ایجاد تشکل حرفه‌ای برای احقاق حقوق رسانه‌های شاهرود ضروری است

شاهرود - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان گفت: برای احقاق حقوق رسانه‌های موجود در شهرستان شاهرود ، ایجاد یک تشکل حرفه‌ای با حضور خبرنگاران این منطقه الزامی است.

حجت الاسلام علی‌اصغر فضیلت شنبه شب در گفت و گوی خبری در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهرود افزود : پیشنهاد می شود از طریق کمیسیون ماده ۱۰ احزاب درخواست ایجاد این تشکل داده شود ، از آنجا که این شهرستان دارای فرمانداری ویژه است ، می تواند کار ثبت آن را هم انجام دهد.

  وی هدف از ایجاد چنین تشکلی را شناسنامه دار و رسمی شدن فعالیت آن خواند و گفت: فعالیت چنین تشکلی از سوی هیچ مرجع قانونی نمی تواند محل ایراد باشد و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان هم می تواند از آن حمایت کند. 

فضیلت با بیان این که گفتمان سازی رسانه‌ای در شاهرود هنوز شکل نگرفته ، افزود : این امر موجب شده تا برخی رسانه ها در گرفتن آگهی، دستگاه های اجرایی را دور بزنند، موضوع مشکل آگهی ها در شاهرود در شورای اطلاع رسانی و اداری استان  مطرح خواهد شد، خبرنگاران هم برای گفتمان سازی این موضوع کمک کنند.

  وی جذب آگهی در مطبوعات محلی را سیاست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان خواند و گفت:  روزنامه های سراسری شرایط بهتری برای جذب آگهی دارند، دستگاه های اجرایی براساس قانون می توانند آگهی هایشان را در سامانه معاملات دولتی بارگذاری کنند که البته این امر اختیاری بوده و الزام آور نیست.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان با بیان این که برغم گستردگی کار در فضای مجازی و نشریات محلی ، این اداره کل فقط یک کارشناس رسانه دارد، افزود: از اصحاب رسانه انتظار می رود تذکراتشان را به صورت نامه به مدیرکل یا بازرسی این اداره کل ارائه دهند.

  وی با بیان این که در حوزه فعالیت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ۱۶ فعالیت مرتبط با حوزه رسانه است، گفت: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سمنان حاضر است به شرط اعلام آمادگی خانه مطبوعات ، انجام این برنامه ها را تفویض کند که یکی از آن ها توزیع آگهی‌هاست، اما تاکنون از سوی خانه مطبوعات چنین درخواستی ارائه نشده است.

فضیلت درباره تجلیل از خبرنگاران هم گفت: این اداره کل براساس قانون مکلف است موسسه ها ، اشخاص حقیقی و حقوقی را حمایت کند ، و این حمایت شامل کسانی می شود که نشریه یا خبرگزاری را ثبت کرده و حسابرسی سالانه داشته باشند.

  وی تنها تشکل ثبت شده در امور رسانه  را خانه مطبوعات استان اعلام کرد و گفت:چنانچه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بخواهد خدمتی به خبرنگاران بدهد ، این کار باید از طریق خانه مطبوعات انجام شود .

وی گفت: انتخاب اعضای خانه مطبوعات هم با خود کارکنان نشریه هاست و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش نظارتی دارد.

فضیلت با بیان این که از دوره کاری خانه مطبوعات هفت ماه دیگر باقی مانده ، ادامه داد: اعتباری که برای تجلیل از خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگاران اختصاص یافته بود به حساب خانه مطبوعات واریز شده است.

  وی رقم واریز شده به حساب خانه مطبوعات را ۵۰۰ میلیون ریال خواند و گفت: این تشکل وظیفه دارد این رقم را بین خبرنگاران توزیع کند.

  یکی از گلایه های خبرنگاران شاهرود پرداخت نشدن هدیه روز خبرنگار است. آن ها در نشست های مختلف این موضوع را مطرح کرده بودند.

 در شهرستان شاهرود 13 نشریه فعالیت می کند که گستره فعالیت برخی از آن ها استان های سمنان ،گلستان و مازندران است، علاوه براین همه خبرگزاری ها و روزنامه های سراسری نمایندگی هایی در این شهرستان دارند. همچنین 70 کانون فرهنگی و هنری در این شهرستان فعالیت می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha