باد شدید با سرعت ۹۶ کیلومتر بیجار را درنوردید

سنندج - ایرنا - معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: باد شدید با سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت طی شبانه روز گذشته شهر بیجار را درنوردید.

علی پناهی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با استقرار یک سامانه بارشی بر سطح منطقه از روز گذشته در آسمان کردستان بارش برف و وزش باد قابل ملاحظه ترین وضعیت جوی است که در بامداد امروز سرعت باد در بیجار به ۹۶ کیلومر در ساعت رسید اما احتمال می‌رود در مناطق مرتفع سرعت آن بیش از این سرعت ثبت شده باشد.

وی افزود: در این مدت سرعت باد در بابارشانی بیجار ۸۶ کیلومتر و آویهنگ سنندج  ۵۱ کیلومتر بود که پس از شهر بیجار بیشترین میزان وزش باد در استان کردستان را داشته‌اند.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان اضافه کرد: در شبانه روز گذشته بارش برف برخی نقاط استان را فرا گرفته که بیشترین میزان آن در شهرستان مریوان با ۲۶ میلی‌متر و پس از آن بانه با ۲۱ میلی‌متر گزارش شده است.

پناهی در خصوص پیش‌بینی وضعیت جوی استان در پنج روز گذشته گفت: طبق نقشه های هواشناسی فعالیت سامانه بارشی تا روز سه شنبه در سطح استان ادامه دارد.

وی یادآور شد: از امروز تا صبح فردا یکشنبه شاهد اوج فعالیت سیستم بارشی، بصورت بارش برف در نواحی گرمسیر استان خواهد شد و از فردا از شدت بارش‌ها کاسته می‌شود اما در بعضی ساعات بارش ها بصورت تناوبی و رگباری تا روز سه‌شنبه ادامه دارد.

معاون توسعه و پیش‌بینی اداره کل هواشناسی کردستان افزود: با توجه به نفوذ توده هوای سرد از عصر امروز بتدریج تمام ریزش‌ها در سطح استان بصورت بارش برف است و پیش بینی می‌شود تا آخر هفته دمای هوا بطور میانگین ۱۰ تا ۱۲ درجه افت کند.

وی اظهار داشت: با توجه به وزش باد و کولاک برف و کاهش دید افقی احتمال وقوع بهمن در دامنه های برفگیر استان امکان تردد در جاده ها با اختلال روبرو خواهد شد لذا همراه داشتن تجهیزات زمستانه و بکارگیری تمهیدات لازم و ضروری است.

طبق اعلام اداره کل مدیریت بحران استانداری کردستان تا کنون خسارت‌های قابل توجهی از باد در این استان گزارش نشده تنها در برخی مناطق شکستی جزئی درختان و تیرهای برق اعلام شده است.

میزان بارندگی در کردستان از ابتدای مهر تا ۲۹ آبان امسال نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل با ۴۱ درصد کاهش از ۱۰۱ میلی‌متر به ۶۱ میلی‌متر رسید.

سال زراعی (آبی) از اول مهر هر سال شروع و به پایان شهریور سال بعد ختم می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha