رییس پارلمان سوریه: معامله قرن زمینه ساز اجرای طرح خاورمیانه جدید است

تهران-ایرنا- «حموده صباغ» رییس پارلمان سوریه روز شنبه در اجلاس فوق العاده اتحادیه پارلمان های عربی با تاکید بر اینکه طرح معامله قرن زمینه را برای اجرای نقشه خاورمیانه بزرگ یا جدید آمریکا فراهم می کند، تصریح کرد که امت عربی برای شکست طرح های آمریکا و رژیم صهیونیستی باید گزینه مقاومت را تقویت کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، صباغ طی سخنرانی در این اجلاس که برای بررسی طرح ضد فلسطینی «معامله قرن» به درخواست فلسطین برگزار شد، گفت: معامله قرنی که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا به تازگی بندهای آن را اعلام کرد، بار دیگر ائتلاف تنگاتنگ و نزدیک واشنگتن و رژیم اشغالگر اسرائیل و دشمنی عمیقش با امت عربی را نشان داد. از این رو امت عربی باید برای شکست طرح هایی که مسائل محوری اش و در راس آن مسئله فلسطین را هدف قرار می دهد، گزینه مقاومت را تقویت کند.

صباغ گفت: معامله قرن هم در چارچوب سلسله اقدامات آمریکا و رژیم غاصب برای نابود مسئله فلسطین تدوین شده است. این طرح زمینه را برای اجرای نقشه خاورمیانه بزرگ یا جدید فراهم می کند. آمریکا بر شرق سیطره می یابد و مرکز آن نیز رژیم اشغالگر قدس است. قربانی این نقشه هم امت عربی هستند که سهم بسزایی در شکل گیری تمدن انسانی داشتند. تمدنی که غرب اندیشه کنونی اش را بر پایه آن ساخته است.

رییس پارلمان سوریه همچنین بر موضع گیری موثر کشورهای عربی برای مقابله با اقدامات امریکا و اسرائیل برای نابودی حقوق کشورهای عرب تاکید کرد و گفت:  اقدامات آنها تهدیدی برای امروز و آینده امت عربی به شمار می رود و پارلمان های کشورهای عربی باید با اهانت آمریکا به قوانین بین المللی و بی اعتنایی این کشور به این قوانین مقابله کنند.

این مقام سوریه بر پایان دادن به اشغالگری اسرائیل بر اراضی عربی و تضمین احقاق حقوق مشروع مردم فلسطین به ویژه حق بازگشت آوارگان و برپایی کشور مستقل و دارای حاکمیت به پایتختی قدس شریف تاکید کرد.

نشست فوق العاده اتحادیه پارلمان های کشورهای عربی  بنا به درخواست فلسطین روز شنبه در امان پایتخت اردن برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =