فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی بانه در سفر رییس جمهوری به بهره‌برداری می‌رسد

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی بانه در سفر آینده رییس جمهوری به این استان به بهره برداری می‌رسد و عملیات اجرایی فاز دوم این مجموعه نیز در هفته دولت سال ۹۹ آغاز می‌شود.

بهمن مرادنیا شامگاه شنبه در جریان بازدید وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازارچه سیرانبند و منطقه ویژه اقتصادی بانه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: با همت وزیر صنعت، معدن و تجارت ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل زیرساخت‌های فاز نخست منطقه ویژه اقتصادی بانه اختصاص یافته است.

وی ضمن تقدیر از پیگیری‌های مجموعه دولت برای بازگشایی بازارچه‌های موقت مرزی و اصلاح مصوبه ساماندهی مبادلات مرزی افزود: بازارچه سیرانبند بانه ظرفیت خوبی برای صادرات و واردات کالا دارد و فعالیت بازارچه های مرزهای کردستان نیز برای کشور ضروری است.

مرادنیا با اشاره به رشد ۱۲۶ درصدی صادرات در بازارچه سیرانبند گفت: با توجه به اینکه مرزهای کردستان در شرایط فعلی تاثیر مثبتی بر اقتصاد کشور دارند نیاز به توسعه زیرساخت دارند.

وی تاکید کرد: بهبود شرایط در بازارچه سیرانبند منجر به افزایش سه برابری صادرات به اقلیم کردستان عراق می‌شود بنابراین ضروری است زیرساخت های این بازارچه هر چه زودتر توسعه یابد.

استاندار کردستان یادآور شد: برای بهبود معیشت مرزنشینان از فردا طرح ساماندهی مبادلات مرزی در سه بازارچه موقت مرزی سیرانبند، مله خورد و خانم شیخان اجرایی می‌شود.

مدیر عامل شرکت شهرک های صنعتی کردستان نیز گفت: منطقه ویژه اقتصادی بانه با ۸۵ هکتار مساحت در ۲ فاز تعریف شده که فاز اول آن ۳۵ هکتار و فاز دوم ۵۰ هکتار است.

احمد خسروی افزود: دیوار کشی فاز اول و دوم و زیرسازی فاز نخست انجام شده و زیرساخت‌ها نیز آماده شده و منتظر صدور پروانه بهره برداری از طریق شورای عالی مناطق آزاد هستیم اما برای تکمیل فاز نخست نیاز به ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار و برای تکمیل فاز دوم به ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار داریم.

وی اظهار داشت: ۱۶۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای زیرساخت‌های این منطقه تاکنون هزینه شده که ۹۰ میلیارد ریال از منابع عمرانی استانی و مابقی اعتبارات سازمان صنایع کوچک و منابع داخلی شرکت شهرک‌های صنعتی تامین و هزینه شده است. شم

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =