۱۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۲۲
کد خبرنگار: 971
کد خبر: 83666567
۰ نفر

برچسب‌ها

افتتاح شعبه‌های صلحی شورای حل اختلاف در زندان‌های استان تهران

تهران- ایرنا- آیین افتتاح شعبه‌های صلحی شورای حل اختلاف مستقر در زندان‌های استان تهران به صورت همزمان در دهه مبارک فجر در ندامتگاه اوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شورای حل اختلاف استان تهران، سید حشمت الله حیات الغیب مدیرکل زندان های استان تهران گفت: ۹ زندان در سطح استان تهران است و حدود ۴۰ هزار نفر زندانی وجود دارد که سعی شده به حسب نوع جرم، سن و سابقه نگهداری شوند.

وی افزود: زندانیان مواد مخدر در قزل حصار، زندانیان جرایم خاص و قتل و سرقت مسلحانه در زندان رجایی شهر و زندان اوین محل نگهداری زندانیان عمدتا مالی است و بنا داریم این مکان به عنوان بازداشتگاه سطح استان تهران باشد. حیات الغیب ادامه داد: بنا بر این شد ما ۱۱ شعبه حل اختلاف را در زندان های استان تشکیل بدهیم. زندان تهران بزرگ ۱۵ هزار زندانی دارد و ما ۳ شعبه صلحی حل اختلاف در آنجا پیش بینی کردیم. در زندان اوین ۲ شعبه صلحی و مابقی هرکدام یک شعبه صلحی پیش بینی شده است.

مدیرکل زندان های استان تهران در ادامه با پیشنهاد این مساله که پرونده های زندانی دار به شعب داخل زندان ارجاع شود، گفت: این مساله موجب کاستن از اطاله دادرسی و سرعت در رسیدگی می شود،

وی افزود: برخی زندانیان به خاطر رد مال جزئی در زندان هستند و به محض اینکه زندانی زیر ۱۰ میلیون تومان غیرعمد وارد زندان می شود،  توسط واحد مددکاری و قضات ناظر در زندان سعی در آزادی وی می شود.

در ادامه غلامرضا مهدوی معاون قضایی رئیس کل دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان تهران با بیان اینکه فلسفه اصلی شوراهای حل اختلاف بر مبنای صلح و سازش است،  پایه های اسلامی و مذهبی آن را از قرآن و حدیث بیان کرد.

وی  ادامه داد: ۱۵ درصد از کل پرونده های وارده به کل کشور مربوط به استان تهران است و در حال حاضر ۳۵ درصد  پرونده های کیفری به شورا با صلح و سازش مختومه می شود و در بعضی از شعبه های مستقر در دادسراها بالای ۵۰ درصد سازش داشته ایم و اهتمام همه ما رسیدن به نتیجه مطلوب از این شعب سازشی است و ما از این جهت محدودیتی نداریم تا بتوانیم یک فرهنگ سازی در سطح جامعه داشته باشیم و بعنوان الگو در سطح کشور قرار دهیم.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =