید.
سیمرغ بهترین فیلمنامه به نیما جاویدی و مجید مجیدی برای فیلم خورشید اهدا شد.
سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی مرد هم به پیمان معادی برای فیلم درخت گردو رسید.
نازنین احمدی هم برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اصلی زن شد.

جشنواره موسیقی فجر

سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر به ریاست محمد الهیاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیری شاهین فرهت از چهارشنبه ۲۳ بهمن آغاز و تا ۳۰ بهمن در تالار وحدت، تالار رودکی، بنیاد آفرینش‌های هنری هنری نیاوران، تالار سوره حوزه هنری، مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی و سالن میلاد نمایشگاه بین المللی میزبان مخاطبان است و ۸۲ گروه موسیقی در بخش‌های موسیقی دستگاهی، نواحی، کلاسیک، بین‌الملل، پاپ، ارکسترال، تلفیقی، بانوان، کودک و نوجوان با ۹۰ اجرا در ۸۰ نوبت به اجرای برنامه می‌پردازند.

سی‌وپنجمین جشنواره موسیقی فجر به‌عنوان مهم‌ترین رویداد موسیقی کشور در تهران از چهارشنبه با نخستین اجرا متعلق به یک گروه پاپ فعالیت خود را آغاز کرد.
مراسم اختتامیه سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر پنجشنبه اول اسفند در تالار وحدت طی مراسم ویژه ای برگزار خواهد شد.

منتخبان جایزه کتاب سال معرفی شدند/شیراز پایتخت کتاب سال شد

برگزاری اختتامیه جایزه کتاب سال با حضور رئیس جمهور و معرفی برگزیدگان و نیز مراسم انتخاب پایتخت کتاب ایران در سال ۹۹ و معرفی روستاهای دوستدار کتاب نیز از دیگر رویدادهای مهم فرهنگی روزهای گذشته بود که بر این اساس شیراز به عنوان ششمین پایتخت کتاب سال ایران و روستاهای وادقان (کاشان)، سیدآباد (مهاباد)، بنه گز (بوشهر)، زُو اِرَم (شیروان خراسان شمالی)، علویه (جهرم فارس)، خیرآباد جلیل (گچساران)، خورشید (نکا)، ایسین(بندرعباس)، سیدشهاب (تویسرکان) و گردکوه (مهریز یزد) به عنوان روستاهای دوستدار کتاب و روستاهای لج (مهاباد)، دشت (گرمه خراسان شمالی)، بالو (ارومیه)، مربچه (رامهرمز خوزستان)، اکبرآباد (پاسارگاد فارس)، شهرک غدیر (داراب)، ناچیت (بوکان آذربایجان غربی)، بهار (حسین آباد آشوری همدان)، کلاگرمحله (قائمشهر) و داق داق آباد (کبودرآهنگ) به عنوان شایسته تقدیر کتاب معرفی و تجلیل شدند.

اسکار ۲۰۲۰ برندگان خود را شناخت

نود و دومین مراسم آکادمی علوم و هنرهای تصویری متحرک (اسکار) یکشنبه شب به وقت محلی با اهدای جوایز به بهترین‌های سینمای جهان برگزار شد و فیلمی از کره جنوبی برای اولین بار برنده اسکار شد.

بهترین فیلم بلند خارجی: انگل (کره جنوبی)

**بهترین کارگردانی: «بونگ جون هو» از کره جنوبی برای فیلم انگل

**بهترین بازیگر نقش اول مرد: خواکین فینیکس برای فیلم جوکر

**بهترین بازیگر نقش اول زن: رنه زلوگر برای فیلم جودی

برگزاری چهارمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر/جوان ترین رویداد هنری فجر

به نمایش گذاردن آخرین دستاوردهای صنایع‌دستی و هنرهای سنتی ایران، آشنایی با هنرمندان جوان و کشف استعدادهای نو در عرصه صنایع‌دستی و ایجاد بستری برای مواجهه بی‌واسطه مخاطبان با آثار صنایع‌دستی و ارتباط با هنرمندان از اهداف برگزاری چهارمین جشنواره صنایع‌دستی و هنرهای سنتی فجر ذکر شده است. 

مراسم اختتامیه و تقدیر از هنرمندان برگزیده چهارمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر که از سیزدهم بهمن آغاز شده بود همراه با نمایشگاه این صنایع صبح یکشنبه ۲۱ بهمن در محل موزه ملی ایران برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =