استاندار خراسان جنوبی: به دنبال خروج استان از محرومیت هستیم

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: براساس برنامه‌هایی که در شاخص‌های مختلف توسعه طراحی کرده‌ایم به دنبال خروج استان از محرومیت به ویژه در حوزه‌های زیرساختی و توسعه روستایی هستیم.

محمدصادق معتمدیان شامگاه شنبه در آیین بهره‌برداری از پروژه‌های گازرسانی شهرستان مرزی سربیشه شامل گازرسانی به ۴۴ روستا و ۲۳ واحد تولیدی و صنعتی، در جمع مردم دهستان لانو افزود: بعد از گذشت ۴۱ سال از پیروزی انقلاب اسلامی امروز شاهد تحقق یکی از مهمترین آرمان‌های انقلاب با عنوان محرومیت‌زدایی و توجه به روستاییان و عشایر در منطقه هستیم؛ مناطقی که به دلیل وجود رژیم منحوس پهلوی در رنج و مشقت بودند.

وی گفت: با همه توطئه‌ها و فتنه‌هایی که داشتند با تحمیل جنگ هشت ساله، تحریک کشورها و اقدامات تروریستی و فشارهای اقتصادی که انجام دادند اما جمهوری اسلامی ایران از همان ابتدا توجه خاصی به مناطق محروم داشته است.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی تصریح کرد: با توجه به تامین زیرساخت‌های مورد نیاز مردم در منطقه اما هنوز مشکلاتی هست که رفع آنها در دستور کار قرار گرفته و با تمام توان در این جهت قدم بر خواهیم داشت.

وی افزود: امروز ۶ هزار کیلومتر راه روستایی در منطقه ایجاد شده و آمار روستاهای بدون جاده در استان بسیار محدود است و در اکثر روستاها پایگاه‌های بهداشتی و مراکز اورژانس وجود دارد.

معتمدیان گفت: مراکز جامع سلامت، بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها که در بخش‌ها و شهرستان‌های استان ایجاد شده و از طرفی افزایش سرانه آموزشی بیانگر اقداماتی است که در سایه انقلاب اسلامی ایجاد شده است.

وی اظهار داشت: ارتقای وضعیت مخابراتی و ارتباطی به سرعت در حال انجام است و امروز ۶۲۰ روستا می‌توانند از تلفن همراه و اینترنت پرسرعت استفاده کنند.

وی گفت: شبکه‌های فیبرنوری که در مناطق روستایی احداث خواهد شد امکان بهره‌برداری از ظرفیت مخابرات را فراهم خواهد کرد.

معتمدیان ادامه داد: در توسعه شبکه‌های دیجیتال که از مطالبات مردم بوده از ابتدای ورود دیجیتال تا سال گذشته ۴۰ ایستگاه در استان ایجاد شده بود اما در همین یک سال ۴۴ ایستگاه را ایجاد کردیم و دهستان لانو هم تا سه ماه دیگر از خدمات دیجیتال بهره‌مند خواهد شد.

وی آبرسانی را از دیگر مطالبات مردم ذکر کرد و گفت: به جهت اولویت آبرسانی روستاها تلاش‌هایی صورت گرفت که در ۱۵ مهرماه امسال اولین بار در کشور همایش ملی روز روستا و عشایر در خراسان جنوبی برگزار شد و در این همایش معاون اول رییس جمهوری و ۴۰ مقام ارشد کشور حضور یافتند و توافق کردیم تا پایان دولت مجتمع‌های آبرسانی نیمه‌کاره استان را به اتمام برسانیم.

وی بیان کرد: بیش از ۳۷ مجتمع آبرسانی در استان در حال احداث است که تامین آب بهداشتی و پایدار را در روستاها فراهم می‌کند و در این میان ۵۰ میلیارد تومان هم برای مناطق عشایری در نظر گرفتیم که در کنار این پروژه‌های بزرگ بتوانیم وظیفه خود را انجام دهیم.

استاندار خراسان جنوبی گفت: یکی از خدمات ارزشمند نهضت گازرسانی است و در دولت دکتر روحانی با حمایتی که به این موضوع بوده، سرعت گازرسانی شدت گرفت که در شرایط فعلی تمامی شهرهای استان از نعمت گاز برخوردارند.

وی با بیان اینکه تاکنون ۷۶۰ روستا از گاز برخوردار شده‌اند افزود: امروز هم شاهد افتتاح و بهره‌برداری گازرسانی ۴۴ روستا در شهرستان سربیشه هستیم که ۲۷۰ میلیارد ریال برای گازرسانی هزینه شده و تا پایان سال همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.

معتمدیان اظهار داشت: با تلاش شبانه‌روزی خدمتگزاران مردم تاکنون ۷۷ درصد روستاهای استان از نعمت گاز برخوردار شدند.

وی همچنین گفت: شهرستان سربیشه یکی از مناطق محروم استان بوده و با برنامه‌هایی که تدوین شد و ورود کمیته امداد امام خمینی (ره) در زمینه توسعه زیرساخت‌ها، اشتغال و توسعه عمرانی سندی را تهیه کردیم که امیدواریم طبق این سند تا پنج سال دیگر شاهد توسعه زیرساخت‌ها و خروج از محرومیت در مناطق مرزی باشیم.

مرز ماهیرود از ظرفیت‌های مهم سربیشه است

استاندار خراسان جنوبی بیان کرد: یکی از ظرفیت‌های مهم بخش درح سربیشه، مرز ماهیرود (مجاورت با افغانستان) است که با بررسی‌های انجام شده روزانه هزار و ۵۰۰ نیروی کار افغان در این بازارچه مشغول به کار هستند اما آمار کارگران ایرانی کمتر از ۲۰۰ نفر است و طبق دستور صادر شده حداقل ۵۰ درصد نیروی کار این بازارچه باید از اهالی بخش درح استفاده شود.

وی یادآور شد: سوله‌های نیمه تمام در این بازارچه وجود داشت که قرار است بازارچه‌هایی احداث شود تا مرزنشینان بازارهای خرده فروشی را ایجاد کنند و مرزنشینان بتوانند از مزایای این طرح بهره‌مند شوند.

معتمدیان گفت: در فاز اول ۲۰ غرفه خدماتی ایجاد خواهد شد و از اولویت واگذاری‌ها اهالی بخش درح خواهند بود.

وی افزود: به جهت شرایط خاص منطقه در بخش ایجاد و توسعه پنل‌های خورشیدی اقدام خواهیم کرد که با یارانه دولت این طرح در منطقه اجرایی خواهد شد و برای مردم نیز درآمد ثابت و ماهیانه را به دنبال خواهد داشت.

نماینده عالی دولت در خراسان جنوبی تصریح کرد: شما مرزنشینان در تامین امنیت مرزها نقش تاثیرگذاری در کنار نیروهای نظامی و انتظامی دارید و ما هم به عنوان خدمتگزاران شما تلاش می‌کنیم برای تامین نیازهای ضروری مردم مرزنشین از هیچ تلاشی چشم پوشی نکنیم.

وی ادامه داد: فشارهای استکبار جهانی نشان از اقتدار دشمن نیست بلکه دشمن نگران از گسترش انقلاب اسلامی در منطقه است.

معتمدیان گفت: تحریم‌های ظالمانه ۴۱ سال گذشته دشمن برای ترس از نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه است و استکبار جهانی در این سال‌ها از هیچ تلاشی برای اینکه مردم را مقابل نظام قرار دهد، چشم‌پوشی نکرده است.

وی افزود: مردم همیشه در صحنه ایران اسلامی در ۲۲ بهمن امسال بار دیگر نشان خواهند داد که تا جان دارند پای نظام و انقلاب می‌ایستند.

استاندار خراسان جنوبی در هشتمین روز دهه فجر برای افتتاح و کلنگ‌زنی طرح‌های شاخص به شهرستان‌های نهبندان و سربیشه سفر کرد.

آغاز عملیات اجرایی احداث میدان ورودی شهر شوسف نهبندان با اعتبار ۵۰ میلیارد ریال، عملیات اجرایی ۸۳ کیلومتر باند دوم در محورهای مختلف استان با اعتبار ۲۵۰ میلیارد تومان، ساخت ۴۵ کلاس درس با هدف حذف کانکس‌های آموزشی در سطح استان، بهره‌برداری از گازرسانی به ۴۲ روستا و ۳۰ واحد صنعتی و تولیدی شهرستان نهبندان و دیدار با خانواده شهید از برنامه‌های محمدصادق معتمدیان در نهبندان بود.

استاندار خراسان جنوبی شامگاه شنبه در شهرستان سربیشه ۲ زمین چمن مصنوعی و پروژه‌های گازرسانی را افتتاح کرد و عملیات اجرایی باند دوم سربیشه - درح - میل ۷۸ به طول ۲۱ کیلومتر نیز با حضور وی و جمعی از مسوولان استانی و شهرستانی آغاز شد.

افتتاح و کلنگ‌زنی یک هزار و ۶۱۴ طرح عمرانی همزمان با دهه فجر در استان خراسان جنوبی آغاز شد که از این تعداد یک‌ هزار و ۴۵۹ طرح و پروژه با اعتبار ۲ هزار و ۵۴۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود.

استان مرزی خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و سربیشه در ۶۵ کیلومتری بیرجند است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =