جشنواره گلیم‌بافان آستارا برگزار شد

آستارا - ایرنا - سومین جشنواره گلیم‌بافان آستارا به مناسبت دهه مبارک فجر با معرفی تولیدات و محصولات ارزشمند آنها و با استقبال مردم و مسئولان برگزار شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آستارا عصر یکشنبه در جشنواره گلیم در مجتمع پذیرایی اسراء روستای عنبران این شهرستان گفت: هنرمندان گلیم باف با بهره گیری از ذوق و استعداد و بدون نقشه و طرح قبلی، بهترین آثار را خلق می کنند و نام دل بافته های هنرمندان به این جشنواره گذاشته شده است.

پردل امیری نژاد افزود: قبل از این، دو جشنواره گلیم در آستارا برگزار شده است و صنایع دستی در کشورهای مختلف سودآوری بالا دارد و توسعه آن، علاوه بر رفع معضل بیکاری پیشینه تاریخی و فرهنگی هر منطقه را مطرح می کند.

وی اظهار کرد: ماهانه دو هزار و ۵۰۰ متر مربع گلیم توسط ۶۰۰ هنرمند گلیم باف در روستای عنبران آستارا تولید می شود و امسال به ۱۲ هنرمند صنایع دستی این شهرستان تسهیلات ارزان قیمت پرداخت شده است.

رئیس شورای اسلامی شهرستان آستارا نیز در این جشنواره بیان کرد: گلیم باید به عنوان نماد دهکده صنایع دستی عنبران آستارا معرفی شود و با توسعه گلیم بافی، می توان به معیشت مردم و جذب گردشگر رونق داد.

پاشا سماپور گفت: روستای عنبران در پنج کیلومتری شمال غربی آستارا قرار دارد و بیشتر هنرمندان صنایع دستی آن، گلیم باف هستند و صنایع‌دستی به ‌ویژه گلیم، برای تامین بازار به حمایت دولت نیاز دارد.

اجرای موسیقی محلی، برپایی غرفه های گلیم، حضور بانوان با لباس های محلی و تجلیل از ۲۰ هنرمند گلیم باف آستارا از بخش های جذاب این جشنواره بود.

 شهرستان آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان قرار گرفته است و یکهزار هنرمند صنایع دستی در رشته های مختلف در آن فعالیت می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =