آیت الله سیستانی: تعدی به معترضان از سوی هر گروهی محکوم است

بغداد - ایرنا - آیت الله «سید علی سیستانی» مرجعیت عالی دینی عراق در بیانیه ای که توسط «سید احمد صافی» امام جمعه و نماینده ایشان در کربلا قرائت شد، تعدی به معترضان از سوی هر جناح و گروهی را محکوم کرد.

به گزارش ایرنا در این بیانیه مرجع عالی دینی عراق به دو رویداد مهم در هفته جاری یعنی خشونت های اخیر در برخی شهرهای عراق نظیر نجف و روند تشکیل دولت اشاره کرد.

در این بیانیه بار دیگر بر لزوم دوری از خشونت و  مسالمت آمیز بودن تظاهرات تاکید شده است.

آیت االه سیستانی در این بیانیه هر گونه تعدی به تظاهرکنندگان مسالمت آمیز از سوی هر جناحی را محکوم می کند.

مرجع دینی عراق تاکید کرده است که حکومت جدید باید از اعتماد مرم برخوردار باشد و بتواند اوضاع را آرام کند و اقتدار دولت را بازگرداند و اقدام های ضروری برای اجرای انتخابات زود هنگام را انجام دهد.

متن کامل این بیانیه در پی می آید:

اولا: علی رغم توصیه های مکرر مرجعیت دینی درباره لزوم دوری از خشونت و پایبندی به روند مسالمت آمیز تظاهرات و عاری بودن جنبش مردمی اصلاح طلبانه از اقدام هایی که به منافع مردم لطمه می زند، اما این موضوع مانع وقوع حوادث تاسف بار و دردناک در روزهای گذشته نشده است؛ حوادثی که باعث ریخته شدن به ناحق خون افراد بی گناه شده است و آخرین آنها رویدادهایی بود که شامگاه چهارشنبه گذشته در نجف اشرف رخ داد.

در حالی که مرجعیت دینی همه تعدیات و حملاتی که از سوی هر گروهی رخ داد را محکوم می کند و به خانواده های قربانیان تسلیت می گوید و برای شفای عاجل مجروحان و مصدومان دعا می کند، در عین حال همانند گذشته که بارها نیز تاکید کرده، بار دیگر تاکید می کند که ضروری است نیروهای امنیتی رسمی از وارد شدن به هرج و مرج و برهم زدن نظم عمومی جلوگیری کنند.

زیرا همین افراد هستند که باید مسئولیت حفظ امنیت و ثبات و محافظت از میدان های اعتراضات و تظاهرات مسالمت آمیز، شناسایی تعدی کنندگان و افراد نفودی، حفظ منافع شهروندان از اقدام های خرابکاران را برعهده بگیرند و کوتاهی آنها از وظایف خود در این چارچوب هیچ توجیهی ندارد، همچنان که هیچ توجیهی نمی تواند آنها را از مسئولیت هایشان در این زمینه بازدارد آنها باید با حرفه ای گری کامل رفتار کنند و از توسل به خشونت در برخورد با اعتراضات مسالمت آمیز پرهیز کنند و مانع تعدی به معترضان شوند و در عین حال مانع وارد آمدن خسارت به اموال عمومی و خصوصی تحت هر بهانه و عنوانی شوند.

دوما: مرجعیت دینی در خطبه های گذشته نگرش خود برای گذر از بحران سیاسی کنونی را تبیین و تشریح کرد که دولت جدید باید دولتی شایسته اعتماد مردم بوده، قادر به آرام کردن اوضاع و بازگردانی اقتدار دولت باشد و بتواند اقدام های لازم را برای اجرای انتخابات زودهنگام در فضایی مطمئن و  به دور از تاثیرهای جانبی مال و سلاح غیرقانونی و یا مداخلات خارجی  انجام دهد.

مرجعیت بار دیگر تاکید می کند که در جزییات گام هایی که در این مسیر اتخاذ می شود، دخالت نمی کند و به اظهار نظر در این خصوص نیز نمی پردازد.

بیانیه این جمعه مرجعیت ، به دنبال حوادث چهارشنبه گذشته میدان «صدرین» در مرکز شهر نجف بود که در آن درگیری هایی خونین میان معترضان و هواداران مقتدا صدر موسوم به «کلاه آبی ها» رخ داد و بر اثر آن دست‌کم ۸ تن کشته و ۱۰۰ نفر هم زخمی شدند.
به گفته وزیر کشور «یاسین الیاسری»، نخست وزیر دولت پیشبرد امورعراق «عادل عبدالمهدی» دستور تشکیل کمیته حقیقت یاب برای بررسی وقایع نجف صادر کرده است.
وزیر کشور عراق دیروز پنجشنبه وارد نجف شد و در دیدار با مسوولان امنیتی این استان متعهد شد که از تظاهرکنندگان محافظت  کند.
حوادث روز چهارشنبه نجف خونین ترین وقایع میدان های اعتراضی شهرهای مختلف عراق در دو ماه گذشته به شمار می رود.
«محمد توفیق علاوی» نخست وزیر جدید عراق نیز به دنبال وقابع خونین نجف گفت که حوادث دردناک و تاسف باری رخ داد، اتفاق هایی که در آن شماری از همه طرف‌های درگیر شهید و زخمی شدند، نشانه‌های خطرناکی برای رویدادهای آینده است و این شرایط به هیچ وجه قابل پذیرش نیست.
وی تاکید کرد که خون ملت عراق تنها خط قرمز اوست و اگر خون یک عراقی جلوی چشمان ما ریخته شود دیگر شایسته احترام نیستیم.
نخست وزیر جدید عراق که هنوز فعالیت رسمی وی آغاز نشده گفت که اولویت اصلی ما این است که اوضاع مدیریت شود و تجمعات اعتراض آمیز را کنترل و زمان برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کنیم.
به دنبال معرفی علاوی در شنبه گذشته به عنوان نخست وزیر جدید، مقتدا صدر از هواداران خود خواست با حضور در میدان های اعتراضی به ماموران امنیتی در تخریب مکان های عمومی، بستن راه ها و جلوگیری از فعالیت مدارس و ادارات دولتی از سوی آشوبگران و خرابکاران کمک کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha