امیرعبداللهیان: سردار سلیمانی دیپلماتی برجسته و سیاستمداری بزرگ بود

تهران- ایرنا- دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی گفت: سردار شهید سلیمانی فقط یک سردار و نظامی نبود، بلکه ایشان دیپلماتی برجسته و سیاستمدار بزرگی بود که در صورت نیاز از روش‌های دیپلماسی برای اجرای ماموریتش بهره می‌برد و آداب مذاکره را رعایت می‌کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «حسین امیرعبداللهیان» روز یکشنبه در همایش تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه ای و جهانی در باغ کتاب با تبریک ایام دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی، گفت: نکته اول درباره شهید سلیمانی تبیین شخصیت ایشان است؛ بنده در دوران دیپلماسی این سعادت را داشتم تا عنوان سرباز به ایشان کمک کنم. درباره ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی باید بگویم ایشان را به معنای واقعی باید سردار صلح و امنیت نامید.
وی افزود: شجاعت، تدبیر و نگاه استراتژیک ایشان به گونه ای بود که در مقطعی در بحران سوریه همه چیز برای سقوط دمشق آماده شده بود حتی مراکز حکومتی در دمشق از طریق کانال زیرزمینی تروریستها ایجاد کرده بودند و ایرانی های مقیم آنجا می گفتند پرواز بفرستید دمشق درحال سقوط است می خواهیم برگردیم. قرار شد برای ایرانیهایی که اصرار به برگشت به ایران داشتند پرواز اعزام شود و سردار با همان پرواز خود را به دمشق رساند.  
وی با بیان اینکه اکثریت در شورای عالی امنیت ملی مخالف پرواز سردار به دمشق در آن شرایط، بودند، اظهار کرد: سردار گفتند به دمشق می روم تا بشار اسد این پیام را بگیرد که من می روم و در کنار بشار اسد از اتاقش وضعیت را مدیریت می کنم و چنین کاری هم کرد.  

سردار سلیمانی دیپلمات برجسته ای بود که آداب مذاکره را رعایت می کرد
امیرعبداللهیان درباره ویژگی دوم ناشناخته سردار سلیمانی گفت: وی دیپلمات برجسته بود. او خیلی خوب تئوری ها، روش های مذاکراتی را می فهمید و به دیپلماسی به عنوان ابزار و روشی برای رسیدن به هدفش اعتقاد داشت. شرایط منطقه در سال های اخیر بسیار پیچیده است و تحولات، شیب تندی دارد و این پیچیدگی ها نیازمند این بود که سردار فقط نظامی نیاندیشد، برای همین سردار تاکتیک دیپلماسی را بر می گزیند و از همه ظرفیت های موجود برای پیشبرد ماموریت خود که تحقق حداکثری صلح و امنیت کشور و منطقه است، بهره می برد.  
دستیار ویژه رییس مجلس در امور بین الملل مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست امریکا، ایران و عراق در موضوع امنیت عراق در دهه ۸۰ گفت: در این مذاکره که وزارت خارجه، سیا، پنتاگون از امریکا و شورای عالی امنیت ملی از ایران حضور داشتند، مدیریت در هر مرحله از مذاکره، برعهده سردار سلیمانی بود. سردار برای مذاکره ۳ ساعته گاهی حدود ۱۰۰ ساعت با ما وقت می گذاشت و پایان جلسه گاهی با اذان صبح تلاقی می کرد. ایشان به ظرائفی توجه و نکاتی اشاره داشت که کمتر کسی به این چیزها توجه داشت.
وی ادامه داد: سردار اعتقادش فقط نظامی گری نبود بلکه این بود که دیپلماسی باید دقیق کار کند. در مواجهه با مقامات امریکایی خواست آداب اسلامی و آداب دیپلماتیک در مذاکره رعایت شود و هیچ صحبت و اتهام مطرح شده از طرف امریکایی، بی پاسخ گذاشته نشود. می گفت مهم این است وقتی امریکایی ها برگشتند بگویند ایرانی ها منطقی مذاره کردند و ایشان برای هر بحث استدلال داشت.
امیرعبداللهیان نکته دیگر شخصیت سردار سلیمانی را سیاستمدار بودن ایشان عنوان و اظهار داشت: سردار به معنای واقعی سیاستمدار بودند دیپلمات هایی داریم که سیاستمدار هم هستند و برعکس؛ اما گاهی یک نفر دیپلمات خوبی است اما سیاستمدار بدی است و برعکس. بخشی از فعالیتش در حوزه های مختلف این بود که خودشان باید مذاکره می کردند.
وی اضافه کرد: امریکایی ها در اسنادی که یه دست آوردند گفتند برخی رهبران سیاسی عراق وقتی مذاکره می کردند می گفتند در نهایت باید نظر سلیمانی را بدانیم امریکایی ها می گویند چرا ایران انقدر باید در عراق نفوذ داشته باشد که سیاستمداران عراقی با نظر سردار مشورت بگیرند و با او مذاکره کنند! سردار با رهبران مختلف باید مذاکره می کردند و ایشان توانست آنان را برای اهدافی که دنبال می کردند قانع کنند. می دانست سیاست و سیاست ورزی در جهان کنونی چه سمت و سویی دارد اما در جریان سیاسی داخل نغلطیدند و به این سمت غش نکردند. همه اقشار در منطقه به سردار عشق می ورزیدند.
وی با بیان اینکه ویژگی های رفتاری شهید سلیمانی به تحقق ماموریتش کمک می کرد، گفت: ویژگی های رفتاری، اخلاقی و ویژگی فردی او باعث می شد او چون شمع باشد و دیگران دور او جمع شوند. هیچگاه حواسش از مناسبات ارزشی و انسانی و اخلاقی حتی در اوج مشکلات نظامی، پرت نشده است.

ملاقات با سردار و بسته انجیری که به پرواز رسید
امیرعبداللهیان با ذکر خاطره ای از شهید سلیمانی زمانی که در دمشق بود، گفت: سردار خواستند نزدشان بروم. محلی که سردار بود محله مخوفی بود که هر آن احتمال مواجهه با داعش وجود داشت. با سردار نشستم و دوستان حزب الله هم در آن اتاق عملیات بودند.ایشان میوه تعارف کرد و انجیر که دوست داشتم چند تا خوردم و سردار از سردار شهید پورجعفری پرسید انجیر داریم؟ او انجیر را برای من آورد.

وی افزود: یکساعت بعد سوار هواپیما شدم، سرمهماندار پرواز به من گفت آقای سلیمانی کارتن بزرگ انجیر برای شما حین پرواز فرستاد. همه مسافران پرواز، مدافعان حرم بودند و از آن خانم خواستم انجیرها را در سینی بریزند و به همه مسافران تعارف کنند و این بخشی از رمز شخصیتی سردار بود که توانست ایرانی، عراقی، یمنی و بحرینی را جمع کند.
این دیپلمات با اشاره به افتادگی و تواضع سردار شهید سلیمانی تصریح کرد: زمانی در اوج تحولات مصر درسال ۲۰۱۲ میلادی مرحوم مرسی اخوان المسلمین رییس جمهور مصر شده بود به آنجا رفتم. قرار شد حلقه نخست پیرامون آقای مرسی به ایران بیایند که آمدند و تفاهم نامه هایی امضا شد. آنان درخواست داشتند ژنرال سلیمانی را در حد ۵ دقیقه ببینند و گفتند آقای مرسی از ما خواسته است سردار را ببینیم و گفته سردار از اتقلابیون حمایت می کند و این برای ما خیلی خوب است که در مصر بگوییم با سردار ملاقات داشته ایم. به سردار گفتم و ایشان گفت اگر جمع بندی از توافقات مثبت است آنها را می بینم و چنین کرد. ایشان جلوی در ورودی ایستادند و با تک تک مهمانان احوالپرسی کرد، تلفن فوری پیش آمده بود و بیرون رفتند. در فاصله ای که برگشتند آنها گفتند آیا سردار را می بینیم یا نه و من گفتم همانی که جلوی در از شما استقبال کرد سردار بود. و آنها تعجب کرده و گفتند ما فکر می کردیم با آدم خشن و سخت گیر مواجه می شویم. سردار بعد در نشست، نکاتی مطرح کرد که بعد از سقوط مرسی یکی از این افراد در ملاقات در کشور ثابث، گفت اگر به توصیه های سردار سلیمانی عمل می کردیم این اتفاق برای ما نمی افتاد!
امیرعبداللهیان با بیان اینکه سردار برای تحقق صلح در جنگ تحمیلی و مبارزه با اشرار در منطقه شرقی کشور، کمک بزرگی کرد، گفت: یک روز به  دفتر سردار رفتم هنوز جلسه تمام نشده بود گفت شما جلسه را ادامه دهید من دادگاه دارم. ایشان در تشریح این دادگاه گفت که در تعقیب اشرار تصمیم گرفتم راسا اگر اشرار وارد شدند تا عمق کشور همسایه تعقیب شان می کنیم و غائله شرق را پایان می دهیم و چنین کردیم. ایشان سه سال بعد وقتی رییس سپاه قدس بود به اتهام خروج غیرقانونی از کشور به دادگاه احضار شدند و او احترام دادگاه جمهوری اسلامی را نگاه داشت و خود به دادگاه رفت و وکیل نفرستاد.
دستیار رییس مجلس در امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت، سردار معتقد بود نه از پشت چزابه بلکه از پشت مرزهای رژیم صهیونیستی برای حفظ امنیت کشور خود تلاش می کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha