باغ مادری نهال گردو در کوثر احداث می‌شود

اردبیل_ایرنا _ معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: با هدف تامین نهال‌های گردوی مقاوم در برابر سرما باغ مادری تولید نهال گردو در شهرستان کوثر احداث و راه‌اندازی می‌شود.

محمدعلی طهماسبی روز یکشنبه در جریان بازدید از باغ‌های گردوی کوثر افزود: در سال‌های اخیر سرمای دیررس بهاره خسارت سنگینی را به باغداران گردو در خلخال و کوثر بزرگترین قطب تولید گردوی استان اردبیل زده است.

وی با بیان اینکه درختان گردو تحمل سرمای 2 درجه زیر صفر اویل بهار و پس از گل‌دهی را ندارند و این سرما محصول آنها را از بین می‌برد، اظهارکرد: با هدف تامین نهال مقاوم در برابر سرما و دیربرگ‌ده گردو، باغ مادری تولید و تامین نهال باغ‌های گردوی منطقه جنوب استان اردبیل در شهرستان کوثر راه‌اندازی و نهال مورد نیاز باغداران این 2  شهرستان در این باغ تولید خواهد شد.

او گفت: تجربه چندین ساله استفاده از نهال‌های مقاوم در برابر سرما و دیربرگ‌ده همچون  نهال‌های گردوی چندلر و همچنین ژنوتیپ‌های امیدبخش تولید داخل از جمله در خلخال نتایج بسیار مطلوبی به دنبال داشته و از این رو در تلاش هستیم با جایگزینی تدریجی این نهال‌ها در باغ‌های گردوی سنتی منطقه جنوب استان ضمن افزایش باروری محصول ریسک سرمازدگی باغ‌های گردو را در فصل بهار و زمان برگ و گل دهی درخت به حداقل کاهش دهیم.

وی بیان‌کرد: با کاشت نهال و درختان گردوی چندلر در کنار حذف خسارات ناشی از سرمازدگی باغ‌های گردو ،براحتی می‌توان از هر هکتار باغ گردو هشت تن گردوی خشک برداشت کرد که این کار از درختان گردوی سنتی کاشته شده در سطح باغات مناطق خلخال و کوثر غیرممکن است.

معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: تا زمان احداث و راه‌اندازی باغ مادری تامین نهال گردوی منطقه جنوب استان نهال و پیوندک مورد نیاز برای جایگزینی ارقام مقاوم در مقابل سرما و همچنین اجرای طرح سرشاخه کاری درختان گردو از طریق معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی تامین و در این راستا در اواخر امسال سه هزار نهال و جوانه چندلر گردو در اختیار مدیریت جهاد کشاورزی استان اردبیل جهت توزیع در بین باغداران خلخال و کوثر قرار خواهد گرفت.

خلیل نیکشاد ، رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این بازدید گفت: شهرستان خلخال با برخورداری از 2 هزار و 500 هکتار باغ گردو اولین قطب تولید گردوی استان اردبیل محسوب شده و در طول سه سال گذشته به علت سرمای دیررس بهاره کل محصول گردوی باغداران این شهرستان از بین رفته و خسارات سنگینی به این بخش وارد شد.

وی بیان‌کرد: امیدواریم با جایگزینی ارقام گردوی مقاوم در برابر سرما و دیربرگ‌ده خسارت سرمازدگی باغات گردو را بتدریج کاهش داده و در طول پنج سال زمان اجرای طرح جایگزین نهال‌های جدید و همچنین ادامه اجرای طرح سرشاخه کاری درختان قدیمی گردو. خسارت باغ‌های گردو در این شهرستان را به  صفر برسانیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =