شهرک غیرمجاز «باستی هیلز» لواسان قلع و قمع نمی‌شود

تهران - ایرنا - رییس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه شهرک غیر مجاز «باستی هیلز» لواسان قلع و قمع نمی شود گفت: تلاش داریم با ورود قوه قضاییه عوارض و حقوق دولت از ساخت و ساز غیرمجاز در این منطقه دریافت شود.

«علیرضا اورنگی» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره مهمترین پرونده های تخلفات تغییر کاربری اراضی و زمین‌خواری در سطح کشور افزود: شهرک غیرمجاز «باستی هیلز» دارای ساخت و سازهای میلیاردی است که تاکنون سازندگان آن حتی عوارض و حق و حقوق دولت را نیز پرداخت نکرده‌اند.

وی مساحت شهرک غیرمجاز باستی هیلز را ۱۲.۸ هکتار دانست و اظهار داشت: از این میزان سه هکتار دارای تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی بوده است.

به گفته وی، این شهرک در حریم شهر لواسان است که اراضی کشاورزی آن به ۵۰ قطعه دو هزار متری تبدیل شده است.

رییس سازمان امور اراضی کشور با بیان اینکه در اکثر پرونده‌های تغییر کاربری اراضی رد پایی از شهرداری‌ها دیده می‌شود، گفت: این افراد با برخی دستگاه‌ها از جمله شهرداری‌ها توافق کرده‌اند که با پرداخت سهمی به شهرداری آن منطقه، ساخت و ساز غیرمجاز انجام دهند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که بر اساس قانون، شهرداری‌ها باید از هر گونه ساخت و ساز غیرمجاز و تغییر کاربری جلوگیری کنند.

اورنگی افزود: طبق ماده ۴۷۷ قانون سازمان امور اراضی کشور در این خصوص به دستگاه قضایی شکایت کرد که حکم به ضرر این سازمان صادر شد به طور مجدد شکایت صورت گرفت که احتمال آن می رود با ورود رییس قوه قضاییه بتوانیم عوارض دولت را دریافت کنیم.

تغییر کاربری «هفت سنگان» قزوین در حال رسیدگی قضایی

رییس سازمان امور اراضی کشور گفت: تغییر کاربری غیرمجاز در قزوین تحت عنوان هفت سنگان به مساحت ۲۵ هکتار صورت گرفته است که اکنون با  ورود رئیس قوه قضاییه در شعبه ویژه دستگاه قضایی در حال رسیدگی است.

وی اضافه کرد: اکنون دستگاه های صادر کننده مجوز ساخت و ساز در این منطقه به دادگاه احضار شده‌اند و با قرار وثیقه آزاد هستند.

اورنگی با بیان اینکه هنوز رای نهایی برای ساخت و ساز غیر مجاز هفت سنگان صادر نشده است، تصریح کرد: به طور حتم با ورود رییس قوه قضاییه به این موضوع حکم بر اساس نفع عموم مردم صادر خواهد شد.

به گفته وی، همزمان با این تخلف، ۲۰ هکتار دیگر در معرض تغییر کاربری قرار داشت که از این اقدام جلوگیری شد.

صدور تاریخی حکم قطعی قلع و قمع ساخت و ساز سد لتیان

رییس امور اراضی کشور تغییر کاربری اراضی بالادست سد لتیان در دماوند را  به مساحت ۱۰۸ هکتار غیر مجاز عنوان کرد و گفت: حوزه سد لتیان آب شرب همه شهروندان تهران است که عده‌ای با جریانات خلاف و سوء استفاده توانسته‌اند از برخی دستگاه‌ها مجوز ساخت و ساز دریافت کنند.

وی اظهار داشت: ما نمی توانیم اجازه بدهیم عده‌ای در بالادست سد که آب شرب مردم تهران را تامین می کند، ساخت و ساز داشته باشند.

اورنگی اضافه کرد: با ورود رییس قوه قضاییه به این موضوع حکم قطعی دادگاه قبلی باطل شد و نقض این حکم قضایی در تاریخ کشور ما بی سابقه است.

وی گفت: حکم جدید قضایی برای قلع و قمع اراضی بالادست سد لتیان توسط سازمان امور اراضی کشور اجرایی می شود.

تخلفات تغییر کاربری «تفت یزد» در حال بررسی

رییس سازمان امور اراضی کشور درباره تغییر کاربری اراضی تفت یزد گفت: دو تا سه تخلف در اراضی شهر تفت استان یزد صورت گرفته که یکی از ان موارد طرح گردشگری بوده است.

به گفته وی، اکنون شورای عالی معماری و شهرسازی به این موضوع ورود پیدا کرده و در حال بررسی است.

قلع و قمع ۲۷۰۰ مورد تخلف طی ۱.۵ سال

اورنگی با تاکید بر اینکه با ساخت و سازهای غیرمجاز، تغییر کاربری اراضی کشاورزی و کوه خواری و زمین خواری برخورد قاطع می شود، افزود: در ۱.۵ سال اخیر حدود دو هزار و ۷۰۰ مورد حکم قطعی برای قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز در سطح کشور دریافت کرده‌ایم که رقم قابل توجهی است.

وی بیشترین تغییر کاربری، ساخت و سازهای غیر مجاز را مربوط به استان‌های تهران، البرز، اصفهان، خراسان رضوی، مازندران، فارس ، آذربایجان شرقی و گیلان عنوان کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha