۱۹ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۲۹
کد خبرنگار: 2047
کد خبر: 83665331
۰ نفر

پروندهٔ خبری

 چندجانبه‌گرایی یک انتخاب نیست، ضرورت است

تهران - ایرنا - مدیر همکاری‌های اقتصادی چندجانبه و بین المللی وزارت امورخارجه ایران با بیان اینکه چندجانبه‌گرایی یک انتخاب نیست، بلکه ضرورت است گفت: دولت‌ها اکنون به این نتیجه رسیده‌اند که خودشان به تنهایی نمی‌توانند مشکلات را حل کنند و نمی‌توانند مانع اقدامات یکجانبه‌گرای کشورهای دیگر شوند.

«مجید بیزمارک» روز شنبه در همایش صادرات، ترانزیت، اوراسیا یکجانبه‌گرایی را یکی از جدی‌ترین تهدیدهای جامعه جهانی بیان کرد و گفت: این یکجانبه گرایی از جانب برخی دولتهای خاص انجام می‌شود که حوادث تاسف بار اخیر نیز ناشی از همین نگاه در دنیاست.

وی افزود:ایران درچارچوب حفظ صلح و امنیت منطقه معتقد است که اختلاف بین همسایگان باید درچارچوب مذاکرات و قوانین بین‌المللی حل و فصل شود و توسل به زور را همواره مردود می‌داند؛ مذاکرات هسته‌ای نیز ناشی از همین رویکرد است .

به گفته این مقام مسوول، ایران اکنون بیش از هر زمان دیگری آماده همکاری با همسایگان و قدرت‌های نوظهور اقتصادی است تا سهم افزون‌تری در صلح منطقه‌ای ایفا کند.

مدیر همکاری‌های اقتصادی چندجانبه و بین المللی وزارت امورخارجه ایران افزود: تعامل ما در ارتباط با اتحادیه اقتصادی اروسیا در این چارچوب است که الحاق به مناسبات منطقه‌ای به ویژه با همسایگان می‌تواند نقش موثری در همگرایی منطقه‌ای و ورود سرمایه‌گذار خارجی داشته باشد.

وی معتقد است توافقنامه اوراسیا در دراز مدت می‌تواند منافع و تاثیرات مثبتی بر اقتصاد کشور داشته باشد و افزود: این توافق‌نامه انتخاب هوشمندانه ای توسط ایران است.

بیزمارک اضافه کرد: این اتحادیه با ۱۸۳ میلیون نفر جمعیت و حجم تجارت ۷۵۳ میلیارد دلارسالانه است که از این رقم، تجارت بین اعضای اتحادیه حدود ۶۰ میلیارد دلار بوده و این یعنی هشت درصد رقم کل تجارت این اتحادیه محسوب می شود.

بیزمارک تاکید کرد: این موافقتنامه موقت باید رویکردهای دیگری هم داشته باشد و کار تجارت را با ایجاد رویه‌های گمرکی و در حوزه‌های پولی و بانکی متنوع کنیم.

وی موافقنامه اوراسیا را در چارچوب تحقق اهداف مندرج در قانون اساسی کشور دانست و گفت: از زمان اجرای موافقنامه تا ۲۰ دی امسال، حجم تجارت ۲۵۰ میلیون دلار بوده که ۲۳ درصد آن یعنی ۵۹ میلیون دلار از تخفیفات تعرفه‌ای استفاده کرده است.

بیزمارک خاطرنشان کرد: اجرای این موافقتنامه در بازسازی رژیم تجاری ایران نقش مهمی دارد و در این ارتباط برنامه پنج ساله‌ای برای همکاری با مرکز تجارت بین‌الملل برای تهیه راهبرد ملی صادرات پیش بینی شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha