تونس پیش نویس قطعنامه ضد معامله قرن را به شورای امنیت ارائه می کند

تهران – ایرنا – « محمود عباس » رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین دیروز (جمعه) در گفت وگوی تلفنی با « قیس سعید » رییس جمهوری تونس پیش نویس قطعنامه ای که قرار است توسط این کشور علیه طرح به اصطلاح صلح ترامپ موسوم به « معامله قرن » به شورای امنیت سازمان ملل ارائه دهد، مورد بحث و بررسی قرار داد.

به گزارش شماره امروز (شنبه) روزنامه "رای الیوم "، محمود عباس در این تماس از موضع ثابت تونس در حمایت از حق و حقوق فلسطینیان تقدیر و ستایش کرد.

دو طرف توافق کردند تا پیش نویس قبل از ارائه رسمی به شورای امنیت سازمان ملل در نشست کشورهای عربی و حامیان حق ملت فلسطین به مشورت گذاشته شود.

قیس سعید از محمود عباس خواست تا در آینده نزدیک از تونس دیدن به عمل آورد.

تونس به عنوان تنها عضو عرب حال حاضر شورای امنیت سازمان ملل هم اکنون در حال تهیه و تنظیم پیش نویس قطعنامه ای علیه " معامله قرن " است تا سه شنبه در سفر احتمالی محمود عباس به نیویورک در شورای امنیت به تصویب برسد.

قرار است محمود عباس در سازمان ملل موضع فلسطین در مورد طرح معامله قرن را شرح دهد.

رئیس جمهور تونس به عنوان حامی مطلق آرمان فلسطین به شمار می رود. وی چندی پیش از طرح دولت آمریکا به عنوان " ظلم قرن " و " خیانت بزرگ " نام برد.

ترامپ در ۲۸ ژانویه گذشته طرح " معامله قرن " را اعلام کرد که بر اساس آن کشور فلسطین به شکل " مجمع الجزایر " شکل خواهد گرفت که به وسیله پل ها و تونل ها به یکدیگر متصل خواهند شد و بخشی از بخش شرقی بیت المقدس به عنوان پایتخت آن برگزیده خواهد شد و بیت المقدس اشغالی به عنوان پایتخت ادعایی اسراییل شناخته خواهد شد.

این اقدام ترامپ با موجی از اعتراضات مردمی در شماری از کشورها همچون تونس در مخالفت با طرح مزبور و حمایت از حقوق فلسطینیان همراه شد.

تونس در اوایل ژانویه گذشته کرسی خود را در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان عضو غیر دائم کشورهای عربی طی سال های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ تحویل گرفت.

تونس در مناسبت های مختلف تاکید کرد که با شرکت در حل و فصل بحران لیبی و ادامه حمایت از آرمان فلسطین منادی مسائل جهان عرب و قاره آفریقا خواهد بود.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =