پزشکان در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب بسیار موثر هستند

تهران- ایرنا- استاد دانشگاه شهید بهشتی گفت: پزشکان بر خلاف تصور عده‌ای با اجرای بایدها و نبایدهای بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی و آسیب شناسی آن و چگونگی عملکرد خود نقش تعیین کننده‌ای در اجرای این بیانیه مهم دارند.

شهرام علمداری دبیر نخستین همایش بیانیه گام دوم انقلاب و تمدن نوین اسلامی روز یکشنبه  در پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه شهید بهشتی افزود: اصل بنیادین حاکمیت، سیاست‌های کلی نظام، چشم انداز و برنامه راهبردی، برنامه‌ریزی عملیاتی، برنامه‌ریزی مدیریت پروژه‌ها و اقدامات تخصصی به ترتیب از اصول مهم در بیانیه گام دوم انقلاب است که می‌توان همه این اصول را در پزشکی اعمال کرد.

وی یادآور شد: بیانیه گام دوم انقلاب در اقتصاد کلان و خرد، پزشکی و سایر تخصص‌ها به خوبی قابلیت اجرایی شدن دارد تا زمینه ساز بایدها و نبایدهای نظام شده و آسیب شناسی آن مشخص شود و پزشکان به خوبی می‌توانند در اجرای آن بسیار تاثیر گذار عمل کنند.

این پزشک فوق تخصص غدد و متابولیسم داخلی خاطرنشان کرد: اینکه من پزشک می خواهم جراحی کنم یا دارو بدهم یا اینکه برای بیمار نسخه‌ای تجویز کنم، چگونگی چنین موارد و امثال آن را می‌توان از بیانیه گام دوم انقلاب تاثیر گرفت. همچنین رصد و پایش این بیانیه بسیار اهمیت دارد تا مانند یک روح در همه اجزا کشور تزریق شود.

علمداری درخصوص اینکه بیانیه گام دوم  را چگونه می توان در پزشکی رصد و پایش کرد؟، گفت: در سیاست خارجی به موضوع عزت، ‌ مصلحت و تقویت حوزه مقاومت تاکید شده و در حوزه دفاعی نیز به بازدارنگی بسیار اشاره شده است. من پزشک نیز باید در کار خود  این اصول را رعایت کنم تا همه این اصول مانند یک روح در کارم نهادینه شود.

وی ادامه داد: طبق فرمایشات رهبر معظم  انقلاب، جوانان کشور با خودباوری و امید در کنار دانشگاهیان و روحانیان در پیشبرد اهداف انقلاب نقش تعیین کننده‌ای دارند و نخبگان و دانشمندان می‌توانند در پیشبرد اهداف بیانیه بسیار موثر شوند.

این استاد دانشگاه افزود: اما سوال اینجاست که این بیانیه چیست و  چه اهمیت و اجزایی دارد و چگونه و توسط چه افرادی می‌توان آن را اجرا کرد و اینکه آیا مدیریت‌های ما توان اجرایی کردن این بیانیه را دارند یا خیر؟

علمداری تصریح کرد: بیانیه گام دوم انقلاب بیان اصول، عقاید و اهداف به عموم جامعه بوده و شفاف بودن، انکار ناپذیری و آشکار بودن آن بسیار واضح است. این در حالی است که کشورهای دیگر نیز چنین اصولی را مختص خود دارند که نمی‌توان آن را برای دیگر کشورها تجویز کرد.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در این بیانیه برآیندی از ۴۰ سال گذشته انقلاب را مطرح کردند و از مردم خواسته‌اند که تاریخ واقعی انقلاب را خوانده و از وضعیت فعلی کشور تحلیلی درستی داشته و چشم انداز آینده کشور را بر اساس آن ترسیم کنند.

رییس پیشین سازمان اورژانس کشور همچنین گفت: همه کشورها داری اصولی هستند که سیاست حاکم بر آن کشور را نشان می‌دهد. بیانیه گام دوم انقلاب نیز هیچ منافاتی با قانون اساسی و سند چشم انداز ۲۰ ساله ندارد و اگر سخنان مقام معظم رهبری را از ابتدای رهبری ایشان رصد کنید، متوجه می‌شوید از همان زمان کلید واژه‌های تمدن نوین اسلامی در سخنان ایشان وجود دارد.

علمداری توضیح داد: در این بیانیه همه احزاب و جناح های سیاسی در زیر مجموعه بیانیه گام دوم انقلاب قرار می‌گیرند و هیچکدام از جناح های سیاسی نمی‌توانند خارج از این اصول کلی گام بردارند و این اصول را در پزشکی نیز می توان تسری داد.

وی یادآور شد: این بیانیه شامل ۲۱ جزء بوده که نخستین آن چشم انداز است. همچنین ایجاد کشوری مقتدر، آزاد، مستقل، باعزت، متدین، پیشرفته در علم، انباشته از تجربه‌های گرانبها، مطمئن و امیدوار، دارای تاثیر اساسی در منطقه و جهان، ‌ رکورد دار در فناوری و دانش، نانو و  هسته‌ای، ‌ سرآمد در جمعیت جوان و کارآمد، ‌دارای امید و نگاه خوشبینانه به آینده، ‌ دارای باور و یقین به آینده روشن ایران اسلامی از جمله اجزا گفته شده دراین بیانیه است.

مشاور سازمان پدافند غیرعامل با طرح این سوال که چگونه باید این بیانیه عملیاتی شود؟، گفت:  معماری راهبردی که الگو گرفته از تفکر راهبردی رهبر معظم انقلاب است، تنها راه عملیاتی کردن بیانیه گام دوم انقلاب است. ایشان با اشاره به سند های سیاست کلان ابلاغی مقام معظم رهبری و اسناد توسعه پنج ساله کشور، تاکید کردند که اگر این اسناد هم به طور کامل در کشور اجرایی نشده اند، به علت ضعف در آموزش تفکر معماری راهبردی است.
وی افزود: الگوی مدیریتی معماری راهبردی که با تحلیل مدیریتی کلام مقام معظم راهبردی در  30 سال زعامت ایشان استخراج شده است، شامل توجه جدی به اصول بنیادین، شناسایی تهدیدات، آسیب پذیری ها، نقشه ریسک و سناریوها در همه حوزه های حکمیت، توجه جدی به سیاست های کلان نظام، توجه جدی به چشم انداز کلی نظام و چشم انداز مندرج در بیانیه گام دوم، تدوین برنامه راهبردی در هر حوزه حاکمیتی و اجرایی، برنامه ریزی عملیاتی در هر حوزه حاکمیتی و اجرایی، برنامه ریزی مدیریت پروژه ها در هر حوزه حاکمیتی و اجرایی، انجام اقدامات تخصصی توسط متخصصین، رصد و پایش تهدیدات، آسیب پذیری ها، نقشه ریسک و سناریوها و رصد و پایش اصول، سیاست ها، راهبردها و عملیات و پروژه ها و اقدامات تخصصی است.

وی در باره اینکه چه افرادی باید این بیانیه را اجرایی کنند، خاطرنشان کرد: فقط مدیرانی می توانند در اجرای بیانیه گام دوم انقلاب موفق باشند که همانند شهید سلیمانی و شهید تهرانی مقدم، دارای شاخصه هایی ولایت مداری، شجاعت، تدبیر، سخن اثرگذار و قانع کننده، اخلاص، مراقب حدود شرعی بودن حتی در شرایط بحرانی، انقلابی بودن و در یک کلام، تربیت شده در مکتب معمار کبیر انقلاب، حضرت امام خمینی (ره) و مکتب معماری راهبردی امام خامنه ای (حفظه الله) باشند.

بیانیه گام دوم انقلاب نشات گرفته از قرآن است

حجت الاسلام محسن قرائتی رییس ستاد اقامه نماز نیز در این همایش گفت: اگر به همه اجزاء بیانیه گام دوم انقلاب دقت کنید، متوجه می‌شوید که این اصول در قرآن وجود دارد زیرا مردمی بودن اصل قرآنی است و پیامبر اکرم(ص) نیز می فرماید: اگر می‌خواهید موفق شوید از مردم، در مردم و با مردم باشید.

وی با بیان این که برخی دروس درسی در آموزش و پرورش، دانشگاه آموزش و پرورش ارتباطی با مهارت آموزی ندارد، اظهار داشت: در کشور ۳ تا ۴ میلیون کارشناس بیکار داریم زیرا فقط درس خواندند، مدرک دلیلی بر مهارت نیست وقتی هم مهارت نبود، شغل، پول، خانه، زندگی و خانواده نیز نخواهد بود.

رییس ستاد اقامه نماز با تاکید بر اینکه بسیاری از کارها نیاز به تدبیر دارد، اظهار داشت: ما مشکل تدبیر داریم و باید تا جایی که می‌توانیم خط شکنی کنیم. حال اگر در همه موارد زندگی به قرآن رجوع کنید و  حداقل شبی ۲ صفحه از تفسیر آن را هم بخوانید، می توان به همه اهداف گفته شده دست یافت.

قرائتی خاطرنشان کرد: در قرآن آمده که نسبت به دشمن بسیار سخت و نسبت به خود مهربان باشید. ولی ما از مسلمانی فقط ۵۰ درصد آن را دارا هستیم. زیرا ۵۰ درصد دیگر قرآن است که در زندگی ما جاری نیست.

وی با بیان اینکه باید طرح تحول را کنار گذاشت و  مرد تحول را پیدا کرد، افزود: اگر با قرآن انس پیدا کنید کارهای شما ادامه دار و رو به پیشرفت خواهد بود.

اولین همایش «بیانیه گام دوم انقلاب، طلیعه تمدن نوین اسلامی» امروز با حضور اندیشمندان، جمعی از پزشکان و متخصصان در سالن همایش پیامبر اعظم پژوهشکده علوم غدد برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =