آفریقای جنوبی درصدد احیای صادرات یک میلیارد دلاری تسلیحات به عربستان و امارات 

تهران- ایرنا- دولت آفریقای جنوبی به دنبال آن است تا با تغییرات و اصلاح قوانین ، صادرات تسلیحات و تجهیزات به عربستان و امارات را دوباره احیا کند و از بازار داغ تسلیحاتی در این کشورها جا نماند.

"عزرا جله" رییس دبیرخانه کمیته ملی کنترل اسلحه آفریقای جنوبی روز شنبه به رویترز گفت: آفریقای جنوبی قصد دارد با اصلاح قوانین صادراتی، بیش از یک میلیارد دلار فروش تسلیحات مسدود شده به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را آزاد کند.  

وی  افزود: من می‌توانم تأیید کنم که گواهی نهایی توسط دبیرخانه کمیته ملی کنترل اسلحه آفریقای جنوبی تایید شده است.  

به گزارش رویترز، شرکت‌های دفاعی آفریقای جنوبی ماه‌ها برای تغییر قوانین صادرات با دولت مذاکره و چانه زنی داشتند تا مشتریان خارجی را ملزم به اجازه دادن به مقامات آفریقای جنوبی برای بررسی اینکه تسلیحات به شخص ثالث انتقال نمی‌یابد، شوند.  

یک مقام وزارت صنعت آفریقای جنوبی در ماه نوامبر (آبان) به رویترز گفت: عربستان سعودی و امارات حداقل یک سوم صادرات تسلیحات آفریقای جنوبی را خریداری کرده و با استفاده از این تسلیحات وارد جنگ یمن شده‌اند. آن‌ها از توافق بازرسی‌ها خودداری کردند زیرا آن را نقض حاکمیت خود می‌دانستند.  

با این وجود بعد از دو ماه مراکز دفاعی آفریقای جنوبی اظهار امیدواری کردند که صادرات تسلیحات تعلیق شده این کشور به عربستان و امارات از سر گرفته شود و تغییرات صورت گرفته در جهت برطرف کردن نگرانی‌های کشورهای واردکننده نسبت به قوانین صادراتی بوده است.  

مقام‌های دو شرکت بزرگ نظامی آفریقای جنوبی شامل شرکت Denel و شرکت Rheinmetall Denel Munition (RDM) پیش از این اعلام کردند که قوانین صادراتی سبب مسدود شدن مسیر صادرات تسلیحات آن‌ها از جمله به کشورهایی نظیر امارات متحده عربی و عربستان شده است.  

عربستان و امارات متحده عربی مشتری دست کم یک سوم از صادرات سلاح‌های آفریقای جنوبی هستند و همزمان درگیر جنگ در یمن نیز هستند. این کشورها با الزام مطرح شده در قوانین آفریقای جنوبی مبنی بر بازرسی کردن از تاسیسات‌شان مخالفت کرده‌اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha