ایران کشور هنر است

تهران- ایرنا- وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر گفت: ایران کشور فرهنگ و هنر است و همواره در نبرد فرهنگ و هنر پیروز بوده و توانسته است معنا را در تاریخ متجلی کند.

علی اصغر مونسان در مراسم اختتامیه و تقدیر از هنرمندان برگزیده چهارمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر گفت: در روزهای گذشته پروژه های متعددی را افتتاح کردم ولی وقتی دستاوردهای شما در این رویداد را دیدم از این همه زیبایی شگفت زده شدم. این کارها تاریخ یک کشور است و روح انسان تازه می شود زمانی که حضور پرشور جوانان را در این بخش نظاره می کند.

وی با تاکید بر حفظ هنرهای سنتی در کشور گفت: من معتقد نیستم که با هنر بین‌المللی ارتباط نداشته باشید ولی نباید هنر خود را رو به فراموشی بسپاریم با این ذهنیت که برای نوشدن باید هنرهای سنتی خود را کنار بگذاریم و به سمت ورود هنرهای وارداتی باشیم.

وزیر میراث فرهنگی گفت: بسیار خوشحالم که با زحمات شما هنرهای سنتی احیا شد و مهمتر از همه این است که در حال تبدیل شدن به یک جریان در جهان هستیم.

مونسان گفت: هنر و صنعت هر کدام جایگاه والایی دارند حال تصور کنید که شما هم هنرمند هستید و هم صنعتگر و توانستید با تلفیق آنها آثاری را خلق کنید که هم تاریخ هنر این سرزمین را درون خود دارد و هم می تواند حافظ میراث کشور باشد. 
مونسان با اشاره به تلاش هایش در وزارتخانه خود گفت: من لحظه‌ای در دو سال گذشته بدون دغدغه بخش فرهنگی نبودم و تمام برنامه هایم در راستای رفع مشکلات و ایجاد بسترهای توسعه بوده است.

وی با اشاره به معافیت مالیاتی فعالان هنرهای دستی گفت: مجلس و دولت حمایت های خود را انجام دادند. امیدوارم متناسب با شرایط بودجه کشور و  گشایش درآمدهای مالی دولت بتوانیم مشکلات بیمه شما را رفع کنیم.

مونسان آموزش و احیای هنرهای سنتی را از  مهم‌ترین برنامه‌های این وزارتخانه عنوان کرد و گفت: در تلاش هستیم که بودجه ویژه ای به این بخش اختصاص دهیم تا در سال جدید بتوانیم تمرکز خود را روی اولویت‌ها قرار دهیم.
وی با تاکید بر برنامه های تجاری صنایع دستی در کشور اظهار کرد: فروش دستاوردهای شما از دیگر اولویت های این وزارتخانه است. برندسازی از دیگر پروژه های مرتبط با رویکرد اقتصادی ما است تا در این حوزه شاهد فروش فله‌ای نباشیم و بتوانیم سلیقه بازار را شناسایی کنیم و بخش بازرگانی فعالی را شکل دهیم.

چهارمین نمایشگاه صنایع دستی فجر امسال میزبان ۲۵۰ اثر در حوزه‌هایی همچون همچون تذهیب، معرق چوب، ورنی‌بافی، گلیم‌بافی، خراطی چوب، زیورالات سنتی، سفال و سرامیک، نقاشی روی استخوان و سوزن‌دوزی است.

مراسم اختتامیه و تقدیر از هنرمندان برگزیده چهارمین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر صبح یکشنبه در محل موزه ملی ایران برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار فرهنگ