نهایی شدن لیست اصولگرایان فارس و دست‌خالی اصلاح‌طلبان

شیراز-ایرنا- اصولگرایان فارس که در قالب ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گردهم آمده‌اند روز جمعه اعلام کردند لیست انتخاباتی خود را نهایی کرده‌اند و از سوی دیگر، اصلاح طلبان این کلانشهر و فارس در بیانیه‌ای اعلام کردند که به دلیل عدم احراز صلاحیت داوطلبان مورد نظر قادر به ارائه لیست نیستند.

به گفته سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس این نهاد از بین ۱۵۰ نفر داوطلب خود در سطح این استان توانسته در همه شهرستانهای فارس لیست مدنظر خود را نهایی و از بین گزینه های متعدد و شاخص اصولگرایان تعدادی را برگزیند و در حوزه انتخابیه شیراز و زرقان نیز که ۴ نفر نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد به دلیل آنچه که حفظ اتحاد نیروهای این ائتلاف عنوان شد در نهایت با اقدامی کم سابقه لیستی ۵ نفره و بیش از تعداد نمایندگان مورد نیاز این حوزه انتخابیه در مجلس ارائه کرده است.

در طیف مقابل اما گویی تعداد نیروهای اصلاح طلب در هر حوزه انتخابیه به اندازه کرسی های آن خطه در مجلس نبوده که این طیف نتوانسته است لیستی ارایه کند.

اصلاح طلبان: لیست نداریم

شورای عالی جبهه اصلاحات استان فارس شامگاه پنجشنبه در بیانیه ای علام کرده که برای انتخابات پیش رو لیستی ارائه نخواهد کرد و تصمیم نهایی را به خود مردم واگذار می‌کنند.

در متن این بیانیه که خطاب به مردم استان فارس نوشته شده ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن ایام فجر انقلاب اسلامی که یادآور قیام مردم ایران برای رهایی از استبداد و خودکامگی و رسیدن به گوهر آزادی و ارج نهادن به اصل مترقی جمهوریت می باشد،آمده است: در اعتقاد و باور ما، تنها راه رسیدن به اهداف متعالی اصلاح‌طلبی صندوق‌های رای می‌باشد که بیانگر استقلال و آزادی و تبلور اصل جمهوریت نظام است.

در ادامه این مطلب آمده است: همانگونه که در بیانیه شماره یک (بیانیه سوم بهمن ماه) این شورا به اطلاع مردم این خطه رساندیم، شورای عالی جبهه اصلاحات استان فارس متشکل از احزاب اصلاح‌طلب، جلسات متعدد و مستمر خود را برای حضور فعال و پرشور در عرصه انتخابات از چند ماه پیش آغاز و با تشکیل کارگروه‌های متعدد نسبت به شناسایی افراد شاخص، متعهد و متخصص جریان اصلاحات اقدام کرد.

در بخش پایانی بیانیه شورای عالی جبهه اصلاحات استان فارس ذکر شده است: بر اساس نتایج برآمده از نهادهای رسیدگی کننده به صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی و با توجه به حذف همه نیروهای اصیل جریان اصلاح‌طلبی که همگی مومن و معتقد بر دو اصل اساسی نظام که همانا اسلامیت و جمهوریت است، شرایط به گونه‌ای رقم خورده است که امکان ارائه لیست انتخاباتی و حضور فراگیر در استان فارس برای این شورا مقدور نمی‌باشد لذا تصمیم نهایی به خود مردم واگذار می‌کنیم و نیک معتقدیم که آنها بهترین سرنوشت را رقم خواهند زد.

فراوانی چهره های اصولگرا

در طرف مقابل اما آنقدر چهره شاخص وجود داشته که شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس از بین کاندیدای مورد نظر خود بیش از ۵ برابر ظرفیت کرسی های این استان در مجلس شورای اسلامی چهره شاخص انتخاب و در فرآیندی مشخص کاندیدای مورد نظر خود را نهایی کرده اند.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس جمعه در نشست خبری در جمع خبرنگاران گفت: در پی فراخوان این ائتلاف بین نیروهای اصولگرای داوطلب یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی حدود ۴۰ داوطلب در شیراز و ۱۵۰ داوطلب در استان فارس نام نویسی کردند که از میان آنها حدود ۹۰ نفر چهره شاخص اصولگرایی انتخاب شد و برای گزینش در فرآیند نظرسنجی که از سطح کشور انجام می شد قرار گرفتند.

مجید فروردین افزود: بعد از بررسی های جامع ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس و بررسی نتایج نظرسنجی برای هر حوزه انتخابیه در این استان یک نفر و برای حوزه انتخابیه شیراز و زرقان نیز پنج نفر برای قرارگیری در لیست انتخاب شدند.

وی ادامه داد: کسی سرلیست این شورا در حوزه انتخابیه شیراز و زرقان نیست و اسامی نیز براساس حروف الفبا فهرست خواهد شد.

وی با اشاره به انتشار لیست کاندیدای این لیست و داوطلبین انتخابات مجلس از حوزه انتخابیه شیراز و زرقان از روز گذشته در فضای مجازی،گفت: این ائتلاف هنوز اسامی کاندیدای خود را بصورت رسمی منتشر نکرده است و در موعد قانونی نسبت به اعلام اسامی اقدام می کند.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس در ادامه گفت: حدود دو هفته آینده انتخابات مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد که با توجه به نقش اثرگذار مجلس در وضع قانون و تایید وزرا، این نهاد از پایه‌های اصلی نظام محسوب می‌شود و مردم باید از حق خود در اداره امور کشور بهره ببرند و مشارکت زیادی در این انتخابات داشته باشند.

وی اضافه کرد: از همه مردم درخواست دارم تا علی‌رغم وجود مشکلات و گلایه ها در انتخابات پیش رو حضور چشمگیری داشته باشند.

فروردین با بیان اینکه این ائتلاف راه نسبتا طولانی با محوریت حجت الاسلام ابراهیم رییسی و بعد از آن حداد عادل برای انتخابات پیش رو مجلس طی کرده است،گفت: این شورا در استان فارس نیز از اوایل تابستان امسال موجودیت خود را اعلام کرد و در اواخر تابستان شورای استانی نیز تشکیل شد.

وی اظهار داشت: برای ارائه لیست و رسیدن به کاندیداهای واحد در انتخابات پیش رو این حزب بر اساس فهم مشترک و دستورالعمل شورای ائتلاف عمل کرده و ۵ برابر ظرفیت در هر حوزه انتخابیه،گزینه مورد بررسی قرار گرفته و پس از انجام مصاحبه حضوری و نظرسنجی نتیجه نهایی مشخص شده است.

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی استان فارس در ادامه عنوان کرد: شاخصه‌های گزینش داوطلبین برای قرارگیری در لیست این ائتلاف شامل اشراف افراد به مشکلات جامعه،سطح تحصیلات، صاحب نظر بودن در مجموعه نیروهای انقلاب و نظرسنجی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha