روزنامه لبنانی نتیجه رای اعتماد به دولت لبنان را پیش بینی کرد
مجلس ملی لبنان

بیروت – ایرنا – روزنامه مسیحی «جمهوریت» چاپ بیروت امروز (جمعه) پیش بینی کرد: از ۱۲۸ نماینده مجلس ملی لبنان ۶۹ نماینده به دولت جدید به ریاست «حسان دیاب» رای مثبت و ۵۹ نماینده رای منفی خواهند داد.

قرار است جلسه رای اعتماد مجلس به دولت لبنان روزهای سه شنبه و چهارشنبه آینده در بیروت برگزار شود.

جمهوریت افزود: فراکسیون «لبنان قوی» وابسته به جریان آزاد ملی به رهبری «جبران باسیل» وزیر پیشین امور خارجه و هوادارانش در مجلس با ۲۶ نماینده و فراکسیون «پیشرفت و آزادی» وابسته به جنبش شیعی اَمَل به رهبری «نبیه بری» رییس مجلس با ۱۷ نماینده به دولت رای مثبت می دهند.

فراکسیون «وفاداری به مقاومت» وابسته به جنبش شیعی حزب الله با ۱۴ نماینده، فراکسیون «گردهمایی ملی» وابسته به «سلیمان فرنجیه» رهبر حزب مسیحی «المرده» با ۵ نماینده، فراکسیون «گردهمایی برای مشورت» وابسته به اهل تسنن شمال لبنان به ریاست «عبدالرحیم مراد» با ۴ نماینده و فراکسیون «قومی اجتماعی» وابسته به جریان ملی گرای عرب سوری قومی – اجتماعی با ۳ نماینده، رای مثبت می دهند.

روزنامه لبنانی نوشت: فراکسیون «المستقبل» وابسته به جریان المستقبل به رهبری سعد حریری و هوادارانش در مجلس با ۲۰ نماینده و فراکسیون «جمهوری قوی» وابسته به «نیروهای لبنانی» به رهبری سمیر جعجع با ۱۵ نماینده به دولت حسان دیاب رای منفی می دهند.

هم چنین  فراکسیون «گردهمایی دموکراتیک» وابسته به حزب دُروزی «سوسیالیست ترقی خواه» به رهبری «ولید جنبلاط» با ۹ نماینده، فراکسیون حزب مسیحی «الکتائب» به رهبری «سامی الجمیل» با ۳ نماینده، فراکسیون جریان سُنی «اراده» وابسته به نجیب میقاتی نخست وزیر پیشین با ۳ نماینده و ۹ تن از نمایندگان مستقل، رای منفی می دهند.

نمایندگان پس از بررسی مفاد و محتوای بیانیه رسمی دولت (نقشه راه) که هیات وزیران و رییس جمهوری لبنان دیروز (پنجشنبه) آن را تصویب کردند به دولت رای می دهند و ملاک برای رسمیت یافتن دولت، نصف بعلاوه یک آرای مجلس است.

مجلس فعلی لبنان با ۱۲۸ نماینده (۶۴ مسلمان و ۶۴ مسیحی) حدود ۲ سال پیش تشکیل شد و دوسوم کرسی هایش از آنِ نیروهای ۸ مارس و یک سوم آن در اختیار نیروهای ۱۴ مارس است.

پس از ترور «رفیق حریری» نخست وزیر لبنان در ۲۶ بهمن ۱۳۸۳ خورشیدی و متهم شدن نیروهای امنیتی دولت پیشین سوریه به دست داشتن در این ترور، رهبران، احزاب و گروه های سیاسی لبنان به ۲ دسته  طرفداران سوریه و ایران (نیروهای ۸ مارس) و مخالفان این ۲ کشور (نیروهای ۱۴ مارس) تقسیم شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha