۱۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۳۰
کد خبرنگار: 2126
کد خبر: 83665867
۰ نفر

برچسب‌ها

اختلاف بر سر یک موقوفه در مشهد

مشهد- ایرنا- اختلاف بر سر بخشی از موقوفه "حاج محمد خاکسار" در مشهد بین متولی و مدعیان به اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی کشیده شد.

این دومین بار طی روزهای اخیر است که طرفین دعوا در زمینه موقوفه خاکسار به اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی مراجعه کرده و خواهان رسیدگی مسوولان به این قضیه شدند.

مسوول روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: اختلاف در مورد زمینی در حوالی منطقه "جاهدشهر" و پشت محل استقرار نمایشگاه مشهد است که بخشی از موقوفه غیرمتصرفی "حاج محمد خاکسار" به شمار می‌رود.

سید محمد فتحی افزود: شرکت تعاونی مربوط به راه آهن ادعا می‌کند که این زمین را در گذشته از متولی موقوفه خاکسار خریداری کرده اما زمین تحویل داده نشده است.

وی ادامه داد: این شرکت طی چند مرحله شکایت کرده و موضوع در دادگاه نیز مطرح شده است اما دادگاه به نفع متولی موقوفه رای داده و از آنجا که فرد شاکی از طریق دادگاه به نتیجه‌  نرسیده به اداره کل اوقاف و امور خیریه مراجعه کرده تا بلکه بتواند ادعای خود را از طریق این نهاد پیگیری کند.

وی گفت: موقوفه مورد بحث متولی دارد و مساله اختلاف نیز از طریق دادگاه پیگیری و حکم صادر شده است لذا اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی نمی‌تواند خلاف رای دادگاه عمل کند، تنها این نهاد می‌تواند تلاش کند که بین متولیان موقوفه و معترضین فضایی بوجود آورد که به توافق برسند.

فتحی افزود: مدیر کل این نهاد معترضین را به داخل مجموعه دعوت کرد و موضوع را مورد بررسی قرار داد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی در این باره گفت: موقوفه  مورد نظر غیرمتصرفی است و متولی دارد و مطابق ماده ۳ قانون وقف، متولی نماینده قانونی موقوفه است.

حجت‌الاسلام محمد احمدزاده افزود: اقداماتی که لازم است برای اداره موقوفه انجام شود، برعهده متولی موقوفه است و اداره اوقاف در امور موقوفات دارای متولی دخالتی نمی‌کند.

وی ادامه داد: ادعای مطرح شده پیرامون موقوفه خاکسا به طور مفصل در سال‌های گذشته رسیدگی و حتی به مراجع قضایی ارجاع داده شده و در نهایت دادگاه رأی نهایی را صادر کرده است.

وی گفت: شعبه ۱۹ دادگاه تجدیدنظر در رای صادره به تاریخ پنجم مرداد سال ۱۳۹۴ آورده است: "به موجب رای قطعی شده از مرجع تجدیدنظر، اصولا فروشنده ملک و حق ریشه و نسق زراعی به قبل از ید خواهان‌های اصلی فاقد هرگونه حقی بوده که بتواند به غیر واگذار کند، زیرا همان طوری که در رای شعبه ۱۶ تجدیدنظر به شماره ۳۰/۱۱/۱۳۷۸ مطرح شده و دادگاه اعلام کرده صاحب نسق کلیه حقوق خود را به موجب سندرسمی به مالک واگذار کرده است".

مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان رضوی افزود: رای قطعی دادگاه در مورد ادعای یاد شده پیرامون موقوفه خاکسار صادر شده که براساس آن زارع صاحب نسق، حقوق نسق خود را به مالک یعنی متولی موقوفه فروخته است و چیزی نبوده که بخواهد به غیر واگذار کند.

وی ادامه داد: تاکنون استعلام‌هایی را که از آن سخن به میان می‌آید، ندیده ام و به نظر می‌رسد صرفا در حد ادعا باشد ضمن اینکه مسایل به ۱۷ سال قبل بازمی گردد.

وی گفت: تمام شواهد و مستندات معترضان به دادگاه ارائه شده با این  حال قاضی به نفع متولی موقوفه رای داده است.

حجت الاسلام احمدزاده افزود: در این زمینه در سال ۹۶ نیز بررسی هایی انجام گرفت و طی دو مرحله با آنان صورتجلسه امضا شد و در ادامه بر اساس توافق صورت گرفته قرار شد حق و حقوق قانونی موقوفه را پرداخت کنند و متولی هم با نظر مساعد همراهی کند.

وی اظهار داشت: در مراحل بعدی با متولی به توافق نرسیدند و پیگیری مسایل ۱۷ بهمن ماه جاری با حضور متولی موقوفه و رییس اوقاف ناحیه ۴ مشهد مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: همچنین امروز نیز جلسه ای در جمع معترضان برای حل و فضل موضوع برگزار شد.

موقوفه حاج‌ محمدجعفر خاکسار (معمار) با تعداد ۲ هزار و ۱۱۳ رقبه در مشهد مقدس قرار دارد که زمان ایجاد آن در سال ۱۳۴۰ هجری قمری است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha