سایت جامع جشنواره تئاتر فجر پل ارتباطی هنرمندان خواهد بود

تهران- ایرنا- مدیر کل هنرهای نمایشی گفت: سایت و کتاب جامع جشنواره بین المللی تئاتر فجر همانند پل ارتباطی میان هنرمندان در داخل و خارج از کشور عمل خواهد کرد.

شهرام کرمی در آیین رونمایی از کتاب تاریخچه و سایت جامع جشنواره بین المللی تئاتر فجر که با حضور نادر برهانی مرند دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار شد با اشاره به ضرورت رونمایی از این سایت و کتاب، خاطرنشان کرد: این نیاز امری بدیهی بود که باید به آن جامه عمل می پوشاندیم و پیش از این باید به ثمر می رسید.
وی با بیان اینکه در دوره های پیشین دبیرها در تلاش برای انجام این کار بودند تصریح کرد: از امروز این سایت می تواند پل ارتباطی هنرمندان داخل و خارج باشد. این سایت برای رویدادی که از بهترین جشنواره ها محسوب می شود و در حوزه بین الملل سابقه دارد و شناخته می‌شود، ضروری بود. 
کرمی با بیان اینکه امیدواریم این اتفاق مستمر باشد عنوان کرد: باید سایت را در هر شرایطی به روز داشته باشیم و از همین امروز اخبار و مستندات دوره بعدی در آن ثبت شود و بماند که موضوع پر اهمیتی است.
وی با تاکید بر بهره مندی از تجربیات گذشته برای بهبود دوره های آینده، اظهار داشت: در مستندات دوره های پیشین فقدان هایی داشتیم؛ تجربه های دو دهه قبل اتفاق افتاده که باز تکرار شده اند و برای جلوگیری از چنین روندی سند مکتوب پیشینه در حوزه های مختلف لازم و ضروری بود.

همانطور که دبیرخانه دائم با تشکیلات و نیروی انسانی ثابت تشکیل شد تا با چشم انداز روشن برای جشنواره اتفاقات موثری شکل بگیرد این سایت و کتاب آغازی برای شکل گیری اتفاقات بهتر آینده باشد و اتفاقات خوبی رقم زده شود.

برهانی مرند نیز با بیان اینکه امروز بخشی از تاریخ رویداد هنری تئاتر فجر در دسترس مخاطبان داخل و خارج قرار می گیرد تاکید کرد: تا پیش از این تلاش های بسیاری در این راستا انجام شده بود و امروز میراث دار گذشته هستیم.
وی با بیان اینکه در طول سالیان گذشته اتفاقات و تغییرات بسیاری برای جشنواره بین المللی تئاتر فجر پیش آمده است، خاطرنشان کرد: این مسیر به واسطه کتاب و سایت در دسترس خواهند بود و آیندگان در مورد میزان اهمیت و اثربخشی آن شهادت خواهند داد.
برهانی مرند با بیان اینکه کتاب جامع جشنواره از دوره یک تا سی و هفتم دو زبانه است اظهار داشت: این کتاب به زودی به صورت چاپی و پی دی اف در دسترس قرار خواهد گرفت.
وی درباره نبود اطلاعات دوره سی و هشتم جشنواره نیز گفت: قصد داشتیم این دوره نیز در کتاب باشد و اگر برخی از اتفاقات رخ نمی داد این کار انجام می شد اما تغییرات جدول و برنامه های برگزاری مانع شد.
دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر گفت: اگر همکاری هنرمندان نبود این سایت و کتاب تکمیل نمی شدند و امیدوارم مورد اعتماد برای تکمیل تاریخ معاصر کشور باشند.

سی و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر به دبیری نادر برهانی مرند از روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ماه فعالیت خود را آغاز کرد و شامگاه ۲۱ بهمن‌ماه به کار خود پایان خواهد داد.

فراخوان این دوره از جشنواره تیرماه سال جاری منتشر شد که در متن آن آثار را در بخش های صحنه‌ای، نمایش‌های خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی، تئاتر ملل، مسابقه نمایشنامه‌نویسی، مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر، کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی و بخش به علاوه فجر به صورت رقابتی و غیررقابتی به صورت تفکیک شده پذیرفت.

بر همین اساس آثار پذیرفته شده در بخش پوستر و عکس تئاتر در نمایشگاه لحظه قطعی از ۵ تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری در خانه هنرمندان ایران برپا و ۵۹ عکس از ۴۹ عکاس و ۶۰ پوستر از ۳۵ طراح به نمایش گذاشته شده است.

بعد از حواشی انصراف ها نیز از ۳۰ اثر بخش رقابتی ۲۲ نمایش و از ۲۷ اثر بخش غیررقابتی ۱۵ اجرا در جشنواره حضور پیدا کردند. یک اثر به ۲۲ نمایش بخش خیابانی و در بخش رادیو نمایش نیز یک اثر به ۱۰ نمایش قبلی اضافه شده است که این دو نمایش جدید به سردار شهید قاسم سلیمانی و سانحه دیدگان هواپیما اختصاص دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =