۱۸ بهمن ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۳۶
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83664856
۰ نفر

برچسب‌ها

بورل با پمپئو دیدار کرد

لندن – ایرنا – مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که هفته گذشته به ایران سفر کرده بود، روز جمعه با وزیر امور خارجه آمریکا دیدار و دو طرف درباره تحولات بین المللی گفت وگو کردند.

«جوسپ بورل» با انتشار پیامی در توییتر، تصویری از خود در کنار مایک پمپئو منتشر کرد و نوشت:‌ روابط فراآتلانتیک برای امنیت بین‌المللی امری مهم است.

 وی افزود که در رابطه با چالش‌های اصلی و مسائل بین‌الملل، هرچند دو طرف در همه موضوعات اتفاق نظر ندارند اما در یک جبهه قرار دارند.

هم چنین مورگان اورتاگس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با اشاره به این دیدار عنوان کرد که دو طرف درباره روابط تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا، صلح خاورمیانه و پاسخگو بودن ایران و روسیه درباره آنچه او اقدامات بی ثبات کننده دو کشور خواند گفت وگو کردند. 

برقراری آتش‌بس پایدار و بازگشت به روند سیاسی در سوریه و لیبی، همکاری آمریکا و اتحادیه اروپا در رابطه با اوکراین و حمایت از دمکراسی در ونزوئلا از دیگر واردی بود که به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، طرفین درباره آن رایزنی کردند.

بورل هفته گذشته به خاورمیانه سفر کرد تا به گفته خود در راستای حفظ ثبات، امنیت و ایجاد اعتماد میان بازیگران منطقه، سهمی را ایفا کند.

او برای نخستین بار در این مسند، صبح دوشنبه گذشته ۱۴ بهمن‌ماه در صدر هیاتی از اردن به ایران سفر و در دو نوبت با محمدجواد ظریف وزیرامورخارجه درخصوص برجام، مناسبات دوجانبه ایران و اتحادیه اروپا و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تبادل نظر کرد.

بورل همچنین با حسن روحانی رئیس جمهوری و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار و گفت وگو کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بازگشت از تهران تاکید کرد که نخستین هدف، باید حفاظت از توافق هسته‌ای ایران باشد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha