افتتاح اولین مرکز مهارت آموزی فنی و حرفه‌ای در زندان‌های تهران

تهران- ایرنا- با هدف توسعه همکاری‌های مشترک بین سازمان فنی و حرفه ای و اداره کل زندانهای استان تهران، اولین مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی فنی و حرفه ای کشور در محل مرکز آموزشی و پژوهشی منطقه ۷ رسماً کار خود را آغاز کرد.

به گزارش روز شنبه اداره کل زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی استان تهران، سید حشمت الله حیات الغیب مدیرکل زندانهای استان تهران در این مراسم ضمن گرامیداشت ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، گفت: ۹ مرکز اصلاحی و تربیتی زیر نظر اداره کل زندان های استان تهران دایر هستند که دو مرکز از این تعداد یعنی زندان رجایی شهر و ندامتگاه قزلحصار در حوزه قضایی استان البرز قرار دارد.

وی افزود: زندانیان بر اساس سن، جنس و نوع جرم در مراکز مختلف نگهداری می شوند و ما مکلف هستیم بر اساس برنامه ها و اهداف سازمان زندانها، با همکاری نهادهای دولتی، خصوصی و اجتماعی برای مدت حبس آنان برنامه ریزی کنیم. خوشبختانه با توسعه آموزش های فرهنگی، تربیتی و اشتغال و حرفه آموزی، مهارتهای زندگی و روانشناسی، درصد بازگشت زندانیان به چرخه جرم، کمتر از انتظار نسبت به کشورهای دیگر است.

مدیرکل زندانهای استان تهران اظهار داشت: در گواهی نامه های معتبر فنی و حرفه ای که صادر می شود نامی از زندان برده نمی شود، زندانی می تواند با پایان دوره حبس، به مرکز مراقبت بعد از خروج مراجعه نماید و با داشتن گواهی نامه، وام های خوداشتغالی دریافت نموده، زمینه زندگی سالم و شرافتمندانه و رزق و روزی حلال فراهم می شود و به دلیل بیکاری مجدداً سراغ خلاف و جرم نمی رود.

حیات الغیب خاطرنشان کرد: در حال حاضر تعداد مربیانی که در سطح زندانهای تهران فعالیت می کنند، جوابگوی تعداد متقاضیان آموزش نیست و لازم است با توسعه امکانات، معرفی مربی های جدید و تشکیل رشته های متنوع دیگر این امکانات را افزایش دهیم، زیرا اغلب مددجویان، به دلیل عدم توان مالی در جامعه نتوانسته اند شغل و حرفه مناسبی فرا بگیرند و زندان این موقعیت رایگان را برایشان فراهم ساخته است و نگاه مسئولان فنی و حرفه ای به زندان بایستی ویژه باشد.

مدیرکل اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها نیز در این جلسه گفت: با گسترش آموزش های کوتاه مدت فنی و حرفه ای، مددجویان با هر سطح سواد می توانند طی مدت تحمل حبس، شغل و حرفه ای فرا گرفته و پس از آزادی با استفاده از وام های خوداشتغالی جذب بازار کار شده، از بازگشت مجدد به چرخه جرم که علت عمده اش بیکاری است، جلوگیری شود.

احمد راهروخواجه ادامه داد: استان تهران به عنوان استانی که بیشترین جمعیت کیفری کشور را در خود جای داده، نیاز به توجه بیشتر دارد، با مدیریت جدید و تجارب موفق مدیرکل زندانهای تهران در استان های فارس و یزد، شاهد شتاب گام های توسعه آموزش جهت زندانیان، کارکنان و سربازان وظیفه هستیم و ارتباط بین این اداره کل با فنی و حرفه ای استان و سایر دستگاه های مسئول در امر آموزش و حرفه آموزی مستحکم تر شده است.

در ادامه این جلسه، مدیرکل فنی و حرفه ای استان تهران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل (ره) و شهدای انقلاب اسلامی اظهار داشت: با توسعه آموزش های فنی و حرفه ای تلاش می شود با بیکاری و عدم اشتغال مقابله گردد و بهترین نوع آن، آموزشهای مهارتی است.

گرزین ادامه داد: همین که یک زندانی با تلاش مسئولان زندان ها به جای راحت طلبی، دست به سوی چرخ خیاطی، آچار و تعمیر یا آهن و چوب می برد، بهترین اتفاق افتاده است. او با ذهن خلاق، وقتی در مسیر صحیح قرار می گیرد، خود به دنبال فراگیری بهتر آن شغل یا حرفه دیگر می رود و همین راه را نیز بعد از آزادی دنبال می نماید.

وی همچنین گفت: برخلاف جامعه که آموزش ها عرضه محور است، در زندان ها تقاضا محور بوده، نیازی نیست خود فنی و حرفه ای منتظر ورود هنرجو باشد، بلکه خود زندانی ها دنبال فراگیری حرفه و هنری هستند، پس تعداد بیشتری از افراد در کلاس های ما حضور می یابند.

مدیرکل فنی و حرفه ای استان تهران تأکید کرد: این امکان در زندان ها وجود دارد که خود زندانیان آموزش دیده پس از طی دوره های لازم، با ثبت مشخصات در پرتال جامع فنی و حرفه ای به عنوان مربی در زندان کار کنند و تعداد مربیان شاغل در این مجموعه ها افزایش یابد.

در ادامه مدیر کانون اصلاح و تربیت نیز در این مراسم گفت: بحمدالله با نگاه تربیتی خاصی که به کودکان معارض قانون زیر ۱۸ سال می شود، جمعیت مددجویان کانون اصلاح و تربیت نصف ظرفیت آن است و حتی تعداد دختران، کمتر از ۵ نفر هستند و برای همین تعداد کم نیز کلاس های مختلف برگزار می شود.

شمس زارع افزود: کانون اصلاح و تربیت ویژه نگهداری کودکان و نوجوانان زیر هجده سال بوده، برای آنان امکان تحصیل از نهضت سواد آموزش تا اخذ دیپلم در مجتمع آموزشی حرّ با استفاده از نیروها و معلمان آموزش و پرورش وجود دارد، علاوه بر این کلاسهای مختلف در تمام حوزه ها و نیز اردوهای تفریحی و جشنواره برگزار می گردد.

وی تأکید کرد: توجه به علایق نوجوانان در آموزش مددجویان کانون اصلاح و تربیت موجب شده درصد احتمال ارتکاب مجدد جرم کاهش یابد و این موضوع نشان می دهد اگر به بحث تحصیل و فراگرفتن حرفه توجه بیشتری گردد، می تواند زمینه ورود آنان به بازار کار و کسب درآمد پس از آزادی فراهم شده، نان آور خانواده خود نیز باشند.

براساس این گزارش، با راه اندازی این مرکز و بر اساس تفاهمنامه همکاری که به امضای مدیر کل فنی و حرفه ای و مدیرکل زندانهای استان تهران رسید، طرفین بر لزوم گسترش همکاری های متقابل جهت زندانیان استان تأکید نمودند و مقرر شد طی سال ۹۹ تعداد زندانیانی که در کلاسهای فنی و حرفه ای شرکت کرده، موفق به دریافت گواهینامه شده اند به سه برابر آمار فعلی افزایش یابد.

 مراسم افتتاح اولین مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی مددجویان، جلسه ای با حضور مدیران کل فنی و حرفه ای، اشتغال و حرفه آموزی سازمان زندان ها و اداره کل زندانهای استان تهران و همچنین مسئولان و کارشناسان در محل کانون اصلاح و تربیت برگزار گردید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =