۱۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۱
کد خبرنگار: 1200
کد خبر: 83665344
۰ نفر
سامانه نما، گامی برای استرداد اموال مسروقه

تهران - ایرنا - رئیس پلیس آگاهی گفت: امکان استرداد اموال مسروقه از طریق سامانه نما (نمایشگاه مجازی اموال مسروقه مکشوفه) برای افرادی که سابقه تشکیل پرونده قضائی دارند، فراهم شد.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری پلیس، سردار محسن حسن خانی با تشریح کارکرد سامانه نما به منظور تسهیل در استراد اموال مسروقه به مال باختگان افزود: در پی دیدار فرماندهان ناجا با مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در روزهای پایانی سال ۹۴ و ابلاغ تدابیر رهبری مبنی بر تلاش در راستای کشف و استرداد حداکثری اموال مسروقه به مال باختگان، پلیس آگاهی ناجا طی برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان معاونت فناوری اطلاعات ناجا، سامانه ای با عنوان نما در بستر اینترنت طراحی کردند که امکان شناسایی اموال مکشوفه مجهول المالک توسط مال باختگان تسهیل شد.

وی ادامه داد: ابتدا این سامانه به صورت آزمایشی در سطح تهران راه اندازی شد و پس از رفع اشکالات و ایرادات آن، سرانجام با نام نمایشگاه مجازی اموال مسروقه مکشوفه به منظور بارگذاری کالاهای مکشوفه در بستر اینترنت ایجاد شد.

رئیس پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه پس از طی یک روند آزمایشی در دی سال ۹۷ این سامانه توسط جانشین فرمانده ناجا رسما افتتاح شد، گفت: پس از حدود سه ماه از راه اندازی رسمی سامانه، بیش از ۵۹۰ قلم کالای مکشوفه مجهول المالک در سامانه بارگذاری شد.

حسن خانی افزود: راه اندازی این سامانه گامی در راستای حفظ کرامت شهروندان و حذف رفت و آمدهای بی شمار مال باختگان به واحدهای انتظامی صورت گرفته است،  از ابتدای راه اندازی این سامانه تاکنون بیش از ۲ میلیون بازدید از این سامانه صورت گرفت.

این مقام ارشد انتظامی درباره ساز و کار فعالیت این سایت گفت: مال باختگان در صورت مراجعه به سایت police.ir و آیکون شناسایی اموال، می توانند بدون مراجعه حضوری به مراکز انتظامی درخواست خود را مبنی بر تعلق کالای مورد نظر ثبت و نشانه های آن را ارسال کنند.

وی با تشریح کارکرد این سامانه افزود: درخواست مال باخته توسط اپراتور سامانه مورد ارزیابی قرار گرفته و اپراتور پاسخ «تایید» یا «عدم تایید» را در سامانه بارگذاری می کند، که در صورت  اظهار عنوان تایید، راهنمایی لازم توسط اپراتور در خصوص  اقداماتی که لازم است مالک در راستای تحویل کالای مورد در خواست انجام دهد، ارائه و اموال پس از هماهنگی قضائی با اخذ رسید، تحویل مال باخته خواهد شد.

سردار حسن خانی افزود: امکان استرداد اموال از طریق سامانه مزبور، تنها برای افرادی امکان پذیر است که سابقه تشکیل پرونده قضائی داشته باشند.

وی  با اشاره به اهمیت مشارکت هموطنان در ثبت و ضبط شناسه اموال خود و در صورت امکان، تهیه تصویر از آنها افزود: این اقدام مهم موجب می شود در صورت وقوع سرقت، امکان ردیابی اموال توسط کارآگاهان پلیس امکان پذیر شده و اموال سرقتی به صاحبان حقیقی آن برگردد.

وی به شهروندان توصیه کرد از نگهداری اموال و دارایی های با ارزش خود شامل طلا، سکه و ارز در منزل خودداری و آنها را به صندوق امانات بانک ها بسپارند.

حسن خانی در تشریح دستاوردهای پلیس آگاهی در فرآیند مبارزه با سرقتف گفت: طی سه ماه گذشته (آبان، آذر و دی) توانسته ایم روند رشد سرقت را متوقف و اعضای بسیاری از باندهای سرقت را شناسایی و دستگیر کنیم.  بارزه با سرقت یکی از برنامه های اولویت دار نیروی انتظامی در سال جاری بود و با توجه به اهمیت مبارزه با سرقت، این مهم در اولویت های ماموریتی سال آتی نیز پیش بینی شده است.

وی به توفیقات پلیس آگاهی در کشف سرقت اتومبیل اشاره کرد و گفت: در کشفیات خودروهای سرقتی توفیق ۹۲ درصدی داریم یعنی اگر ۱۰۰ مورد سرقت خودرو در یک بازه زمانی مشخص به پلیس اعلام شده باشد ما در کوتاه ترین زمان ۹۲ مورد آن را کشف کرده ایم.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha