بهزیستی زنجان بیماران روانی مزمن مجهول‌الهویه را پذیرش می‌کند

زنجان - ایرنا - سازمان بهزیستی به عنوان یکی از نهادهای حمایتی دولتی علاوه بر معلولان، بیماران روانی مزمن مجهول‌الهویه را نیز بر اساس شرایط لحاظ شده پذیرش و در مراکز تحت پوشش نگهداری می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان زنجان روز شنبه در این ارتباط به خبرنگار ایرنا گفت: مددجویان مجهول‌الهویه به آن دسته از بیماران روانی مزمن گفته می‌شود که هویت آنها معلوم نبوده و توسط مراجع قضایی، کلانتری و یا بیمارستان ها برای پذیرش به اداره های بهزیستی ارجاع داده می شوند.

محمد محمدی قیداری با اشاره به مراحل انجام کار پذیرش نیز افزود: در صورت مشخص نبودن هویت و آدرس بیماران، آنها پس از اخذ حکم قضایی به همراه مامور کلانتری به بهزیستی ارجاع می‌شوند تا اقدامات لازم انجام بگیرد.

این مسؤول یادآور شد: مدارک مورد نیاز برای پذیرش بیماران روانی مزمن توسط بهزیستی شامل حکم قضایی، نامه کلانتری، گواهی تایید پزشکی قانونی و حتی گزارش خط ۱۲۳ می‌شود.

وی اضافه کرد: بر این اساس بهزیستی در امور مراقبتی و توانبخشی و نگهداری بیماران روانی مزمن فعالیت های موثری را در سال های اخیر داشته و تاکنون نزدیک به سه هزار پرونده برای بیماران روانی مزمن در بهزیستی استان زنجان تشکیل شده است.

محمدی قیداری ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون برای ۲۵۰ نفر از بیماران روانی مزمن استان پرونده  تشکیل شده و تعداد ۳۵ نفر نیز در مرکز روزانه آموزشی توانبخشی بیماران روانی مزمن، تعداد ۵۰ نفر از بیماران روانی مزمن از خدمات ویزیت در منزل و ۶۰ نفر نیز از خدمات کارگاه های حمایتی تحت نظارت بهزیستی زنجان بهره مند شده اند.

وی  با اشاره به اینکه هم اکنون ۲ مرکز روزانه ویژه بیماران اعصاب و روان در زنجان فعالیت می کنند گفت: یک مرکز در زمینه آموزشی و توانبخشی بیماران اعصاب و روان به ۳۵ نفر خدمات درمانی، توانبخشی، اجتماعی، مشاوره، آموزش خانواده و در کارگاه 

تولیدی حمایتی بیماران اعصاب و روان روزانه به ۶۰ نفر خدمات حرفه آموزی از قبیل فرشبافی و صنایع دستی ارائه می‌شود.

این مسؤول خاطرنشان کرد: بی‌شک عمده‌ترین نهاد دولتی در جهت ساماندهی طیف آسیب‌پذیر جامعه، سازمان بهزیستی است که  درزمان حاضر تعداد ۳۰۰ نفر از بیماران  روانی مزمن از خدمات مرکز شبانه روزی بهزیستی زنجان بهره مند می شوند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =